Головна » 2018 » September » 16 » 16 вересня важливий особистий ювілей у музеєзнавця, історика, краєзнавця, директора Волинського краєзнавчого музею А.М.Силюка
00:00
16 вересня важливий особистий ювілей у музеєзнавця, історика, краєзнавця, директора Волинського краєзнавчого музею А.М.Силюка
16 вересня важливий особистий ювілей у музеєзнавця, історика, краєзнавця, директора Волинського краєзнавчого музею А.М.Силюка

Музейні працівники Волині

щиро вітають

в. о. директора Волинського краєзнавчого музею,

заслуженого працівника культури України,

відомого музеєзнавця, історика та краєзнавця

Анатолія Михайловича Силюка

з важливим особистим ювілеєм

та зичать міцного здоров’я, довгих років життя,

творчої наснаги та нових здобутків на ниві

музейництва та історичного краєзнавства Волині!

Довідково:

Анатолій Михайлович Силюк – народився 16 вересня 1958 року. в с. Уховецьк Ковельського району Волинської області в селянській сім’ї. Закінчив у 1976 році Уховецьку середню школу, відслужив строкову військову службу, і навчався на історичному факультеті Луцького педінституту ім. Лесі Українки, який закінчив у 1983 році.

З 1982 року працює у Волинському краєзнавчому музеї, спочатку науковим, старшим науковим співробітником відділу атеїзму, заступником директора з наукової роботи (з 1987 р.), а з 1991 року – директором.

За роки своєї діяльності А. Силюк зробив значний внесок у розвиток краєзнавчого руху та музейної справи на Волині. За його безпосередньою участю розроблено наукові концепції, сформовано та створено експозиції Колодяжненського літературно-меморіального музею, Музею волинської ікони, Художнього музею в Луцьку, Меморіального музею-садиби В’ячеслава Липинського у Затурцях та інших.

Він автор ряду наукових та науково-популярних публікацій з історії музейної справи та краєзнавства Волині, організатор багатьох краєзнавчих та наукових конференцій, упорядник та член редколегії наукових збірників «Минуле і сучасне Волині та Полісся», яких є 64 випуски, матеріалів конференцій «Волинський музей. Історія і сучасність» (Вип. 1–8. Луцьк, 1994–2017), «Волинська ікона. Питання історії, вивчення, дослідження та реставрації» (I–ХХIV випуски. – Луцьк, 1994–2017). Як член редакційних колегій А. Силюк бере участь у підготовці хрестоматії з історії Волині, «Календаря знаменних і пам’ятних дат Волині», «Словника краєзнавців області», «Зводу пам’яток історії та культури» тощо. Розробив і втілив концепцію щорічного музейного видання «Волинський музейний вісник» (1–8 вип.), інтернет-сайту «Музейний простір Волині».

Слід зауважити, що творча і наукова праця Анатолія Михайловича вирізняється ґрунтовним підходом до кожної теми. Про це свідчать публікації у тритомному виданні «Роде наш красний… Волинь у долях краян і людських документах» (Луцьк: Вежа, 1996–1999), зокрема, про Анатолія Дублянського і Андроника Лазарчука. Він також є автором історіографічних праць про В. Андріяшева і М. Теодоровича, з історії та перспектив розвитку музейної справи в краї.

Завдяки контактам А. Силюка з іншими краєзнавчими установами, співпраці з відомими діячами, митцями і краєзнавцями з різних областей України й інших держав стала організація виставок, а саме: Валентини Михальської з с.Хворостів Любомльського району та Марії Кравчук з с.Туличів у різних містах і регіонах України, творів волинського іконопису в Українському Домі в Києві із виданням і презентацією альбому-каталогу «Волинська ікона ХVI–XVIII ст.» (Київ: Спадщина, 1998), волинських старожитностей у музеях Варшави, Замостя, Хелма (Польща), Бреста (Білорусь) та ін. За його ініціативою в Луцьку і музеях Волині експонувалися колекції з музеїв Львова, Житомира, Тернополя, Кременця, Рівного, Острога, міст Польщі, Словакії, США та Білорусі, з приватних колекцій відомих діячів української культури Марії Приймаченко, Романа та Агнеси Сельських, Івана Труша, Олени Кульчицької та ін.

