Головна » 2017 » June » 25 » Меча давньоруського воїна передано до Луцького заповідника
18:51
Меча давньоруського воїна передано до Луцького заповідника
Меча давньоруського воїна передано до Луцького заповідника

Цю надзвичайно цінну археологічну річ шість років тому знайшов поблизу Підріччя у заплаві річки Турія Степан Радкович, мешканець сусіднього села Раків-Ліс. Тривалий час її зберігали у фондах шкільного музею Раків-Ліської школи. І ось вчителі історії Ігор Андрусік та Тетяна Совальська наважилися віддати меча на реставрацію та зберігання в державний історико-культурний заповідник «Старий Луцьк», де він стане доступним для огляду широкому загалу туристів замку Любарта. Про це пише Камінь-Каширська районна газета «Полісся».

– Це явно давньоруського походження меч десь 13 або 14 століття. Хоча говорити точно про це можна буде лише після проведення відповідного дослідження, – не приховуючи захоплення експонатом, зазначив заступник директора з наукової роботи цієї музейної установи Віктор Баюк. Він прибув у село, щоб оформити всі необхідні папери та прийняти артефакт на зберігання.

Знахідка збереглася в надзвичайно гарному стані – лише покрилася іржею на поверхні через знаходження століттями під водою в намулі. Дивовижність її в тому, що таку стародавню зброю зазвичай знаходять в гробницях. В даному випадку власник, швидше за все, випадково втратив її. Ігор Андрусік повідав, що меча виявив житель села, батько двох учнів школи Степан Радкович.

– На річці Турія у Підріччі є урочище, воно зветься «Каміня». Через посуху того року там дуже впав рівень води. Степан Григорович витягував у тому місці брили і натрапив на встромлений у днище меч. А потім подарував його нам у школу, – каже вчитель історії.

Тепер лишилося з’ясувати, як давній меч опинився у цій місцині та кому належав. XІІІ – середина XIV сторіччя – це була епоха розквіту Галицько-Волинського князівства. Саме десь у цей період розбудовувалися закладені на місці сучасного Каменя-Каширського удільним князем Романом Мстиславичем древнє городище та фортеця. Може, саме котрийсь з його дружинників, тобто воїнів, яких він залишив боронити ці землі, загубив випадково цього меча. У цей період часто на ці землі робили набіги ятвяги, предки сучасних литовців. Саме зі сторони Ратного вони приходили до нас. Тож, можливо, відбиваючи черговий їх набіг, давньоруський витязь й випустив ненароком свою зброю у воду, переправляючись через річку Турія.

– Ми плануємо відреставрувати цей артефакт та виставимо в експозиції, аби відвідувачі музею могли його бачити. Зробимо відповідний ознайомчий підпис, щоб всі знали, звідки отриманий цей експонат. І ще хочу наголосити: відтепер для учнів вашої школи всі екскурсії в нашому музеї будуть безкоштовні, – додав Віктор Баюк.

Директор Раків-Ліської школи Олександр Кузьмич схвально зустрів таку ініціативу:

– Приємно, що наша школа зробила теж свій внесок у поповнення фондів музейної установи. Музей – це найкраще місце для такої знахідки!

Категорія: Луцький історико-культурний заповідник „Старий Луцьк” | Переглядів: 770 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 3.0/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]