Головна » Статті » Володимир-Волинський історичний музей
ЗАГАДКА СТАРОВИННОГО ГЕРБА.
Богдан Янович (м. Володимир-Волинський)
 
ЗАГАДКА СТАРОВИННОГО ГЕРБА
Історія одного експоната
 
У фондах і експозиції Володимир-Волинського історичного музею зберігається понад 17 тисяч експонатів. Старовинні ікони, монети, паперові гроші, народний одяг, фото – цей перелік можна продовжувати. Серед згаданих артефактів є могильна плита, вік якої нараховує понад 300 років.
На надгробку зображено лисицю, а внизу – стріла із двома перетинками. На жаль, напис, зроблений на плиті, зберігся слабо, адже минуло 300 років. Вдається прочитати лише ім’я Пьотр і дату 1682р.
Якщо досліджувати гербівник шляхетських польських родів, то стає зрозумілим, що лиса зображували на багатьох фамільних гербах 17 століття, зокрема і на гербі родини Сапіг. Історія цього герба досить цікава. Її коріння сягає 11 ст. У 1058 році польський король Казимир Справедливий нагородив пращура Сапіг за участь в битві проти племені ятвагів. Невеличкий загін, очолюваний Сапігою, потрапив в оточення ворога. Винахідливий чоловік запалив списа, вмоченого в сірку, і кинув до гори. Цим він сигналізував бойовим побратимам про місце свого знаходження і дочекався підмоги. Так був врятований загін і його очільник. За сміливість король нагородив Сапігу цим гербом, де власне і зображено спис.
Окрім Сапіг, лисиця зображена на гербах багатьох шляхетських родин – Вількановських, Рудницьких, Сікорських та ін. Чимало з цих родин мали українське коріння, але згодом стали католиками, полонізувалися.
Рід Сапіг – білорусько-литовського походження, його представники займали високі військово-політичні пости у Великому князівстві Литовському, а в 16-18 столітті – у Речі Посполитій. Сапіги володіли маєтками та землями, зокрема і на Підляшші, де здавна проживало чимало українців.
Історія зберігла ім'я Івана Сапіги, який жив наприкінці 15 – у 16 столітті, був писарем і маршалком Великого князівства Литовського, Лева Сапіги (жив у 16-17 столітті), був гетьманом Великого князівства Литовського, а ось Лев – Казимір з роду Сапіг прославився тим, що воював проти військ Богдана Хмельницького. Вже у 19 столітті Адам Сапіга виступав за автономію Галичини.
Який ж стосунок мали Сапіги до Волині? У 16-18 столітті – у час коли ці шляхтичі займали високі державні посади, Володимирщина була під владою Польщі, тож можна припустити, що одна з гілок цього роду пустила своє коріння і на волинських землях. Доказом цьому – трьохсотлітня могильна плита, яка зберігається в нашому музеї.
Тож завітайте до музею і Ви обов’язково дізнаєтеся для себе багато цікавого і непізнаного, адже скарбниця вітчизняної історії – невичерпна.
______________________________
Стаття надана сайту Богданом Яновичем, науковим співробітником Володимир-Волинського історичного музею.
Категорія: Володимир-Волинський історичний музей | Додав: volyn-museum (10.08.2011)
Переглядів: 1534 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]