Завдяки контактам А. Силюка, фонди Волинського музею поповнились унікальними документами і пам’ятками, зокрема, з особистого архіву митрополита УАПЦ Анатолія Дублянського (Німеччина), митрополита УАПЦ Полікарпа Сікорського (Париж), гетьманівни Олени Отт-Скоропадської (Мюнхен), родини В’ячеслава Липинського з Польщі та Англії і т.п.

Значною є організаційна і координаційна діяльність А. Силюка на посаді директора Волинського краєзнавчого музею. За його участю створено і поновлено експозиції ряду музеїв, проводиться обмін виставками, місцеві краєзнавчі конференції, зокрема, у Нововолинську, Володимирі-Волинському, Маневичах, Старому Чорторийську, Четвертні, Прилісному тощо. На радіо і телебаченні Анатолій Михайлович постійно пропагує історію і культуру Волинського краю.

За останні роки діяльності Анатолій Михайлович значну увагу приділяв проведенню заходів, видавничій справі з питання популяризації життя і творчості Лесі Українки та родини Косачів. За його участю і при його сприянні проведено п’ять конференцій «Леся Українка та родина Косачів в контексті української культури» (с. Колодяжне, 1996–2016), «Олена Пчілка і Волинь» (Луцьк, 1999 і 2009) та ін., організовано всеукраїнський конкурс та виставку «Леся Українка в екслібрисі» з виданням каталогу, опубліковано каталог «Лесезнавча філокартія» та комплект із трьох книг «…Ті вічні пісні, ті єдині спадки…», у якому представлено «Колодяженські пісні з рукописного зошита в записах Лесі Українки та Ольги Косач».

Від часу утворення Волинського обласного товариства краєзнавців у 1989 році, а з 2009 р. Волинської обласної організації Національної спілки краєзнавців України А. Силюк є членом Правління, заступником голови ВООНСКУ. Він був учасником ІІІ–VІ з’їздів НСКУ. Є членом правління Західноукраїнської музейної спілки, певний час був членом музейної ради Міністерства культури України.

Важливе місце в діяльності музею і його директора займає співпраця з іншими культосвітніми та науковими закладами області, а також із закордонними. Зокрема, налагоджено творчі зв’язки з музеєзнавцями і науковцями Польщі, Росії, Білорусі. Спільно з музеєм Замойських у Замості (Польща) видано шість томів «Замосцько-Волинських музейних зошитів» (2003–2010). Спільним доробкам став альбом сакрального мистецтва малих архітектурних форм «Зникаюча краса».

А. Силюк є лауреатом Премії імені Дмитра Яворницького Національної спілки краєзнавців України (2014 р.), регіональної премії «За відродження Волині» (2001 р.), обласних премій імені Миколи Куделі та імені В’ячеслава Липинського. Був визнаний людиною року у Волинській області в галузі культури. З 2008 року має звання «Заслужений працівник культури України», нагороджений відзнакою Міністерства культури України «За багаторічну працю в галузі культури». Є почесним краєзнавцем України.

Сьогодні А. Силюк продовжує свою діяльність намагаючись вдосконалювати музейний простір Волині.

Геннадій Бондаренко,
кандидат історичних наук, професор,
завідувач кафедри документознавства і музейної справи
Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки,
член-кореспондент УАІН, заслужений працівник народної освіти України, голова Волинської обласної організації НСКУ

_____________________________

Календар знаменних і пам’ятних дат Волині на 2018 рік / упр. культури Волин. ОДА ; Волин. краєзн. музей ; Волин. ДОУНБ ім. Олени Пчілки; ред.-упоряд.: Є. І. Ковальчук, А. А. Понагайба. – Запоріжжя : Мєга-Мікс, 2017. – С. 191–194.

Категорія: Волинський краєзнавчий музей | Переглядів: 513 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 4.5/8
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]