Головна » Статті » Музей освіти Волині при Волинському інституті післядипломної педагогічної освіти
ІСТОРІЯ ОСВІТИ ЯК НАПРЯМ КРАЄЗНАВЧОГО ПОШУКУ В ШКОЛАХ ВОЛИНІ.
Галина Романчук,
завідувач соціологічної лабораторії Волинського
інституту післядипломної педагогічної освіти, м. Луцьк
ІСТОРІЯ ОСВІТИ ЯК НАПРЯМ КРАЄЗНАВЧОГО ПОШУКУ В ШКОЛАХ ВОЛИНІ
Одним із суттєвих напрямів краєзнавчого пошуку педагогів та школярів Волині є вивчення історії освіти краю. Активізації цього процесу в останнє десятиріччя значною мірою сприяло запровадження у школах області факультативного курсу «Волинезнавство» та діяльність музею історії освіти Волині при Волинському інституті післядипломної педагогічної освіти.
Історія створення музею довготривала в часі та багата на цікаві постаті, які долучились до збирання матеріалів, їх опрацювання, формування і поповнення фондів та експозиції, організації різних форм роботи музейного закладу. Біля його витоків стояли завідувач Волинського обласного відділу народної освіти Станіслав Омелянович Яблончук, директор обласної Станції юних туристів Юрій Костянтинович Горобець та директор Волинського інституту удосконалення кваліфікації вчителів Михайло Андрійович Падалко. Відповідно до наказу обласного відділу народної освіти № 832 від 24 листопада 1983 року з метою створення музею народної освіти Волині було оголошено операцію «Вчительська слава», у якій взяли участь педагогічні та учнівські колективи області. У фонд майбутнього музею почали надходити документи та матеріали про педагогів, альбоми, планшети з різних напрямів діяльності та історії навчальних закладів. У 1986 році на допомогу краєзнавцям видано «Пам’ятку збору матеріалів для музею освіти Волині», розроблену президією обласного відділення Педагогічного товариства УРСР [8, 2]. Біля двадцяти років йшов збір матеріалів. Матеріали акумулювались у Волинському інституті післядипломної педагогічної освіти, їх поповненням, збереженням і систематизацією займалися методисти інституту О. П. Кондратович, Г. М. Горбачевська, В. А. Лук’янчук, Л. І. Мочкіна.
На клопотання ректора Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти доцента Ганни Семенівни Маслай у грудні 2000 року начальник управління освіти і науки облдержадміністрації Іван Васильович Дзямулич підписав наказ № 459 «Про створення Музею освіти Волині», відповідно якого в інституті було виділено приміщення і розпочато роботу з оформлення експозиції музею. На цьому етапі роботу очолив завідувач кафедри теорії та методик викладання шкільних предметів ВІППО, голова Волинської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Геннадій Васильович Бондаренко. Неоціненною стала допомога Державного архіву Волинської області (директор В. М. Гика) та Волинського краєзнавчого музею (директор А. М. Силюк).
Відкриття Музею відбулось напередодні Дня працівників освіти у 2003 році. В урочистостях взяли участь ветерани педагогічної праці, заслужені вчителі та заслужені працівники освіти України [7]. У своєму виступі з нагоди відкриття музею Г. С. Маслай, ректор Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти відзначила, що «музей стане центром не тільки історії освіти, а й закладом вивчення педагогічного досвіду, буде зберігати інновації й технології, які завтра стануть цікавою й потрібною історією педагогічного досвіду людей, імена яких знайдуть гідне поцінування і в музейних фондах та експозиціях, і в практиці роботи. Він стане також центром краєзнавчої освіти та прикладом музейного будівництва для шкіл області» [3, 57].
У 2006 році музей пройшов відомчу реєстрацію як музей історії освіти Волині при Волинському інституті післядипломної педагогічної освіти (наказ облуон від 21.03.2006 р. № 226) та отримав статус музею при закладі освіти системи Міністерства освіти і науки України [4].
