Головна » Статті » Волинський краєзнавчий музей
НАУКОВО-ОСВІТНІ ЗАХОДИ ВОЛИНСЬКОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ. НОВІ МОЖЛИВОСТІ СПІВПРАЦІ З ВІДВІДУВАЧЕМ.
Людмила Завада,
молодший науковий співробітник відділу
науково-освітньої роботи
Волинського краєзнавчого музею, м. Луцьк
НАУКОВО-ОСВІТНІ ЗАХОДИ ВОЛИНСЬКОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ. НОВІ МОЖЛИВОСТІ СПІВПРАЦІ З ВІДВІДУВАЧЕМ
Нинішні музеї – це вже не просто колекції та виставки. Дедалі більшу популярність здобувають міждисциплінарні програми (екскурсії «за лаштунками», культурні та навчальні заходи, фестивалі). Найуспішніші музеї пропонують широкий спектр діяльності, яка звернена до різних сегментів відвідувачів та відображає різнорідні потреби публіки. Щоб привабити цільову аудиторію, музей мусить позиціонувати себе у сприйнятті споживача та створити імідж бренду, що підсилить бажання відвідувача прийти до музею.
Презентація експонатів у їх історичному та культурному контексті стає дедалі популярнішою. Деякі мистецькі виставки пропонують інформацію про митців – їх творче коріння, наміри, виклики. Музеї дедалі більше здатні подарувати відвідувачам незабутній досвід безпосереднього занурення у представлені події. Історично ці функції виконували діорами. Сьогодні відвідувачі готові ще й активно брати участь в історіях, які представляє музей, та практикувати методи, якими він це робить.
Нині музеї розробляють велику кількість соціальних та розважальних програм, що їх ще донедавна вважали другорядними. Проте такі програми мають історичне коріння. Найпопулярнішими видами такої діяльності були лекції, фільми, концерти, мистецькі фестивалі, навчальні клуби, розважальні семінари, театральні заняття, танцювальні вечори.
Волинський краєзнавчий музей пропонує ряд інтерактивних програм, щоб допомогти відвідувачу ефективно засвоїти наукову інформацію, надати можливість повноцінного спілкування з експонатами, дозволити відчути ту чи іншу епоху, зрозуміти її суть і неповторну специфіку. Інтерактивність означає, що учасник може сам скеровувати захід у певному напрямі, може сам виступити і отримати реакцію на виступ. Продумуються концепції таких музейних акцій, де відвідувач у невимушеній атмосфері може: 1) спілкуватись, 2) слухати, 3) насолоджуватись мистецьки синтезованим дійством, 4) відверто висловлювати критичні зауваження. Такі зустрічі розраховані на найширшу аудиторію.
Для того, щоб музейні заходи були успішними, вони мають бути відкритими на взаємне спілкування. Адже в музеї увага відвідувача спрямована не лише на експонати, а й на загальнолюдські цінності, непідвладні жодним перипетіям історії. Вдала реалізація заходу дає змогу відчути поєднання трьох часів: минулого, теперішнього і майбутнього.
24 березня 2011 року у конференц-залі Волинського краєзнавчого музею відбулась науково-мистецька акція «І оживає музика…», приурочена до Всесвітнього дня працівників культури та аматорів народного мистецтва.
Акція проходила в рамках науково-практичної програми «Музика в просторі і часі», започаткованої науковцями музею спільно з учнівським колективом Волинського державного училища культури і мистецтв імені І. Стравінського під керівництвом заслуженого діяча мистецтв України, викладача культурології І. С. Хмілевської.
Головна тема заходу – виставка музичних інструментів із фондів музею, куди увійшли зразки народного інструментарію XIX – поч. XX ст.: цитра, бандура, гармоніка, скрипка, гітара, кларнет, а також окремі аматорські зразки із приватних колекцій: колісна ліра, флейта Пана, сопілка і бубен.
