Головна » 2018 » April » 15 » Музей ініціює публічне обговорення видатної волинської пам’ятки: Братський некрополь в Луцьку
20:42
Музей ініціює публічне обговорення видатної волинської пам’ятки: Братський некрополь в Луцьку
Музей ініціює публічне обговорення видатної волинської пам’ятки: Братський некрополь в Луцьку

18 квітня, в Міжнародний день пам’яток та історичних місць, Музей історії Луцького братства проводить публічне обговорення проекту реставрації поховань з крипти луцької Хресто-Воздвиженської церкви – «Братський некрополь – унікальна історична пам’ятка Волині». До участі запрошуються зацікавлені особи, представники міських та обласних пам’яткоохоронних структур, Волинська єпархія УКП КП, науковці Луцького національного технічного університету, ГО «Луцьке братство (відроджене)».

У середньовіччі заступництво і опікунство над Церквою було обов’язком і престижною справою знаті. Тому волинська православна еліта створила Луцьке Хрестовоздвиженського братство – найпотужніший духовний національний центр краю. Релігійний і моральний авторитет братства у XVII столітті підтверджується великою кількістю похованих у братській церковній крипті: тільки за документами відомо щонайменше про 50 осіб руського (т.б. українського) походження, які обрали собі тут місце вічного спочинку. Більшим українським сакральним центром з князівської доби був лише Києво-Печерський монастир – єдина обитель в східнослов’янському світі, де спочиває 118 канонізованих ченців. Натомість некрополь при Луцькому братстві став прихистком волинської шляхти і луцьких міщан. Між іншими тут покояться – святий мученик Данило Братковський, луцько-острозький єпископ Афанасій (князь Пузина), київська фундаторка Галшка Гулевичівна, князь Федір Четвертинський, грек Олександр дон Музеллі.

У переважній більшості європейських країн є меморіальні некрополі, які мають визначну історичну та культурних цінність. На деяких з них створено пантеони національної слави, де поховано найвизначніших представників країни в різних галузях життя, наприклад Гайгейтський цвинтар у Лондоні, Пер-Лашез у Парижі, Старі Повонзки – у Варшаві, Байковий та Лук’янівські цвинтарі у Києві, Личаківський цвинтар і крипта собору святого Юра у Львові.

Чи є подібна пам’ятка у Луцьку і як сьогодні виглядає справа з нашим пантеоном пам’яті?

Отже, під час обговорення йтиметься про місце Луцького некрополю в системі національних пам’яток, а також про фізичний стан церковної крипти, яка більш як п’ять років тому була реавіталізована і частково музеєфікована. Основне питання – перспектива подальшої реставрації братського некрополю.

Початок події – 12.00.

Адреса: Луцьк, вул. Йова Кондзелевича, 5.
Телефон для довідок: 72-33-71.

Олена Бірюліна,
завідувач Музею історії Луцького братства,
відділу Волинського краєзнавчого музею

Категорія: Музей історії Луцького братства | Переглядів: 797 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 2.8/4
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]