Головна » Статті » Волинський краєзнавчий музей
ВИСТАВКОВА ДІЯЛЬНІСТЬ ВОЛИНСЬКОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ В СИСТЕМІ ШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ
Віталія Станіславчук,
молодший науковий співробітник відділу науково-освітньої роботи
Волинського краєзнавчого музею, м.Луцьк
 
ВИСТАВКОВА ДІЯЛЬНІСТЬ ВОЛИНСЬКОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ В СИСТЕМІ ШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ
 
Виставкова робота займає одне з основних місць в роботі Волинського краєзнавчого музею і, безперечно, має велике значення для розвитку музейної справи нашого краю.
Музейне зібрання Волинського краєзнавчого музею, що складається з різноманітних систематичних і тематичних колекцій, визначних пам’яток української, місцевої історії та культури, які репрезентують природу, історію, етнографію, мистецтво волинського краю, дозволяє створювати музею біля семи десятків різноманітних виставок щорічно.
Організовуючи виставки музей реалізує ряд завдань: розкриває і популяризує свій фонд, інформує про подію або знайомить з чимось новим, виховує інтерес до історії краю, її культури, сприяє різноманітному дозвіллю тощо.
У Волинському краєзнавчому музеї розгорнуто три постійно діючі виставки.
14 березня 2007 року відкрито меморіальну експозицію «Шевченківська світлиця Миколи Куделі». В двох експозиційних залах представлено у документах, світлинах, особистих речах життєвий шлях Миколи Куделі та його шевченкіана. Виставка налічує понад 8000 експонатів, присвячених життю і творчості Т. Г. Шевченка. Колекція «Кобзарів» різного часу та місць видання, критична література, зображення українського генія на листівці, у металопластиці, філателії, екслібрисах, календарях, портретах. Саме у світлиці, ефективно проводити уроки літератури та історії України, адже учні мають змогу поринути у глибинний світ Шевченківського слова, скористатись критичною, довідковою та біографічною літературою; на прикладі життя Миколи Куделі вивчати історію Волині ХХ століття, вчитися любити свою рідну землю, її мову, культуру, бути справжнім патріотом своєї держави.
Постійно діюча виставка «Волинь: історія, політика, економіка, культура (1945-2012 рр.)» діє у двох експозиційних залах відділу новітньої історії. У першому залі представлені експонати, які розповідають про історію Волині від 40-х років ХХ століття аж до 1991 року, а в другому – показують Волинську область в роки незалежності. На виставці розгорнуто документи, фотографії визначних людей та творчих колективів, колекцію української гривні, друковані видання, продовольчу та харчову продукцію, шкільну форму, книги, тощо. Тематика виставки зорієнтована на учнів старших класів та студентську аудиторію.
Експозиція постійно діючої етнографічної виставки «Духовна культура Волині» у відділі давньої історії представляє народно-ужиткове мистецтво Волині – вироби ткацтва і вишивки, зразки волинського народного костюма, плетіння з соломки, коріння та лози, різьблення по дереву, гончарні вироби, писанки, розповідає про традиції та обряди волинян, музичне мистецтво. Матеріали виставки продуктивно можна використовувати на уроках українознавства, виховних годинах тощо.
Діючі виставкові експозиції постійно доповнюються новими матеріалами.
Виставкова діяльність Волинського краєзнавчого музею надзвичайно активна. Впродовж 2011-2012 рр. експонувалося понад 140 різноманітних виставок як із власних фондів музею, так і з інших установ. Виставки відвідало понад 100 тисяч людей, з них – близько 80 тисяч – учні.
У музеї систематично організовуються тимчасові тематичні експозиції, які знайомлять відвідувача з історією, культурою нашого краю, матеріальною спадщиною минулого, допомагають глибше зрозуміти духовний, естетичний світ, тих, хто жив і творив до нас, конкретно уявити спосіб життя, систему цінностей попередніх епох.
