Головна » Статті » Волинський краєзнавчий музей
«Будеш, батьку, панувати, поки живуть люди…»
До 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка
 
«Будеш, батьку, панувати, поки живуть люди…»
Вшанування й увічнення пам’яті Великого Кобзаря – це вияв всенародного поклоніння перед його генієм, високого визнання його життєвого і творчого подвигу. Нині широко відзначаються не лише ювілеї, а й щорічні дні народження Т.Г.Шевченка, – таким чином віддається поетові належна шана і воістину всенародна любов.
 
Все сумує, – тільки слава
Сонцем засіяла.
Не вмре кобзар, бо навіки
Його привітала.
Будеш, батьку, панувати,
Поки живуть люди,
Поки сонце з неба сяє,
Тебе не забудуть.
 
Так 1838 року поет звертався до Котляревського, а напророчив собі вічну пам’ять вдячних нащадків. Бо його спадщина увійшла до скарбниці найцінніших надбань світової культури. Тому й приходить він до людей своїми невмирущими творами, пам’ятниками у бронзі і граніті, – по всьому світу. Тому і йдуть до нього люди, і ніколи не в’януть квіти біля постаментів пам’ятників Кобзареві, Генієві, Пророкові.
Біля двадцяти років тому, 1995-го, до міст, у яких споруджено високохудожні мистецькі пам’ятники Т.Шевченкові, долучився і Луцьк.
Ще в червні 1988 року газета «Волинь» (тоді ще «Радянська») надрукувала звернення до лучан викладача СПТУ-9 Миколи Поліщука про будівництво пам’ятника Кобзареві в Луцьку. Заклик був почутий і підтриманий; почався збір коштів (які, до речі, пізніше «проковтнула» інфляція). Після багатьох суперечок і дискусій вибрано для пам’ятника місце і закладено камінь, – цим місцем мав бути сквер по проспекту Волі, на місці колишнього Російського кладовища. Ряд конкурсів відбирали кращі проекти пам’ятника. Переможцем стала творча група в складі скульптора, заслуженого діяча мистецтв України Едварда Кунцевича, заслуженого архітектора, члена-кореспондента Академії архітектури України Олега Стукалова і директора акціонерного товариства «Волинський Діпроміст», заслуженого архітектора України Андроша Бідзілі. Постамент для пам’ятника виготовляла бригада каменотесів Київського творчо-виробничого об'єднання «Художник».
Час не стояв на місці: поки збиралися кошти, проводилися конкурси та йшли підготовчі роботи, сталися великі зміни в державі. 1992 року на площі перед обкомом компартії демонтовано пам’ятник Леніну, не стало й самого обкому, його приміщення зайняв головний корпус Волинського державного університету. Тож питання про місце для пам’ятника вирішилося однозначно: на початку 1993 року міська Рада запропонувала творчій групі київських митців розробити проект спорудження монументу саме на цій, одній з головних площ Луцька.
Урочисте відкриття пам’ятника відбулося 9 березня 1995 року, в день 181-ї річниці від дня народження Т.Г.Шевченка; освятив пам’ятник архієпископ Луцький і Волинський УПЦ Київського патріархату Яків. Тисячі волинян і гостей не лише з України прийшли цього дня на площу, щоб вклонитись Кобзареві.
Цими ж днями сталася ще одна подія, яка засвідчила, що Волинь пам’ятає і шанує Кобзаря. В селі Буяни Луцького району, де жив ветеран просвітницького руху, пристрасний книголюб, невтомний збирач унікальної колекції «Кобзарів» Шевченка Микола Павлович Куделя (1914-2004), відкрилася Шевченкова світлиця – своєрідний музей, можливо, єдиний у світі. Майже півтори сотні «Кобзарів» (найстаріший – 1867 року видання) налічує колекція, понад 800 книг шевченкознавчої літератури, сотні поштівок, марок, конвертів, екслібрисів, значків, медалей, біля двох десятків портретів Т.Г.Шевченка. М.П.Куделя листувався з українцями всього світу. 1997 року він удостоєний премії Всеукраїнського благодійного культурно-наукового Фонду імені Тараса Шевченка «В своїй хаті своя правда, і сила, і воля». Колекція М.П.Куделі двічі експонувалась у залах Волинського краєзнавчого музею.1995 року обласна Рада заснувала премію імені Миколи Куделі, яка з тих пір щорічно вручається громадським діячам, працівникам музеїв і бібліотек за визначний внесок у розвиток національної і культури.
2004 року Миколи Павловича не стало. Його колекцію передано на зберігання до Волинського краєзнавчого музею. У двох невеликих виставкових залах обладнано і 14.03.2007 року відкрито постійно діючу меморіальну експозицію «Шевченківська світлиця Миколи Куделі», – дань пам’яті Пророка України та його палкого шанувальника.
Наталія Пушкар,
головний хранитель
Волинського краєзнавчого музею
Категорія: Волинський краєзнавчий музей | Додав: volyn-museum (07.03.2014)
Переглядів: 658 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]