12:20
14 липня 103 роки від дня народження Голови Проводу ОУН, волинянина Олега Штуля (ФОТО, ВІДЕО)
|
|
14 (1) липня 1917 р. у с. Лопатичі Овруцького повіту Волинської губернії (нині Олевський р-н Житомирської обл.) народився майбутній Голова Проводу ОУН Олег Штуль («Жданович»). Через події Першої світової війни його батьки – Данило та Антоніна Штулі були змушені залишити Ковельщину. На Волинь родина повернулася у 1920 р., де батьку священнику надали прихід у с. Жиричі на Ратнівщині. Олег Штуль закінчив Кременецьку семінарію і Варшавський університет. Із початком німецько-радянської війни прибув до Києва у складі похідної групи ОУН(м). Через загрозу репресій повернувся до Луцька, де викладав історію України. Згодом був представником Андрія Мельника у штабі УПА-«Поліської Січі» Тараса Бульби-Боровця. Разом із ним був арештований, перебував у концтаборі Заксенгаузен. У 1948 р. став головним редактором газети «Українське слово» в Парижі, яка гуртувала навколо себе українську діаспору. Поряд із цим активно займався громадсько-політичною роботою, видавав книги українських дисидентів. У 1965 р. був обраний Голово Проводу ОУН. У 1967 р. Олег Штуль взяв участь у роботі першого з’їзду Світового Конгресу Вільних Українців (див. виступ Олега Штуля на 11 хв.). Помер 4 листопада 1977 р. у Торонто. Згідно заповіту похований на цвинтарі св. Андрія – осередку Української Православної Церкви у США у м. Саут Баунд Брук штату Нью-Джерзі. 16 березня 2017 р. до 100-річчя від дня народження Олега Штуля у посольстві України в Парижі відбувся вечір пам’яті історичного діяча:
Родина прийняла рішення передати Волинському краєзнавчому музею з Франції фотодокументальні матеріали і особисті речі Олега Штуля. Завдяки цьому 18 травня того ж року відбулося відкриття виставки «Довге повернення в Україну» у Волинському краєзнавчому музеї, присвяченої Олегові Штулеві за участю його сина Даніеля:
Поряд із значною кількістю світлин та документів, на виставці були представлені друкарські машинки, годинник, робочий портфель та екслібрис Голови Проводу ОУН Олега Штуля, документ із особистим підписом Тараса Бульби-Боровця та інші не менш цікаві експонати.
Друкарські машинки Олега Штуля
Годинник Олега Штуля
Портфель Олега Штуля
Екслібрис Олега Штуля
Документ з підписом Тараса Боровця Комплекс заходів Волинського краєзнавчого музею із відзначення 100-річчя від Дня народження Олега Штуля зайняв ІІ місце на обласній рейтинговій акції «Музейна подія року на Волині – 2017». Богдан Зек, |
|
|
Всього коментарів: 0 | |