Головна » Статті » Володимир-Волинський історичний музей
ТАЄМНИЦІ ЗАБУТИХ НАПИСІВ.
Богдан Янович (м. Володимир-Волинський)
 
ТАЄМНИЦІ ЗАБУТИХ НАПИСІВ
 
Дуже важливим для пізнання історії є письмові записи – інформація з літописів, особисті архіви, написи на різноманітних артефактах – від пам’яток архітектури до музейних експонатів. Є такі написи і в історії Володимира-Волинського.
 
Серед допоміжних історичних дисциплін однією з найважливіших є палеографія – наука, яка вивчає писемні і друковані пам’ятки, а саме почерки, матеріали, знаряддя письма.
Назва цієї науки утворена від двох грецьких слів «палео» – давній і «графо» – пишу. Тобто палеографія – то наука про давні написи.
… У серпні 1914 року в Сараєво був убитий Франц Фердинанад – наступник австрійського престолу та його дружина Софія. Цей теракт став поштовхом до початку І Світової війни, у яку було втягнуто 48 держав світу. Ця страшна війна не оминула і Володимир-Волинський. В той час наше місто знаходилося у складі Російської імперії, котра була втягнута у цю світову бійню.
Саме в 1914 році у північній стіні (порталі) Василівської церкви знайшли напис зроблений глаголицею. Серед кіл, гачечків вдалося розшифрувати всього три слова «Боже, поможи князю !». Ім’я князя не збереглося. Проте, залишилася дата – 1192 рік. На основі цієї дати деякі російські вчені висловлювали припущення, що церква святого Василія була збудована в 12 столітті. Вчені, які досліджували храм у повоєнний час, зокрема професор Григорій Логвин, дійшли висновку, що ротонда збудована в 13-15столітті.
Шиферну дошку з написом у воєнні роки вивіз до себе на Батьківщину хорватський офіцер. Нещодавно місцеві краєзнавці за допомогою дипломатичної служби дізналися,що згадана дошка з написом зберігається в музеї Загребського університету (Хорватія). Про цю оригінальну дошку згадував також Олександр Цинкаловський у своєму нарисі «Княжий город Володимир».
Ще однією цікавою пам’яткою є церква Святого Юрія, збудована в 1908 році для 149 Чорноморського полку російської царської армії, який в той час квартирував у нашому місті. На північній стіні церкви ще й нині можна прочитати рукописні написи такого змісту: «Иванов. Срочная служба. 1910 год.» , «Петров. Срочная служба. 1912 год». Давно вже немає серед живих цих вояків, але так вони залишили слід про себе в історії…
По вулиці Драгоманова знаходиться будинок з червоної цегли – чоловіча гімназія (1900р.). На її східній стіні можна прочитати викарбувані польською мовою написи : «Адугальські Казімеж. 1934р.», «Коремскі. 1934р», «Озєров», «Йос. Вольтр», «Савіцкі. 1939р». Так склалося історично, що Володимир-Волинський у той час знаходився у складі ІІ Речі Посполитої, місто було багатонаціональним – тут мирно проживали українці, росіяни, поляки, євреї. Випускники гімназії залишили на стіні написи зі своїми прізвищами. Сучасні випускники часто-густо вчиняють так само. Тож з давніх часів нічого не змінилося у поведінці людей… Традиції бережуться свято.
На подвір’ї Зимненського монастиря знаходиться дзвін. Його вага 45 пудів, тобто 720 кілограмів. У 16 столітті Зимно з монастирем належало православному князю Федору Чарторийському . По його смерті спадщина перейшла до одного з князевих синів – Олександра. Власне, він з дружиною і зробив цю пожертву для обителі. Напис на дзвоні сповіщає : «Сей звон уроби Олександро Чарторийскій, а дала до Зимно княгиня Магдалина Деспотова, жена князя Олександра, року Божего 1566. Сей звон мае бити на похвалу Божей и Пресвятой Матери». У радянський час згаданий дзвін знаходився на подвір’ї Рівненського краєзнавчого музею. Вже у період Незалежності був повернутий монастирю завдяки підтримці колишнього голови Волинської облдержадміністрації Анатолія Француза.
Тож хочеться закликати земляків уважніше придивлятися до старовинних написів, читати і розшифровувати їх.
І тоді далека історія стане близькою, оживе для нащадків.
______________________________
Стаття надана сайту Богданом Яновичем, науковим співробітником Володимир-Волинського історичного музею.
Категорія: Володимир-Волинський історичний музей | Додав: volyn-museum (10.08.2011)
Переглядів: 1397 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]