Протягом двох років з 2011-2012 рр. у музеї експонувалася виставка «Романтика ремесла княжої доби: металургійно-ковальська та ювелірна справа». Виставка нараховувала близько 300 експонатів з фондів музею, які виставлялися вперше після багатолітнього забуття. Насамперед, це колекція предметів ремесла ХІ-ХІV ст. з літописного міста Перемиль (нині однойменне село в Горохівському районі), яке в княжу добу було центром волості. Серед речей були предмети побуту, зброя (наконечники стріл), шпори, ключі і замки до них, прясла тощо. На виставці відвідувачі ознайомилися з прикрасами-витворами ювелірного мистецтва, предметами сакрального призначення: хрестами-енколпіонами, натільними хрестиками та іконками. Носіями історичної інформації, виконані на високому художньому рівні експонувалися єдина в Україні знахідка – прикраса-підвіска «туриця», матриця-форма для відливки лунниць, писала, застібка до книг. Розмаїття археологічного пейзажу доповнювали знаряддя праці (наральники, чересла, окуття до лопат), предмети побуту, зброя з різних населених пунктів Волині. Найцікавіші археологічні дослідження, що проводились на Волині у 2011 році представляла виставка «Втрачена хронологія» (2012 р.). На виставці показано матеріали з так званого Топ-5 волинської археології 2011 року. Це знахідки із досліджень у Володимирі-Волинському, Крупі, Шацьку, Богушівці, Пересопниці, а також результати досліджень у Шепелі, Городищі, Луцьку, на Шацькому поозер’ї. Особливу увагу автори виставки приділили реконструкції давньоруського житла кінця ХІ – початку ХІІ ст. у с. Богушівка, що було знищене протягом будівництва господарської споруди у ХVІ ст.
Науковими працівниками відділу давньої історії у червні 2011 року підготовлено виставку «Береженого Бог береже, а козака шабля стереже» (до 360-ої річниці Берестецької битви). Матеріали виставки інформували про хід Берестецької битви, її причини та наслідки. На виставці відвідувачі мали змогу ознайомитись з експонатами, які знайдені під час розкопок на полі бою під Берестечком, побачили предмети козацької доби з приватних колекцій.
Виставка «Волинь у роки франко-російської війни 1812 року», до 200- річчя історичних подій (2012 р.), охоче знайомила своїх відвідувачів з однією із маловідомих сторінок волинської історії. Наполеонівська війна, оминувши значну територію України, торкнулась активними військовими діями лише Волині. Науковці «наклали» на об’ємну карту Волинської губернії найважливіші воєнні події липня-жовтня 1812 року та виклали у короткій хронології головні факти. Співорганізаторами музейної виставки стали: Волинський регіональний Музей військової техніки та український Клуб любителів військової історії, які надали історичні реконструкції військових мундирів періоду «наполеонівських» війн та оригінальні і відтворені предмети озброєння того часу. Важливим доповненням експозиції були автентичні та відтворені жіночі костюми, у які вбирались «маркетанки», що супроводжували військовиків у походах.
Ряд виставок присвячено сторінкам історії України та нашого краю. Зокрема, науковими працівниками відділу новітньої історії, підготовлено виставку «Конституція України – штрихи до історії» (2011 р.), до 15-ої річниці від часу прийняття Конституції України. На виставці було представлено матеріали з фондів Волинського краєзнавчого музею: листівки, запрошення, документи, газетні матеріали і книги, фотографії, які висвітлюють конституційний процес в Україні від «Руської Правди» ХІІ ст. до змін, які відбуваються сьогодні. Увагу привертав комплекс матеріалів з особистих архівів депутатів Верховної Ради України Андрія Бондарчука та Миколи Жулинського – серед документів останнього – проекти Конституції України, поправки до статей, пропозиції, які вносили депутатські групи на розгляд у Верховну Раду. На виставці експонувалася фотографія депутатів Верховної Ради України вранці 28 червня 1996 року після «конституційної ночі», коли була прийнята Конституція України.
Експонувалася виставка «Референдум 1 грудня 1991 року на Волині» (2011 р.), приурочена до 20-ої річниці з часу проведення Всеукраїнського референдуму на підтвердження Акту проголошення Незалежності України та виборів Президента України.
Працівниками відділу новітньої історії до 50-ої річниці заснування Національної премії України імені Тараса Шевченка було підготовлено виставку «Волиняни – Шевченківські лауреати».
Про історію нашого краю як невід’ємної частини Соборної України розповідали учнівській молоді матеріали виставки «Волинь в Українській революції 1917-1921 років» (2011-2012 рр). На виставці були представлені матеріали з фондів музею, які ілюстрували державотворчий процес на Волині у часи становлення Української Народної Республіки та Української Держави Павла Скоропадського. Це, зокрема, документи і світлини Центральної Ради та Генерального Секретаріату, розпорядження місцевих органів влади, які розповідали про боротьбу волинян за встановлення української державності. Наступний блок матеріалів розповідав про політичну та культурно-освітню діяльність гетьмана Павла Скоропадського. На виставці простежувалася і тема становлення української державної символіки, події битви під Крутами та проголошення Акту Соборності України. Окремим блоком було представлено рідкісну колекцію грошових знаків, які функціонували на Волині в 1917-1921 роках, оригінали марок-шалівок, що слугували замість розмінного знаку в Українській Народній Республіці, передані Волинському краєзнавчому музею українською діаспорою в Англії.