Експозиція музею розбудована за тематико-хронологічним принципом. Вона охоплює розвиток освіти та науково-педагогічної думки в регіоні від найдавніших часів до початку XXI століття. Документи і матеріали представлені у таких тематичних розділах:
– «Давня історія освіти Волині». Мовою документів експозиція музею розповідає про той педагогічний досвід, який мали волиняни в часи діяльності Острозької академії, школи Луцького братства тощо. Тут можна познайомитися з діяльністю школи піарів в Любешові, яка в 1834 році була школою ідей вільнодумства. Цікавим документом є Довідник навчальних закладів Волинської губернії (по Положенню 25 червня 1912 р.), який містить відомості про навчальні заклади, рік їх заснування, прізвища вчителів, які у них працюють, зокрема у Володимир-Волинському, Ковельському, Луцькому уїздах.
– «Освіта у 1921–1939 рр.». У розділі відтворено складний історичний період перебування західноукраїнських земель у складі польської держави. В експозиції книги, свідоцтва про закінчення шкіл польською мовою. Відображено діяльність невеликої кількості українських шкіл, які знаходилися у будинках жителів сіл (збереглися фото таких шкіл, наприклад, с. Залізниця Любешівського, с. Текля, Старовижівського, с. Губин Володимир-Волинського районів). Експонуються оригінали шкільної ощадної книжки шкільної ощадної каси при початковій школі у Ставках та печатка учнівської каси взаємодопомоги.
– «Освіта у 1939–1941 рр.» На стендах цього періоду є матеріали про створення українських шкіл, проведення місячних та 10-місячних курсів підготовки вчителів, світлини педучилища та приміщення державного учительського інституту, які розпочали свою діяльність у ці роки.
– «Освіта у повоєнні роки». Розділ розкриває відбудову навчальних закладів, організаційні та науково-методичні заходи з навчання та підвищення кваліфікації учительських кадрів. Експонуються світлини учасників серпневої наради вчителів (м. Луцьк, 1945 р.) та обласної наради вчителів-передовиків (м. Луцьк, 1947 р.), оригінал посвідчення Першої науково-практичної конференції вчителів, вчителя математики Маневицької середньої школи Уткіної О.Г. (1948 р.) тощо.
– «Педагоги-ветерани Великої Вітчизняної війни». Важливим розділом у музейній експозиції є галерея портретів педагогів Волині, ветеранів Великої Вітчизняної війни 1941–1945 рр. Серед них світлини В. Дубовика, вчителя ЗОШ I – III ст. № 8 м. Луцька, М. Карпачова, вчителя Ковельської ЗОШ I–III ст. №7, Д. Антонюка, директора, та І. Павленка, заступника директора Тростянецької середньої школи Ківерцівського району, О. Петренка, директора Ковельської ЗОШ I–III ст. №3, заслуженого вчителя УРСР.
– «Освіта у 50–80 рр.». Головним завданням школи того періоду була боротьба за глибокі та міцні знання учнів, створення належної матеріально-технічної бази освіти. На стенді є грамота Міністерства освіти УРСР, яку отримала команда юних фізиків Волині за зайняте сьоме місце у Першій республіканській олімпіаді (1964 р.), світлини нової школи в с. Хобултова.
Експонуються також матеріали про життя та подвиг військового керівника Іваничівської ЗОШ I–III ст. Ю. Лелюкова, який ціною власного життя врятував своїх учнів.
Справжньою кузнею педагогічних кадрів був Луцький державний педагогічний інститут імені Лесі Українки. На стенді розміщено фото колишнього його ректора Н. Бурчака та спогади про нього, грамота Міністерства освіти та фото доктора історичних наук, професора О. Михайлюка. Тут же розміщені матеріали про династію педагогів О. Воронець, М. Петренко, С. Церковницький, М. Бичковська та деякі підручники, авторами яких були ці педагоги. В музеї широко представлена освітня і наукова діяльність Волинського національного університету імені Лесі Українки та Луцького національного технічного університету.
Яскраві світлини відтворюють навчальний процес та відпочинок студентів Володимир-Волинського педучилища, Луцького ВПУ № 2 та ПТУ № 12 тощо.