Виставка мала на меті не лише ознайомити присутніх із розмаїттям народних музичних інструментів, але й відстежити інтенсивний процес їх еволюції: розширення звукоряду, збагачення тембру, поліпшення акустики, технічних можливостей, дизайну. На конструкції та строї окремих експонатів виставки відчутно позначився також іноетнічний вплив, зокрема західноєвропейської музичної культури.
Окрім історичних та культурологічних відомостей гості музею мали можливість познайомитись із кожним інструментом у його головному, виконавському застосуванні: учні училища культури і мистецтв представили музичні твори-ілюстрації в академічній та автентичній манері виконання.
Деякими проектами передбачено попросити місцевих жителів інтерпретувати музейні експонати через призму власного життєвого чи професійного досвіду.
Так, у музеї відбувся вечір «Зустріч двох поколінь», приурочений до 66-ої річниці визволення України від німецько-фашистських загарбників. Для участі в ньому були запрошені ветерани війни і праці, члени клубу «Неспокійні серця» Луцького Палацу культури та учні обласного ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою. Впродовж музейного вечора ветерани, детально описуючи експоновані на спеціальній виставці світлини, документи, нагороди, книги та рукописні щоденники, ділились своїми спогадами про воєнні роки, охоче відповідали на запитання молоді. Натомість майбутні військові читали власні поезії про війну, виконували пісні тих героїчних часів.
Деякі заходи покликані надати особливого значення самому відвідувачу, його внутрішньому спрямуванню. Для обдарованих учнів і студентів області проводяться творчі зустрічі з видатними особистостями: письменниками, поетами, музикантами, майстрами декоративно-прикладного мистецтва.
Такою подією стала літературно-мистецька акція «Слово і пісня – душа народу», проведена з нагоди 30-ої річниці створення Волинської обласної організації Національної спілки письменників України. Присутні на заході письменники Ніна Горик, Надія Гуменюк, Володимир Лис, Василь Гей особисто презентували свої нові твори для музейної виставки книг «Волинь літературна». Чудовим продовженням свята стало музично-поетичне вітання іменинників, яке підготували учні та викладачі Луцької дитячої філармонії. Вони виконали пісні на слова кращих волинських поетів.
Ще одним прикладом застосування в музеї інтеракції є інтерактивне навчання. Для того, щоб воно було успішним і відігравало роль у творенні музейного іміджу, враховуються наступні аспекти: зацікавлена аудиторія, інформаційна насиченість, можливість для дискусій, практичні завдання, відгуки учасників, висновки викладача-екскурсовода.
Щороку в період підготовки до Великодня при музеї традиційно діє школа писанкарства «Чарівний писачок». Її учнями є школярі середніх і старших класів, студенти і дорослі. Новачків навчають правильно тримати писачок, підготувати яйце до розпису і виконувати прості візерунки. Ті, хто вже не вперше відвідує заняття, візерунок обирають самостійно і розписують дві, а то й три писанки. У навчальному класі експонується фотовиставка «Ми вчимося писати писанки» із занять у школі попередніх років, а також взірці традиційних волинських писанок. Для учасників школи пропонуються друковані методичні матеріали «Намалюй свою писанку» і «Колекція писанок Волинського краєзнавчого музею». Метою занять є залучення молоді й дорослих до вивчення весняних звичаїв і обрядів Волинського краю та набуття практичних навичок традиційного воскового розпису.
Традиційними у музеї є і новорічно-різдвяні святкування. Дівочі ворожіння на Катерини, Андрія та Меланки, кусання калити, традиції Свят-вечора, різдвяні колядування і вертепні дійства відображаються музейними засобами. Поряд із традиційним звичаєм засівання, що несе аграрно-магічну функцію, - розважальний обряд «Колодка». Водночас на музейній виставці експонуються різдвяно-новорічні атрибути (зірки, шопки, маски), фотографії, дитячі малюнки, традиційні предмети побуту.