До 70-ої річниці створення УПА у музеї було розгорнуто виставку «Українська Повстанська Армія на Волині в роки Другої Світової війни. Витоки, становлення, діяльність» (2012 р.). Варто зазначити, що Волинський краєзнавчий музей вперше в Україні у 1992 році відкрив виставку з історії УПА. Експозиція зроблена на матеріалах музею. В її основі – оригінальні документи, фотографії та речі українських повстанців 1940 – 1950-х років. Зокрема, різноманітна агітаційна продукція підпільних упівських друкарень, документи, які висвітлюють діяльність українських повстанців: загальнонаціональної Української Головної Визвольної Ради та Народно-Визвольної Революційної Організації, яка була суто волинським феноменом. Цікавим був блок рукописних листів та записок воїнів УПА, а також унікальна колекція оригінальних робіт видатного волинського графіка, українського патріота Ніла Хасевича, твори були передані музею управлінням СБУ у Волинській області. Цінним доповненням експозиційної виставки стала ікона «Образ Покрови», на якій у 1942 року присягались вояки УПА. Її передав Волинському краєзнавчому музею голова Волинської облдержадміністрації Борис Клімчук від настоятеля парафії української автокефальної православної церкви Київського патріархату Святої Софії Київської в Чикаго Іван Боярчук з української діаспори. Учні навчальних закладів мали змогу дізнатися багато цікавих історичних фактів про національно-визвольну боротьбу за українську державність.
У вересні 2012 року відкрито виставку «Гордість та слава Волині», до Дня фізичної культури та 20-річчя від часу становлення інвалідного спорту на Волині.
Мета даних виставок - за допомогою музейних експонатів формувати в учнів історичні знання як основу їхніх світоглядних позицій, ознайомлювати їх з історичним минулим України та краю, розвивати в учнів історичне мислення, що передбачає загальне розуміння історичного процесу, його різноманітності і суперечливості.
У музейних фондах зберігаються безцінні експонати, передані учасниками подій Великої Вітчизняної війни. Колекції дозволяють створювати систематично тематичні виставки: «Минуле, яке не забути», до Дня визволення в’язнів фашистських таборів (2011 р.), «Увічнена пам’ять», «Хустина пам’яті», до Дня Перемоги (2011 р.), «Партизанськими стежками на Волині», до Дня партизанської слави (2012 р.) та інші. Виставкові експозиції розповідають учням про історичні події Другої світової війни, сприяють вихованню шанобливого ставлення до ветеранів, адже пам’ять – це феномен, який полягає в закріпленні, збереженні та наступному відтворенні минулого досвіду і його ретрансляції у майбутнє.
Музей практикує влаштування великих виставок до пошанування історичних та літературних постатей України та нашого краю.
Широкого резонансу набула стаціонарна виставка «І все-таки до тебе думка лине…» (до 140-річчя від дня народження Лесі Українки та 100-річчя з часу написання нею драми-феєрії «Лісова пісня»). Виставка нараховувала понад чотириста одиниць основного фонду, які розкривали життя і творчість не лише Лесі Українки, а й усього творчого сузір’я Косачів-Драгоманових у їх взаємозв’язках, перехрещеннях доль і ситуацій, у взаємодопомозі – життєвій і творчій – між усіма членами родини. Науковим працівникам вдалося оригінальними музейними засобами показати, що людина, якою б геніальною вона не була, найповніше реалізовується саме через свою родину. Виставку відвідало понад п’ять тисяч учнів загальноосвітніх шкіл та гімназій міста Луцька.
Не менш цікавою була виставка «Анатолій Дублянський і Волинь» (2012 р.), до 100-річчя від дня народження українського історика, громадського та релігійного діяча та інші.
Загальновідомо, що сила, самобутність народу – в його звичаях, обрядах, традиціях, тому велику зацікавленість у відвідувачів викликають щорічні етнографічні виставки до новорічно-різдвяних і Великодніх свят «Різдвяні обереги» (2011-2012 рр.), «Волинська писанка ІІІ тисячоліття» (2011-2012 рр.). Адже такі акції популяризують народні традиції, звичаї та обряди, заохочують до творчості дітей та дорослих.
