Головна » Статті » Музей „Лісової пісні” в урочищі Нечимному
100 років від дня завершення Лесею Українкою драми-феєрії «Лісова пісня»
6 серпня
100 років від дня завершення Лесею Українкою
драми-феєрії «Лісова пісня» (1911)
 
Початок 1911 року був для Лесі Українки не дуже щасливим: погане самопочуття мало не завадило поїздці до Єгипту, необхідній задля лікування. Майже чотири роки вона не була вдома, в Колодяжному. Та й на Україну поїздки стали нечастими й короткими. «...а коли ж то я знов буду дома?..», – тугою пролунало в листі до сестри Ольги перед від’їздом з Кутаїсі. А в кінці травня, після лікування сонцем у Єгипті, світлом у клініці доктора Дейча у Києві, писала Ользі Кобилянській з Севастополя, з дороги: «Се вже я їду домів!». Дім був там, де на неї чекав вірний Климент Квітка, – в Кутаїсі. А десь у глибині, в найсокровеннішому куточку душі жаринкою тліла туга за справжньою домою, за рідною Волинню. Тліла, доки не прорвалась нестримною вулканічною лавою, непогасним полум’ям, з якого народилась драма-феєрія «Лісова пісня», чорновий автограф якої датовано 25 липня /а перша згадка про нову «уліту» фантастичну – в листі до матері, Олени Пчілки, 3 липня/. Відслабувавши як слід народження нового твору, 29 липня 1911 року повідомляла сестрі Ользі майже спокійно, що «недавно «найшов стіх» писати», то «написала драму-поему в 3-х діях днів за 10, з якимсь таким імпетом, що не могла вночі спати, а вдень їсти». Пізніше, в кінці вересня, з Хоні /Цулукідзе/, куди переїхали Квітки на проживання, зізнавалась і матері, що погіршення здоров’я було від «переписання ся», бо я днів 10-12 без перерви писала». Але й виправдовує себе: «...як уже наступає la folie divine [Божественне безумство.–/франц./], то всі практичні спостереження відступають набік – натуру тяжко одмінити. Зате сяя folie дає справжнє щ а с т я...». І, нарешті, в листі до Агатангела Кримського 14 жовтня те, що підсвідомо бентежило, прозвучало зізнанням: «...я не згадую лихом волинських лісів. Сього літа, згадавши про їх, написала «драму-феєрію» на честь їм, і вона дала мені багато радощів...». Тут письменниця вперше означила жанр свого нового твору: «драма-феєрія».
У листопаді Леся Українка послала своє дітище в Україну, сестрі Ользі, давши йому остаточний заголовок і згадавши при тому, що нову драму «/що тепер посилаю – «Лісова пісня»/ «не писати ніяк не могла, бо такий уже був непереможний настрій».
Драму-феєрію прихильно зустріли в родині: це був перший успіх нового твору і тріумф, який для авторки важив дуже багато. 16 грудня вона писала сестрі Ользі: «Несподіваний був для мене успіх фантастики серед авдиторії старшої родини – людей, вихованих в традиціях реалізму – але тим краще. Розуміється, я нічого не маю проти того, що було теє читання. Кожен «пророк» таки найбільше домагається «слави в отчизні своїй і серед родини своєї», може, саме тому, що сього найтрудніше осягти». Відповідаючи на материн лист 20 грудня 1911 року Леся Українка повторила ту ж думку, що й у листі до А.Кримського: «...я просто згадала наші ліси та затужила за ними».
* * *
25 липня (6 серпня – за новим стилем) 1911 р. – Цим днем датовано чорновий автограф драми-феєрії «Лісова пісня».
1912 р. – Перша публікація «Лісової пісні» в Літературно-науковому віснику /Т.57, кн. 3, С.401-448/.
1914 р. – Перше окреме видання «Лісової пісні» /з портретом Лесі Українки, двома ілюстраціями та нотами/ в друкарні Бондаренка та Гніздовського /Київ/.
22 листоп.1918 р. – Перша постановка драми-феєрії Лесі Українки «Лісова пісня» в Київському драматичному театрі.
1936 р. – М.Скорульським створено балет за мотивами драми-феєрії Лесі Українки «Лісова пісня». Прем’єра відбулась лише в лютому 1946 р., після визволення Києва, під час святкування 75-річчя від дня народження Лесі Українки.
1957 р. – В.Кирейком створено оперу за драмою Лесі Українки «Лісова пісня».
1961 р. – На Національній кіностудії ім. О.Довженка знято художній фільм «Лісова пісня» за однойменною драмою-феєрією Лесі Українки /режисер В.Івченко, композитор І.Шамо; в головній ролі – Раїса Недашківська/.
1989 р. – Волинським обласним театром ляльок вперше здійснено постановку драми-феєрії Лесі Українки «Лісова пісня» (режисер-постановник А. Поляк).
Наталія Пушкар, Віра Комзюк
__________________________________
Календар знаменних і пам’ятних дат Волині на 2011 рік / упр. культури і туризму Волин. ОДА ; Волин. краєзн. музей ; Волин. ДОУНБ ім. Олени Пчілки ; ред.-упоряд. Є. І. Ковальчук, Е. С. Ксендзук. – Луцьк : ПВД «Твердиня», 2010. – С. 80-81.
Категорія: Музей „Лісової пісні” в урочищі Нечимному | Додав: volyn-museum (25.06.2011)
Переглядів: 1294 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]