Головна » 2015 » May » 12 » Музейники – відвідувачам. Подарунок до Міжнародного дня музеїв.
14:35
Музейники – відвідувачам. Подарунок до Міжнародного дня музеїв.
Музейники – відвідувачам. Подарунок до Міжнародного дня музеїв.

   «Johann Fürst zu Anhalt geb. 1504-1551» (Йоган, князь з Анхальту, 1504-1551), портрет якого відвідувачі музею матимуть нагоду побачити у Волинському краєзнавчому музеї у виставковому залі «Врятовано для України» – особа історична. Він походив зі старовинного роду Askanier (його герб – на звороті дошки), був старшим сином принца Ернеста Анхальт-Цербста (1451-1516) від шлюбу з Маргарет (1473-1530), дочкою герцога Генріха І з Мюнстерберга. Здобувши освіту, працював у суді. Його досвід і природний розум надавали йому перевагу перед іншими юристами, тому він бере участь в арбітражних суперечках, від імені імператора Карла V веде перемовини з Мартином Лютером, християнської спільноти Данії – з Бранденбурзьким судом. Під впливом брата Георга прийняв лютеранство й активно сприяв Реформації церкви 1535 р. Привів церкву до реальної влади. 1551 року помер від інсульту. Мав шестеро дітей, одна з дочок, Маргарет, померла в шестилітньому віці.

   З роду Анхальт-Цербст походила Катерина ІІ.

   Авторство портрета належить, ймовірно, Лукасу Кранаху Старшому – високопрофесійному художнику (Німеччина, перша половина 16-го століття). Принаймні, відомо достеменно, що цей художник малював портрет Йогана ІV у молодшому віці.

   Лукас Кранах Старший (1472-1553) – художник епохи Відродження, живописець і графік, автор портретів, релігійних і міфологічних картин, алегорій. Від народження мав прізвище Sunder, псевдонімом стала назва міста, де він народився в родині художників.

Лукас Кранах Старший

   На переломі 16-го століття жив у Відні, і цей період (1500-1504) став особливим у житті художника. Він починає засвоювати уроки італійського гуманізму і все частіше звертається до створення портретів.

   Кранаху було за 30, коли він переїхав до Віттенберга, де курфюрст Саксонський Фрідріх Мудрий зробив його придворним художником. Від курфюрста майстер отримав дворянство (лицарство) і власний герб. Незнатне походження не давало змоги використовувати в якості емблематичного звіра лева, орла чи іншого хижака. Так з'явився невеличкий дракон з крилами, який і став розпізнавальним знаком на його картинах і гравюрах його майстерні.

   Цей відмінний знак – дракон – є і на портреті Йогана ІV Анхальт-Цербста.

   Картини Лукаса Кранаха Старшого зберігаються в музеях Швейцарії, Франції, Німеччини, Бельгії, Угорщини, Австрії.

   Віднині і України.

***

   Ще один твір живопису, яким доповнено виставку «Врятовано для України» – «Осінній пейзаж» російського художника Жоржа (Григорія) Пожедаєва (Georges A. De Pogedaïeff; 1899-1971), з його автографом на наліпці на звороті полотна.

Григорій Пожедаєв

   Григорій Пожедаєв народився у власному маєтку в селі Пожедаївка Курської губернії. З 1913 року навчався у Московському училищі живопису, скульптури й архітектури, його наставником був Я. Ф. Ціонглінський. У 1918-му працював у Петрограді художником-декоратором, 1919-го брав участь у 2-ій Державній виставці у Москві. Після 1921-го виїхав з Росії назавжди. Працював у Національному театрі в Бухаресті; у Празі виконав декорації для трупи Анни Павлової. У 1937-му залишив сценографію, займався живописом, графікою, книжковими ілюстраціями (зокрема творів М. Гоголя, А. Чехова, Ф. Достоєвського). Більшу частину свого життя прожив у Парижі, де мав у різних картинних галереях кілька персональних виставок. Кавалер ордену Почесного легіону (1953). Григорій Анатолійович Пожедаєв помер і похований в Парижі. Його картина «Осінній пейзаж» (1964 р.) стала окрасою колекції живопису Волинського краєзнавчого музею.

***

   Якщо імена Лукаса Кранаха Старшого і Жоржа Пожидаєва пересічному відвідувачеві музею менш знайомі, то ім’я всесвітньовідомого іспанського і французького художника Пікассо Пабло (Pikasso Pablo, 1881-1973) знають, без перебільшення, усі.

Пабло Пікассо

   Пабло Дієго Хосе Франсіско де Паула Хуан Непомусено Марія де лос Ремедіос Сіпріано де ла Сантісіма Трініад Кліто Руїс-і-Пікасо (таким є його повне ім'я) – один з найвидатніших митців ХХ століття. Невтомно і надзвичайно плідно працював до кінця життя: засновник кубізму (1907), творець робіт в стилі неокласицизму (з 1910), лідер сюрреалізму (з початку 1920-х), створював скульптури з металу, займався монументальним живописом («Герніка», 1937), неперевершений графік, дизайнер, кераміст.

   Пікассо називають «найдорожчим» художником у світі: 4 травня 2010 року його картину «Оголена на тлі бюста і зеленого листя» було продано на аукціоні «Сhristiе's» за 106.482 млн. доларів США.

   За створення знаменитої емблеми «Голуб миру» 1950 р. був відзначений Міжнародною премією миру.

   Волинський краєзнавчий нині знаходиться серед музеїв, у яких представлені твори Пабло Пікассо, адже володіє ліногравюрою «Жінка в кольє» (1959 р.). Це 30-ий примірник з 50-ти, підписаних художником власноручно (автограф простим олівцем внизу справа; дата «24.11.59» – вгорі зліва у дзеркальному відображенні). Оригінальність ліногравюри підтверджена Сертифікатом художнього аукціону «ART – AUCTION» в Цюріху (Швейцарія).

   Помилуйтесь портретами художників, чиї імена складають славу світового мистецтва, а художні твори, про які йшлося вище, будуть представлені для огляду у Волинському краєзнавчому музеї (вул. Шопена, 20) напередодні Міжнародного дня музеїв – з 12 травня ц. р.

Н. Пушкар, головний хранитель музею

І. Несторук, старший науковий співробітник відділу фондів

Категорія: Волинський краєзнавчий музей | Переглядів: 757 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 5.0/6
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]