Унікальні матеріали з фондів музею експонувалися на виставці «Дай Боже, хліба-солі і всього доволі» (2011 р.). На виставці за допомогою автентичних експонатів, фотографій, малюнків було висвітлено систему господарювання волинян і поліщуків, характер і режим їх харчування, зберігання і переробку продуктів, харчовий аспект і гостинність. Демонструвалися і господарське начиння, зокрема, кошики, бочки, маснички, олійниця, а також народний посуд. Окремий розділ виставки присвячено стравам календарних свят і родинній обрядовості.
Етнографічна виставка «Віконце в дитинство» (2011-2012 рр.) знайомила відвідувачів з духовними і матеріальними аспектами світу дитинства. Музейні засоби розповідали про родинну обрядовість, виховання дітей, залучення їх до народних звичаїв, традицій, дитячі ігри та іграшки тощо. Серед цікавих експонатів – колиски, стоянка, дитяче вбрання, дерев’яні, глиняні, солом’яні іграшки, ляльки-мотанки, портретні фотографії початку ХХ століття, картини Володимира Жупанюка, Григорія Остапенка, Володимира Марчука, Валентини Михальської з фондової колекції Волинського краєзнавчого музею. Доповнювали виставку роботи волинських майстрів: ляльки, дерев’яні іграшки, солом’яні тарахкальця. Діти мали змогу не лише ознайомитися з виробами, а й поринути в ігровий процес. Цікаво, що матеріали виставки орієнтовані на відвідувачів різного віку.
Виставкова робота Волинського краєзнавчого музею динамічна і багатогранна. Музей продуктивно співпрацює з майстрами народного мистецтва, творчими спілками, колекціонерами Волині та інших областей. У музеї експонувалися персональні виставки «Весняні барви Тамари Домбровської» (2011 р.), до 70-літнього ювілею волинської вишивальниці, «Духовне і земне» (2011 р.), декоративні панно з соломи і живописні твори київської художниці Ольги Денисюк, «Народження Нового сонця» (2011 р.), виставка графіки Ірини Сардак, присвячена Всеукраїнському дню працівників культури та аматорів народного мистецтва і Святу сонця – дню весняного рівнодення, «Оксанина лялька» (2012 р.), виставка ляльок-мотанок львівської майстрині Оксани Смереки-Малик, « Мініатюрні моделі вітрильників у пляшках» (2012 р.), з приватної колекції Володимира Ящука, «Моє захоплення – мій духовний світ» (2012 р.), виставка картин-аплікацій із соломки Валентини Галкіної, з нагоди особистого ювілею майстрині, унікальна виставка мікромініатюр «Восьме чудо світу» (2012 р.) відомого майстра Володимира Казаряна та ін. Виставки популяризують різні види мистецтва не лише серед учнів та студентської молоді, вони є пізнавальними й цікавими і для людей старшого віку.
Виставкова діяльність нашого музею – це цілий спектр різноманітних одноденних тематичних виставок. Як правило вони супроводжуються науково-освітніми заходами, науково-практичними конференціями, «круглими столами» тощо, широко висвітлюються в засобах масової інформації.
Так свого часу відбулися виставки «Зоря таланту Маргарити Малиновської», до 70-ої річниці від дня народження української письменниці (2011 р.), «Калиновий квіт Полісся Олександри Кондратович», з нагоди ювілею волинського педагога, краєзнавця (2011 р.), «І оживає музика…», приурочена до Всесвітнього дня працівників культури та аматорів народного мистецтва (2011 р.), «Він захищав Вітчизну…» (фотодокументальна виставка про І. І. Сизонця, учасника Великої Вітчизняної війни, колишнього партизана, (2011 р.), «Волинська рукописна спадщина», до Дня української писемності (2011 р.), «Крізь біль - в життя, до світла», до 65-ої річниці від дня народження української поетеси Людмили Лежанської (2012 р.), виставка, присвячена життю і діяльності Петра Косача (з нагоди 170-річчя від дня народження (2012 р.)), «І сниться мила Україна…», до 70-ої річниці від дня смерті українського вченого, який народився у місті Володимир-Волинському, Агатангела Кримського (2012 р.), «Час і досі не загоїв рани», до Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав (2011р.) «Юзеф Крашевський і Волинь», присвячена 200-річчю від дня народження польського письменника (2012 р.) та ряд інших.