– «Заслужені вчителі України». Тут розміщено світлини Катерини Дмитрівни Шевченко, яка першою на Волині у 1949 році отримала звання «Заслужений вчитель школи Української РСР», та інших педагогів області, що носять почесні звання.. Від 1949 до 2012 року званням заслуженого вчителя в області відзначено 127 осіб, званням заслуженого працівника освіти України 48 осіб. У 2011/2012 навчальному році у загальноосвітніх навчальних закладах області працюють 45 заслужених вчителів і заслужених працівників освіти України та один народний вчитель – Надія Степанівна Пушкар, яка в числі перших чотирьох українських педагогів відзначена у 2007 році званням «Народний вчитель України».
– «Освіта в незалежній Україні». У світлинах, документах представлено діяльність Луцьких гімназій №4, 14, 18, 21, Волинського обласного ліцею-інтернату і Нововолинського ліцею-інтернату Волинської обласної ради, Волинського обласного ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою, які є генератором нових ідей в освіті, освітніми закладами для здібних та обдарованих дітей.
– «Волинський інститут післядипломної педагогічної освіти». У наступній експозиції музею представлено багатогранну діяльністю Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти, який виконує найскладніші завдання підвищення психолого-педагогічної та фахової компетентності, зростання педагогічної майстерності освітянських кадрів. Тут зібрані світлини творчих груп, семінарів, конференцій, конкурсів «Вчитель року», а також методична література різних відділів та кафедр, яка висвітлює шлях інституту до запровадження нових моделей змісту і організації навчального процесу на всіх рівнях.
В арсеналі роботи музею окрім екскурсій різноманітні заходи. Викликають інтерес у слухачів курсів, педагогів та учнів, виставки, що систематично експонуються у музеї. Наприклад, авторська виставка «З мрією про Україну» краєзнавця Л. П. Токарук, автора книги «Українська гімназія в Луцьку. Спогади», яка багато років проводить пошукову роботу з вивчення та збору матеріалів, що розкривають достовірні події та розповідають про долі колишніх гімназистів. Учні шкіл міста з цікавістю слухали розповіді Лариси Пилипівни про шкільний устрій гімназії, мрії та прагнення молодих волинян в ті далекі важкі для Волині часи поневолення [5].
Традиційними в музеї стали виставки декоративно-прикладного мистецтва вчителів, учнів та студентів області. Свої роботи демонстрували гуртківці НВК-колегіуму № 11 «Народні ремесла», гімназії № 14 міста Луцька, студенти Волинського училища культури і мистецтв, Луцького педагогічного коледжу. Велику методичну та консультативну допомогу слухачам курсів надала виставка робіт прикладного мистецтва Луцького палацу учнівської молоді та станції юних техніків [5]. Вразила вчителів Волині, слухачів курсів підвищення кваліфікації виставка творчих наробок педагогів та учнів Колківської школи-ліцею, яка експонувалась у музеї в березні 2010 року [10, 160]. В експозиційному залі періодично експонується виставка «Історія шкіл Волині». Вчителі та студенти вищих навчальних закладів мають змогу на основі музейних матеріалів готувати доповіді, семінарські заняття, курсові та дипломні роботи.
Активну участь музей бере в проведенні регіональних, обласних конференцій, присвячених дослідженню та вивченню рідного краю, зокрема широко була висвітлена робота музею на науково-педагогічній історико-краєзнавчій конференції «Розвиток освіти на Волині: історія та сучасність» [9].
Діяльність музею історії освіти Волині стала поштовхом до активізації пошукової роботи у містах та районах області та розгортання експозицій районних музеїв освіти.
