Головна » 2011 » Грудень » 13 » Державний історико-культурний заповідник „Стародавній Володимир” відзначив своє 10-річчя.
11:50
Державний історико-культурний заповідник „Стародавній Володимир” відзначив своє 10-річчя.
Державний історико-культурний заповідник „Стародавній Володимир” відзначив своє 10-річчя.
13 грудня 2011 року у місті Володимирі-Волинському відбулися заходи з нагоди 10-ї річниці створення Державного історико-культурного заповідника „Стародавній Володимир”.
У міській раді проведено засідання круглого столу, присвячене 10-й річниці роботи державного історико-культурного заповідника „Стародавній Володимир”. У його роботі взяли участь: Василь Ворон – начальник відділу охорони пам'яток історії та культури управління культури і туризму Волинської облдержадміністрації, Лариса Кулікова – заступник міського голови, Андрій Шоцький – завідуючий відділом культури виконкому, Романа Кучерява – директор заповідника, Сергій Панишко – заступник директора з наукових питань ДП „Волинські старожитності”, представники духовенств, наукових та громадських організацій.
Виступаючі згадали процес створення заповідника як першої установи міста, що охороняє та досліджує його нерухомі пам'ятки, насамперед архітектурні та археологічні. Аналіз роботи за минуле десятиріччя показав значні здобутки у роботі та проблеми, що пов'язані з фінансуванням його діяльності. У ході засідання ці питання були обговорені та намічені шляхи їх вирішення. Представникам релігійних організацій, що є добросовісними користувачами пам'яток заповідника, вручені подяки за роботу по збереженню цих об'єктів. Настоятель собору Різдва Христового о.Миколай подарував дирекції заповідника ікону Святого Володимира.
Щодо конкретних напрямків роботи, то основною ідеєю виступаючих було перетворення м.Володимира-Волинського на повноцінний європейський культурний та туристичний центр. Для цього є всі передумови: наявність численних унікальних пам'яток на території міста та у його околицях, зручне географічне розташування у прикордонні на перетині важливих транспортних артерій, відносно розвинута інфраструктура для прийому та обслуговування гостей міста, і, що важливо, узгоджена робота влади і громадськості у цьому напрямку. Значна увага була приділена можливостям транскордонного співробітництва з Польщею у розвитку історичного туризму. Піднімались питання християнської історії міста, сама назва якого носить ім'я хрестителя Русі князя Володимира. Паломницький туризм може стати важливою складовою діяльності заповідника.
У Х-XIV ст. Володимир для Русі був фактично воротами у Європу. Це відобразилось на тогочасній культурі міста та його вигляді. Тут маємо об'єкти, що представляють як давньоруську (візантійську), так і європейську культури. Серед пам'яток того часу на першочергову увагу заслуговують автентичні об'єкти, які збереглися до нашого часу: Успенський собор ХІІ ст. та Василівська церква ХІІІ-XIV ст. На території міста археологи дослідили залишки монументальних культових споруд давньоруського часу: церкви в урочищі „Стара Катедра” ХІІ ст., Михайлівського монастиря ХІІ ст. та ротонди ХІІІ ст. Нещодавно була розкопана унікальна піч для випалювання цегли XIV-XV ст., яка за розмірами та конструкцією не має аналогій серед подібних пам'яток в Україні.
Однак, самою грандіозною спорудою середньовічного Володимира був мурований замок польського короля Казимира Великого, зведений тут у XIV ст. Він був більшим за луцький замок Любарта. Верхні частини стін і башт цього замку розібрали у 1370 році, однак потужні фундаменти разом з нижніми частинами стін добре збереглись у землі і потребують невідкладних досліджень та подальшої музеєфікації. Цей об'єкт являє великий інтерес не тільки як еталонна археологічна та архітектурна пам'ятка, але і як цікавий для туристів приклад європейської замкової архітектури.
Пам'ятки Володимира відображають діяльність визначних особистостей загальноєвропейського масштабу: київського князя Володимира Великого, короля Данила Галицького, польського короля Казимира Великого, що робить історію міста образною як для науковців, так і для широкої громадськості.
До цікавих об'єктів на території міста відносяться і пізньосередньовічні монастирські комплекси та пам'ятки, що відображають його історію нового та новітнього часу.
Одним із головних напрямків подальшого розвитку державного історико-культурного заповідника „Стародавній Володимир” визначено роботу по набуттю ним статусу національного.
Прес-центр ДП „Волинські старожитності”
Категорія: Державний історико-культурний заповідник „Стародавній Володимир” | Переглядів: 1056 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]