Красу, неповторність та самобутність Волині не можна не відчути у залах, що розповідають про природу нашого краю. Наукові співробітники цього відділу щорічно влаштовують інформаційні виставки до екологічних годин та акцій, пам’ятних дат дослідників природи Волині, ювілейних років з часу заснування природоохоронних територій та ін. Так, до Міжнародного дня птахів, було розгорнуто виставки «Птахи прилетіли» (2012 р.), «Перше квітня – День птахів» (2011 р.), до Дня навколишнього середовища – «5 червня – День навколишнього середовища» (2012 р.), до екологічної акції «Зустріч зимуючих птахів» працівники організували виставку – «День синички» (2012 р.). Виставкою «Штрихи до портрету Йосипа Пачоського» (2012 р.), було вшановано 70-ту річницю від дня смерті відомого українського і польського ботаніка і флориста Йосипа Кондратовича Пачоського та ін.
У фондах нашого музею зберігається колекція природничо-наукових матеріалів, палеонтологічних зразків скам’янілостей і викопних решток тварин, рідкісна колекція гнізд, мохів та лишайників – усі вони мають місце в експозиції при створенні тематичних виставок.
Проявом найбільш видозмінюючої динамічної форми роботи музею є пересувні виставки – це багатоаспектний вид музейної діяльності, який дозволяє швидко, ефективно, образно впливати на глядача, давати йому необхідну інформацію, прямо на місці, наприклад, в класі, в актовому залі тощо. Такі виставки є наочним матеріалом і створюються з фото- та ксерокопій документів, фотознімків краєвидів міст, різних архітектурних споруд, використовуються копії старих карт, альбомів, книг, комплекти листівок …
Під час відвідування пересувної виставки, учні бачать більше наочного матеріалу, ніж під час уроку, і це підвищує ефективність сприйняття, зацікавленість матеріалом. Протягом одного уроку музейний співробітник може забезпечити екскурсійним обслуговуванням двох груп, кількість кожної з яких не повинна перевищувати 25-30 чоловік. Так, нашим музеєм практикується експонування пересувних виставок на базі багатьох закладів освіти. При проведенні таких виставок ми комбінуємо їх експонування з роботою лекторію.
За попереднім замовленням можливе експонування у школах наступних виставок:
– Луцьк . Вік за віком.
– Галицько-Волинське князівство.
– Луцький з’їзд 1429 року.
– Волинь в роки Другої світової війни.
– «Я хочу, щоб була Україна…» В. Липинський.
– «Ми звинувачуємо! Голодомор в Україні 1932-1933 рр. – геноцид Українського народу».
– З історії УПА на Волині.
– Хроніка комуністичної інквізиції.
– Чорнобильський слід на Волині.
– Волинь в незалежній Україні.
– Леся Українка і Волинь
– Габріеля Запольська (1857-1921). Життя і творчість польської письменниці і актриси, волинянки за походженням.
Відвідування виставкових експозицій учнями дозволяє їм більш широко вивчити тему, сприяє кращому засвоєнню програмних матеріалів, крім того, знайомство з унікальними музейними реліквіями сприяє розвитку інтересу до історії рідного краю, свого минулого, заохоченню учнів до навчально-дослідницької роботи. Екскурсії по виставкових залах дають можливість значно збагатити уроки історії України, української мови та літератури, українознавства, біології та географії, навчально-виховні години тощо.
Отже, виставкова діяльність Волинського краєзнавчого музею приходить на допомогу навчальному процесу, відіграє важливу роль у підвищенні загальноосвітнього і загальнокультурного рівня учнів. Музей намагається будувати значну частину своєї роботи на співпраці із загальноосвітніми школами, гімназіями, ліцеями та із закладами, що працюють з учнівською молоддю. Головним на сьогоднішній день залишається бути небайдужим до своєї справи, бути активним і знаходити все нові й нові форми для співпраці та творчого розвитку.
__________________________
Волинський музейний вісник : Наук. зб. : Вип. 5. : Музейна педагогіка. Теорія і практика. / упр-ня культури Волин. ОДА ; Волин. краєзн. музей ; каф. документознавства і музейн. справи СНУ ім. Лесі Українки ; Упоряд. А. Силюк. – Луцьк, 2013. – С. 118-122.
Категорія: Волинський краєзнавчий музей | Додав: volyn-museum (22.08.2013)
Переглядів: 1400 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]