Першими стали краєзнавці Турійського району. Створення районної дослідницько-пошукової групи з числа кращих вчителів історії, вчителів-словесників, залучення до цілеспрямованої систематичної збиральницької, фондової, експозиційної роботи педагогічних та учнівських колективів загальноосвітніх навчальних закладів району дозволило зібрати багатий матеріал та обладнати на базі НВК «ЗОШ I–III ст. – гімназія» смт Турійська музей історії освіти Турійщини. «Серед експонатів музею – цінні документи, фотографії, переважна більшість – оригінали, а не ксерокопії. Тут присутні підручники, методичні посібники, документи про освіту, різноманітні нагороди, писемне приладдя та багато матеріалів, які відображають ту чи іншу епоху» [11, 34]. Матеріали експозиції представлено у таких розділах: «Давня історія освіти краю», «Освіта в роки Другої Речі Посполитої», «Педагоги – учасники Великої Вітчизняної війни», «Розвиток освіти в 1945–1991 роках», «Освіта в роки незалежності» та тематичних виставках «Творчість обдарованих вчителів та учнів», «Вони очолювали освіту району», «Педагогічні династії», «Сьогодення закладів освіти району» тощо. У музеї практикується проведення різних заходів, творчих зустрічей з ветеранами педагогічної праці, молодими вчителями, переможцями конкурсу «Вчитель року» тощо.
Музей освіти Любомльського району відкрито у жовтні 2011 року напередодні професійного свята педагогів у Любомльській районній гімназії імені Наталії Ужвій. До уваги відвідувачів представлені численні світлини, відзнаки сумлінних учнів XVIII–XX століть, особисті речі окремих педагогів та школярів, стара парта, чорнильниця, ручка, які дивують нинішніх учнів. Експонується, наприклад, свідоцтво Софії Ужвій, 1892 року народження, за 1908 рік, в якому у переліку предметів Закон Божий, церковно-слов’янське читання, чистописання, природознавство тощо. Наводиться розповідь про вчителя Петра Уліса із однієї із перших писемних згадок про освітні заклади Любомля (початок XVII століття) та про школу в селі Радехів при католицькому Августинському монастирі (XVIII ст.) тощо [12].
Одним із напрямів роботи музею, відповідно до Положення «Про музей історії освіти Волині» ВІППО, є розширення мережі музеїв історії навчальних закладів області, на що й спрямовано методичну та організаційну допомогу школам [2, с.10].
У вересні 2003 року відбулося відкриття музею історії Лобачівської середньої школи Горохівського району, який був мрією випускника, вчителя математики цієї школи, а потім директора ЗОШ I–II ст. с. Зелене Л. П. Чучмана (1956–2003), котрий написав історію школи та доклав чимало зусиль до збору документів і матеріалів, представлених у експозиції музею. На відкриття музею з’їхалися випускники з різних куточків України та далекого і близького зарубіжжя. Стрічку відкриття музею перерізали випускник школи 1979 року, відомий письменник, критик, літературознавець, заслужений діяч мистецтв України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка Василь Слапчук та дочка засновника музею учениця 9 класу Мар’яна Чучман [1, 3]. Експозицію музею складають стенди «Перших піввіку», «Післявоєнна освіта», «Школа розправляє крила», «Школа дивиться в майбутнє» та «Наші люди є повсюди» та матеріали про вчителів та учнів, основні напрями роботи школи у різні роки. Школярі ведуть активну пошукову роботу та збагачують фонди музею документами і матеріалами про сьогодення школи.
Особливістю діяльності Бужанської загальноосвітньої школи І–III ст. Іваничівського району є використання у виховній роботі наукової спадщини дослідника Прибузького краю, відмінника народної освіти, лауреата премії імені А. Ю. Кримського Миколи Матвійовича Корзонюка (1920–1994), який у 1960 році очолив педагогічний колектив, і віддав цій роботі 17 років.
У школі створено кімнату-музей М. М. Корзанюка, яка стала своєрідним осередком розвитку культури села, центром проведення масових шкільних, а також сільських заходів [6, 16].
