Головна » 2021 » June » 10 » Лучанин створив точну копію давньоруської прикраси-оберега (ФОТО, ВІДЕО)
14:59
Лучанин створив точну копію давньоруської прикраси-оберега (ФОТО, ВІДЕО)
Лучанин створив точну копію давньоруської прикраси-оберега (ФОТО, ВІДЕО)

Волинський ювелір Тарас Янюк на прохання науковців Волинського краєзнавчого музею відтворив «давньоруську лунницю» за допомогою знайденої археологами форми для виливання прикраси. Презентація жіночого амулету відбулася у музеї.

Як розповів Суспільному завідувач відділу давньої історії музею Тарас Верба, на срібній прикрасі зображені зірки та два роги. Це – точна копія давньоруської прикраси, яку носили на шиї.

«Лунниці – це дохристиянські амулети, які носилися на шиї і передають світогляд тогочасних жителів. І зв’язані з культом місяця. Сама назва прикраси говорить сама за себе. Пізніше, в часи християнства, лунниці почали поступово відмирати, однак кілька століть вони ще існували», – каже працівник краєзнавчого музею.

Зі слів Тараса Верби, форму для виливання «лунниць», зроблену з пісковика, 12 років тому на берегах Хрінниківського водосховища знайшов краєзнавець-історик Микола Собуцький. Після цього форма зберігалася в музеї.

Після знайомства музейника Тараса Верби із Тарасом Янюком ювелір запропонував вилити за формою «лунницю». Музейник каже: експеримент був вдалим.

Сам же ювелір розповів: раніше реставрував «лунниці» з приватних колекцій. «Наприклад золоті скіфські. До мене зверталися з музею зі Львова. От захотілося допомогти нашому музею», – зазначив ювелір.

Нині в експозиції краєзнавчого музею лише одна автентична «лунниця», ще декілька зберігаються у фондах, зазначив Тарас Верба. На території України – їх не більше 100, говорить науковець.

Після презентації прикраси відбувся майстер-клас із виготовлення жіночих браслетів у середньовічному стилі для працівників музею. Музейниця Адріана Зозуля зазначила: подібні заходи у музеї планують проводити і для відвідувачів.

Категорія: Волинський краєзнавчий музей | Переглядів: 251 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]