Головна » 2020 » October » 21 » 21 жовтня 70 років від дня народження українського музейника, історика, публіциста та громадського діяча О.М.Середюка
00:43
21 жовтня 70 років від дня народження українського музейника, історика, публіциста та громадського діяча О.М.Середюка
21 жовтня 70 років від дня народження українського музейника, історика, публіциста та громадського діяча О.М.Середюка

Музейні працівники Волині

щиро вітають знаного подвижника

на ниві музейництва та краєзнавства,

засновника і директора Музею історії сільського

господарства Волині-скансену

Олександра Миколайовича Середюка

з 70-річним ювілеєм

та зичать міцного здоров’я,

творчої наснаги та нових здобутків на ниві

музейництва та історичного краєзнавства Волині,

збереження, дослідження та популяризації

історико-культурної спадщини волинського краю!

Довідково:
Олександр Миколайович Середюк народився 21 жовтня 1950 року у м.Гайсин, що на Вінниччині, в робітничій сім’ї. Свою трудову діяльність розпочав у 1965 році. Після закінчення Ладижинського технікуму механізації сільського господарства працював у колгоспі на Вінниччині. У 1969–1971 рр. служив у частинах морської авіації Балтійського та Тихоокеанського флотів. Після закінчення у 1977 році Львівського державного університету імені Івана Франка, працював старшим науковим співробітником Волинського краєзнавчого музею.

З грудня 1978 року на запрошення дирекції Волинської державної сільськогосподарської дослідної станції почав працювати над створенням нового музею у Рокинівському будинку культури. 5 лютого 1979 року було відкрито перший зал Музею історії сільського господарства Волині у селищі Рокині. О. М. Середюк є автором тематико-експозиційних планів цікавої та оригінально оформленої стаціонарної експозиції музею, розміщеної у семи залах, площею понад 500 квадратних метрів. У 1983 році Колегія Міністерства культури України присвоїла музею почесне звання народного.

З 1989 року за власною ініціативою директор музею Олександр Середюк розпочав роботу над створенням музею-скансену. Першим етапом стало створення на території Рокинівського дендропарку експозиції просто неба – «Козацького зимівника», площею понад 15 гектарів. Олександр Миколайович відшукав, перевіз і встановив, зберігши від руйнування та зникнення, понад 10 стародавніх архітектурних споруд, зокрема вітряний млин, курну хату 1875 року, дводільну поліську хату, кузню з ковальським міхом, клуню, хлів-стодолу, льох, дровітню, збудував дерев’яну церкву.

Він відтворив справжній «козацький зимівник», придбавши за власний кошт коней та іншу свійських тварин. У 2010 році відшукав унікальну хату 1804 року, що знаходилась у с. Острів’я Шацького району, та перевіз її в музей.

Олександр Миколайович започаткував вивчення й відтворення родинного суспільного життя українців, відтворення українських народних обрядів у музеї. Це захоплює відвідувачів музею, розвиває у них живе сприйняття архівного матеріалу та переносить в атмосферу попередньої епохи. Нині директор музею продовжує розширення експозиції просто неба, споруджуючи на площі 15 гектарів «Волинську Січ».

Ще одним напрямком роботи музею стало вивчення феномену вітчизняної історії – українського козацтва. Олександр Миколайович Середюк займається вивченням і дослідженням історії козацтва. Разом зі своїми козаками-побратимами заснував Молодіжну громадську організацію «Школа козацького гарту», в якій є вчителем бойового Гопака.

Олександр Миколайович щиро відданий ідеї української державності. З 1989 року він – член Народного руху України. Вперше в Україні в 1990 році створив експозиційний зал «Історія української державності». Написав і видав брошуру «Символіку не обирають, її успадковують».

Вагома науково-краєзнавча та просвітницька робота О. М. Середюка. Він – автор понад 50 наукових праць на історичну та краєзнавчу тематику, актуальних публіцистичних творів, 25 книг та більше сотні різноманітних статей.

За останні роки вийшли друком його книги: «Скарбниця історії Волині» (1998 р.), «Експропріація» (2002 р.), «SОS» (2004 р.), «Рокині – Рукині, руки, що творять» (2009 р.), «Лицарі Сонця» (2006 р., 2008 р.), «Козак – не пияк» (2010 р.), «РУХ – Рятуйте Україну, хлопці» (2011 р.), «Майдан» (2014 р.), «Україна – хроніка подій: від Майдану – до АТО» (2015 р.), «Злий геній – вождь тероризму» (2015 р., 2017 р.), «Воїн і Вчитель» (2015 р.), «Мамай – український Спаситель» (2017 р.), «Ленін – злий геній, вождь тероризму» (2017 р.), «Український рік. Історія, традиції, звичаї, сценарії проведення свят» (2018 р.).

Олександр Миколайович Середюк – відомий в Україні та на Волині громадсько-політичний діяч. Він – активний учасник Помаранчевої революції та революції Гідності, з перших днів якої був мобілізований українським козацтвом. Він неодноразово обирався депутатом Рокинівської селищної ради, а у 2006 році – депутатом Луцької районної ради.

О. Середюк має активну життєву позицію, веде здоровий спосіб життя. Він захоплюється біоінформаційними технологіями оздоровлення, туризмом, склав залік «Альпініст СРСР», брав участь у сходженні на гору Ельбрус.

О. М. Середюк став лауреатом обласної премії імені Леоніда Маслова (1999 р.) та Республіканської Премії Національної спілки краєзнавців України імені Героя України Михайла Сікорського (2016 р.).

За плідну працю неодноразово нагороджувався Почесними відзнаками Волинської обласної ради та обласної державної адміністрації, грамотами Міністерства культури і туризму України. Постановою Козацької Ради України нагороджений медаллю «Козацької Слави» та срібним хрестом «Козацької Слави».

Олександр Вернидубов

________________________
Календар знаменних і пам’ятних дат Волині на 2020 рік / Волин. обл. рада; Упр. культури, з питань релігій та національностей Волин. ОДА; Волин. краєзн. музей; Волин. ДОУНБ ім. Олени Пчілки; ред.-упоряд.: Є.І.Ковальчук, А.А.Понагайба. – Тернопіль: Терно-граф, 2019. – С. 203–205.

Відео UA: Волинь:

Категорія: Рокинівський музей історії c/г Волині-скансен | Переглядів: 237 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]