Ефективною формою розвитку краєзнавчого пошуку стало проведення у 2010/2011 навчальному році Камінь-Каширського районного конкурсу пошуково-дослідницьких робіт школярів, педагогічних працівників «Моя рідна школа: минуле і сьогодення». На конкурс було подано 26 робіт із загальноосвітніх шкіл. Творчими колективами педагогів та школярів проведено ґрунтовні дослідження розвитку освіти на території населених пунктів у минулому, організації навчально-виховного процесу, діяльності учнівських організацій, висвітлено основні проблеми розвитку шкіл в сучасних умовах, зібрано публікації в пресі. Більшість робіт ґрунтується на опрацювання літератури, архівних документів та матеріалів, спогадів колишніх учнів, вчителів, жителів населених пунктів, Майже всі роботи подані з додатками, копіями документів, фотографій, відомостями про педагогів, знаних випускників, керівників установ.
Глибиною дослідницького пошуку, якістю, систематизацією, значимістю ілюстративного матеріалу, витриманим стилем, естетичністю оформлення відзначаються роботи із НВК «ЗОШ I–II ст. –гімназія» № 2 м. Камінь-Каширський, ЗОШ I–III ст. с. Карасин, Черче, Видерта, Полиці, Гута-Камінська тощо, які експонувалися на обласній виставці «Творчі сходинки педагогів Волині» у Волинському інституті післядипломної педагогічної освіти у 2011 році.
У контексті розвитку краєзнавства актуальним є розширення мережі шкільних музеїв історії окремих навчальних закладів та музеїв історії освіти районів і міст області.
____________________
1. Архів музею «Історія освіти Волині» Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти. Альбом «Відкриття музею історії Лобачівської середньої школи». – 13 с.
2. Архів музею «Історія освіти Волині» Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти. Папка «Документи про створення і діяльність музею «Історія освіти Волині». – 67 с.
3. Архів музею «Історія освіти Волині» Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти. Папка «Маслай Ганна Семенівна». – 88 с.
4. Жовтуля Г. І. Освіта Волині. Минуле і сучасне / Г. І. Жовтуля // Педагогічний пошук. – 2006. – № 2. – С. 14.
5. Жовтуля Г. І. Освіта Волині з давнини до сучасності / Г. І. Жовтуля // Луцький замок – 2006. – 28 вересня – С. 3.
6. Загальноосвітня школа I–III ст. с. Бужанка Іваничівського району // Місія сучасної сільської школи: за матеріали обласного фестивалю-конкурсу на кращу модель сучасної сільської загальноосвітньої школи. – Луцьк : Твердиня, 2008. – 124 с.
7. Муляр О. Запрошує музей освіти Волині / О. Муляр // Педагогічний пошук. – 2003. – №4 (40). – С. 73.
8. Пам’ятка збору матеріалів для музею освіти Волині. – Луцьк, 1986. – 11 с.
9. Розвиток освіти на Волині: історія та сучасність (до 100-річчя заснування Ковельської гімназії). – Луцьк, Ковель: [б. в.], 2006. – 312 с.
10. Романчук Г. Д. Вчителі Маневиччини, заслужені вчителі України / Г. Д. Романчук // Минуле і сучасне Волині та Полісся. Волинське Полісся та Маневиччина в європейській та українській історії. Науковий збірник. Вип. 38. – Луцьк, [б. в.], 2011. – С. 156 – 161.
11. Романюк Л. Музей освіти Турійщини – просвітницький і культурно-освітній центр району / Л. Романюк // Розвиток інноваційного потенціалу сільської школи: сучасні виклики та перспективи. – Луцьк: ВІППО, 2010. – С. 34 – 35.
12. Хоменчук О. Музей освіти у Любомлі / О. Хоменчук // Вісник + К. – 2011. – 6 жовтня. – С. 6.
___________________________________
Волинський музейний вісник: Музеї у дослідженні та збереженні пам’яток культурної спадщини західноукраїнських етнічних земель. Наук. зб. : Вип. 4. / упр-ня культури і туризму Волин. ОДА ; Волин. краєзн. музей; каф. документознавства і музейн. cправи ВНУ ім. Лесі Українки ; / упоряд. А. Силюк, Є. Ковальчук. – Луцьк, 2012. – С. 211-214.
Категорія: Музей освіти Волині при Волинському інституті післядипломної педагогічної освіти | Додав: volyn-museum (06.02.2013)
Переглядів: 2194 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]