Головна » Статті » Музей етнографії Волині та Полісся при Волинському національному університеті
МУЗЕЙНІ СВЯТА У МУЗЕЇ ЕТНОГРАФІЇ ВОЛИНІ ТА ПОЛІССЯ ПРИ СНУ ІМ. ЛЕСІ УКРАЇНКИ
РЯБЧИКОВА
(Луцьк)
Світлана ЧИБИРАК
(Луцьк)
МУЗЕЙНІ СВЯТА У МУЗЕЇ
ЕТНОГРАФІЇ ВОЛИНІ ТА
ПОЛІССЯ ПРИ СНУ ІМ. ЛЕСІ
УКРАЇНКИ
Важливою складовою підготовки студентів спеціальності „Музейна справа та охорона пам’яток історії та культури” є оволодіння практичними навичками музейної діяльності. Ефективне засвоєння теоретичного матеріалу з музеєзнавства і подальше застосування цих знань на практиці можливе лише за умови включення в навчальний процес виконання прикладних завдань: оформлення виставки, атрибуції музейних предметів, підготовки і проведення екскурсій тощо. З цією метою кафедра документознавства і музейної справи, яка є випусковою кафедрою для спеціалістів-музеєзнавців, активно співпрацює з музейними установами м. Луцька: Волинським краєзнавчим музеєм, Волинським регіональним музеєм українського війська та військової техніки, Музеєм волинської ікони. Разом з тим провідну роль у практичній підготовці майбутніх музейників відіграють, безперечно, навчальні музеї університету, і особливо, Музей етнографії Волині та Полісся при Східноєвропейському національному університеті імені Лесі Українки (далі – МЕВП).
З одним із головних напрямів музейної роботи – культурно-освітньою діяльністю – студенти знайомляться в процесі вивчення курсу „Музейна педагогіка” та спецкурсу „Теорія та практика екскурсійної діяльності”. Неодмінною складовою цих навчальних дисциплін є підготовка і проведення різноманітних форм роботи з відвідувачами: екскурсії, майстер-класу, круглого столу. Проте найулюбленішим видом музейної комунікації, до якого традиційно звертаються студенти, стало музейне свято.
Впровадження музейного свята в сферу культурно-освітньої діяльності музею зазвичай відносять до 1980-х рр., коли починають проводити перші фольклорні, календарні, літературні, військово-історичні свята, свята ремесел та ін. Причому це досить різнорідні явища, що відрізняються один від одного не тільки сюжетом, а й методами організації. Разом з тим їм притаманна низка спільних ознак:
неформальна атмосфера святковості (що відрізняє цю форму від інших);
ефект особистої причетності, співучасті в тому, що відбувається завдяки театралізації, грі, безпосередньому спілкуванню з „персонажами” святкового дійства, застосуванню особливої атрибутики;
своєрідне розширення меж музею, коли музейного значення набувають духовні традиції народу, майстерність, обряди та ритуали, національне мистецтво. Свято слугує їх збереженню і відродженню;
намагання повернути до життя традиційну форму відпочинку людини. І в цьому полягає, мабуть, найбільша привабливість музейного свята для людей, які намагаються знайти втрачені традиції проведення свят без демонстрацій і трибун, з одного боку, або телевізора та застілля, з іншого. Іншими словами, завдяки музейному святу взагалі відроджується традиція свята як однієї з форм побутування культурної спадщини.
Ефект музейного свята залежить від того, наскільки вдається активізувати аудиторію, залучити глядачів у святкове дійство, зруйнувати межі між „залом” та „сценою” [1].
На початку кожного навчального року студенти V курсу на базі МЕВП проводять „Свято нашої родини” – посвяту першокурсників спеціальностей „Музейна справа та охорона пам’яток історії та культури” і „Документознавство та інформаційна діяльність” до студентської громади. Захід має на меті залучити студентів до активного університетського життя, а також познайомити їх з викладачами історичного факультету.
Перший такий захід відбувся 19 жовтня 2011 р. Під час дійства студенти-випускники показали низку гумористичних сценок із повсякденного студентського життя, а також провели серед двох груп першого курсу кілька конкурсів на знання українських прислів’їв та приказок, народних танців, створення „живої” ляльки-мотанки. Після „нелегких” випробувань першокурсники були допущені до складання студентської присяги-посвяти у нові члени великої та дружної сім’ї кафедри документознавства і музейної справи.
