Головна » 2018 » October » 30 » До 25-річчя Музею волинської ікони: XXV наукова конференція та виставка «Врятована сакральна спадщина Волині» (ФОТО, ВІДЕО)
16:59
До 25-річчя Музею волинської ікони: XXV наукова конференція та виставка «Врятована сакральна спадщина Волині» (ФОТО, ВІДЕО)
До 25-річчя Музею волинської ікони: XXV наукова конференція та виставка «Врятована сакральна спадщина Волині» (ФОТО, ВІДЕО)

25–26 жовтня 2018 року Волинський краєзнавчий музей на базі відділу – Музею волинської ікони, провів ХХV Міжнародну наукову конференцію «Волинська ікона: дослідження та реставрація», присвячену 25-річчю діяльності Музею волинської ікони.

Основним завданням конференції стало узагальнення досвіду провідних науково-дослідних профільних організацій, музейних та освітніх установ для вирішення питань збереження, дослідження та реставрації волинського іконопису, пам’яток сакрального мистецтва історичної Волині та України. У науковій конференції взяли участь 56 вчених, мистецтвознавців, істориків, музейних працівників та реставраторів з України, Росії, Білорусі, Польщі, Литви. Виданий науковий збірник матеріалів конференції, до якого увійшли матеріали з історії, атрибутування, рентгенографування, хіміко-технологічних досліджень та реставрації пам’яток сакрального мистецтва Волині, Київщини, Галичини, Тернопільщини і Слобожанщини. Окремий розділ присвячений історії Музею волинської ікони. Видання ілюстроване кольоровими світлинами пам’яток, більшість з яких публікується вперше. Крім видрукованого наукового збірника учасники конференції отримали – електронні видання матеріалів конференції та каталогу серії «Колекції Волинського краєзнавчого музею», випуск 14: «Волинська ікона XVI-XVIII ст. з колекції Волинського краєзнавчого музею», де подано 225 відреставрованих пам’яток темперного іконопису.

25 жовтня у Волинському краєзнавчому музеї відбулося пленарне засідання конференції та урочиста академія з нагоди 25-річчя Музеї волинської ікони. 26 жовтня робота конференції продовжилася у Музеї волинської ікони, де учасники виступили із науковими доповідями та повідомленнями.

У рамках роботи конференції відкрилася виставка «Врятована сакральна спадщина Волині», яку можна оглянути у одному із виставкових залів Волинського краєзнавчого музею. На виставці Музей волинської ікони представив більше 70 творів сакрального мистецтва Волині XVII–ХІХ ст.: ікони, стародруки, предмети металопластики, декоративної різьби і скульптури. Більшість експонатів відреставровані, деякі – у процесі реставрації, лише одиниці – не реставровані.

Експонати виставки презентують різні малярські осередки Волині, творчість професійних і народних майстрів, видання друкарень України і Росії. Мистецтво карбування представляють іконні та книжкові оклади, предмети церковного начиння. На виставці вперше демонструються процесійні образи та ікони XVII-XVIII ст.: «Свята Варвара» з Мильцівського Свято-Миколаївського монастиря, «Богородиця Одигітрія» Івана маляра (?), «Моління», «Святий Миколай», чотири образи з Свято-Троїцької церкви с. Рудка-Козинська Рожищенського району. Академічний живопис ХІХ ст. втілюють ікони «Успіння Богородиці», «Розп’яття», «Новозавітна Трійця», «Господь Саваоф». Творчість волинських сницарів демонструють царські врата ХІХ ст., колонки іконостасів XVIII ст. та ін.

Важливими матеріалами виставки є добірка світлин та статистичні дані про наукові експедиції Волинського краєзнавчого музею по культових спорудах Волині. У 1981–1984-х роках музей провів 22 наукові експедиції по виявленню, взяттю на облік і збору цінних історичних і мистецьких пам’яток у діючих та знятих з реєстрації культових спорудах області. Були обстежені 370 храмів, на облік взяті 644 пам’ятки (серед них – 396 ікон). За роки експедицій музейники врятували сотні творів сакрального мистецтва, які ще залишались у напівзруйнованих, закритих храмах, капличках, на горищах і дзвіницях діючих церков. До фондів музею надійшли 1109 пам’яток образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва, стародруки XVI–XVIII ст. Біля 300 одиниць збереження – ікони волинської школи іконопису. У 1997 р. Музей волинської ікони відновив проведення наукових експедицій. Найбільші надходження до фондів припадають на 1999–2001 рр. – 436 творів церковного мистецтва XVI–XIX ст., зокрема 105 ікон XVIІ–XVIІІ ст. Матеріали виставки «Врятована сакральна спадщина Волині» свідчать про багатогранність давнього сакрального мистецтва Волині і пропагують його вивчення, що сприятиме широкому художньо-естетичному та культурно-історичному осмисленню духовної спадщини Волині.

Фото Л. Максимова

Джерело: Музей волинської ікони

Відео 12 канал:

Відео Sfera-TV Lutsk:

Відео UA: Волинь:

Категорія: Музей волинської ікони | Переглядів: 527 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]