У музеї існують і суто дитячі програми. Зокрема, інтерактивна програма для дошкільнят та учнів молодших класів «Чарівні пори року», до якої входять 4 екскурсії-казки: «В гостях у золотої осені», «Зимова казка», «Ой весна-красна, що ти нам, веснонько, принесла», «Літо-літечко – радіють діточки» (їх проводять герої народних казок: Бабуся-казкарка, Лісовичок, Пори року), екскурсія-гра по експозиції відділу природи «Мандрівка в рідну природу», а також ряд заходів до календарних свят: Дня птахів, Міжнародного Дня захисту тварин, екологічні години, тематичні бесіди тощо. Все це – театралізовані дійства з іграми, вікторинами, загадками та музичними номерами, які базуються на традиційних обрядах, звичаях.
Нещодавно в музеї відбулось фольклорне свято «Подорож у волинську казку», підготовлене спільно з гуртківцями Центру туризму, спорту та екскурсій. На заході було розгорнуто виставку різних видань народних оповідок, легенд, зібраних на Волині нашими видатними фольклористами Оленою Пчілкою, Лесею Українкою, Олексою Ошуркевичем. Учні демонстрували інсценізовані уривки казок. На завершення свята були проведені вікторина «У світі казки» та нагородження кращих виконавців театралізованого показу уривків із казок.
До Міжнародного дня музеїв цьогоріч було проведено музейно-мистецьку акцію «Українська мода: традиції та сучасність», під час якої талановиті учні Луцького центру професійно-технічної освіти демонстрували моделі одягу. У першій частині дійства відбулось дефіле традиційних волинських і поліських костюмів із музейної колекції. Другою частиною заходу стало представлення моделей сучасного одягу з елементами автентичного полісько-волинського декору.
Традиційними стали і заходи під назвою «День Музею у літньому учнівському таборі відпочинку». Їх мета: провести ряд тематичних екскурсій по пересувних виставках для школярів різних вікових груп. Популярністю користуються теми: «Леся Українка і Волинь», «Луцьк. Вік за віком», «З історії Волинської області», «Галицько-Волинське князівство», «З’їзд монархів у Луцьку», «Волинь у роки Другої світової війни», «Волинь у незалежній Україні» та ін. Під час проведення таких екскурсій головним експонатом є живе спілкування. Діти у невимушеній атмосфері можуть не лише чудово засвоїти нову інформацію за допомогою ігор, конкурсів, вікторин, але й отримати задоволення від мистецьких акцій (адже такі події неодмінно супроводжуються концертами) та невеличких подарунків за активність.
Отже, інтерактивні програми Волинського краєзнавчого музею розраховані на різні цільові групи, серед яких – дошкільнята і школярі молодшого, середнього і старшого віку, учні коледжів, ліцеїв, технікумів і училищ, студенти різних вузів, молодь, об’єднана певним спільним інтересом (наприклад, шанувальники музики, етнографії, поезії тощо), дорослі й змішані аудиторії, діти-сироти та ін.
Науковці музею у співпраці з різноманітними навчальними колективами області планують і в подальшому підтримувати ідею відродження народної творчості як джерела національного мистецтва. Цілий ряд заходів: концерти, ювілейні вечори видатних митців, виставки самобутніх колекцій майстрів-аматорів неодмінно отримають своє продовження, популяризуючи не лише пам’ятки культури, а й духовне багатство рідного краю.
__________________________________
Волинський музейний вісник: Музеї у дослідженні та збереженні пам’яток культурної спадщини західноукраїнських етнічних земель. Наук. зб. : Вип. 4. / упр-ня культури і туризму Волин. ОДА ; Волин. краєзн. музей; каф. документознавства і музейн. cправи ВНУ ім. Лесі Українки ; / упоряд. А. Силюк, Є. Ковальчук. – Луцьк, 2012. – С. 158-160.
Категорія: Волинський краєзнавчий музей | Додав: volyn-museum (20.09.2012)
Переглядів: 1024 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]