Вдруге „Свято нашої родини” студенти-музейники провели 31 жовтня 2012 р. На святі панувала дружелюбна, родинна атмосфера. Організатори підготували і продемонстрували міні-виставу про те, як би склалося їх життя якщо б вони не вступили на істфак. Традиційно серед трьох груп першого курсу випускники провели низку конкурсів на знання українських пісень, а також на правильний підбір дівочого костюму з фондів МЕВП.
Такі свята з одного боку дозволяють студентам п’ятикурсникам удосконалити свої організаторські навички, апробувати нові прийоми роботи з аудиторією. А з іншого вони є надзвичайно ефективним засобом адаптації студентів першого курсу до нових форм організації навчального процесу, знайомлять їх зі студентським активом, мотивують до активної участі у кафедральних, факультетських і музейних заходах.
Під час вивчення музейної педагогіки особливий акцент робиться на освоєнні методик роботи з дитячою аудиторією. Практичне застосування вивченого матеріалу відбувається під час проведення музейного свята для учнів початкових класів. Зокрема, 12 квітня 2012 р. у МЕВП студенти ІV курсу організували урочистий навчально-виховний захід „Зустріч весни”. Його відвідали учні першого класу СЗОШ № 5 м. Луцька. Це був перший досвід практичної організації музейного дійства для студентів і перші відвідини музею для школярів.
У ході свята майбутні музейники використовували інтерактивні прийоми роботи з відвідувачами, зверталися до учнів як до співучасників дійства. Після ознайомлення з експозицією музею, першокласникам дали змогу попрасувати речі за допомогою рубля та залізної праски початку ХХ ст. – так як колись прасували їхні прабабусі. Також діти побачили, в якому посуді раніше готували їжу, спробували „поїсти” дерев’яними ложками.
З великим зацікавленням учні брали участь у різноманітних конкурсах. Спершу їх привітала „Весна”, яка прийшла у гості до музею разом із різноманітним „птаством”. Кожна пташка загадувала загадки про свійських та диких птахів, на які діти із задоволенням відповідали. Великий інтерес в учнів викликали різноманітні конкурси: „Знайди та назви пташку на рушнику”, „Оживи солом’яного птаха” та ін. На кінець музейного свята студенти підготували дітям подарунки: заготовки витинанок-птахів для самостійного вирізання вдома та „жайворонки” – печиво, яке обов’язково пекли, коли йшли зустрічати весну.
22 березня 2013 р. в межах навчального курсу „Музейна педагогіка” студенти ІV курсу на базі МЕВП провели урочистий захід для дітей різних вікових категорій (4-9 років) „Казки в музеї…”. Свято було розпочато з гри-вистави „Івасик Телесик”, головними героями якої, разом із студентами, стали і діти. Під розповідь ведучих вони демонстрували глядачам свої акторські здібності. Закінченням вистави стала казкова екскурсія по тематичним розділам музею. У розділі „Дерево” маленьким екскурсантам були представлені предмети побуту, які свого часу були описані у казках: хлібна лопата з казки „Івасик Телесик”, зачароване веретено з казки „Спляча красуня”, корито з казки „Золота рибка”. Також діти спробували збивати масло в маслобійках.
У розділі „Кераміка” юні екскурсанти побачили глиняний посуд з казки „Лисичка і журавель”. Багато цікавого і нового вони довідались у розділі „Плетіння”, де познайомилися з виробами з соломи, лози та кори дерев. Особливий інтерес викликали солом’яні птахи, янголята та їжачки.
Найбільше дітей зацікавив розділ „Іграшки”. Адже вони самі змогли показати присутнім, як колись гралися дерев’яним конем, візком (колесо на палиці), лялькою-мотанкою, а також потішили усіх грою на сопілці.
Завершальним етапом екскурсії став розділ „Декоративні тканини”, де екскурсовод розповідала про вишиті рушники Волині та Полісся, а також про чарівну скатертину-самобранку, яка і пригостила дітей цукерками. Застосування театралізованої вистави та інтерактивної екскурсії викликали захоплення, як у дітей, так і в дорослих.
Таким чином, проведені на базі МЕВП музейні свята стали не лише дієвим елементом формування у студентів спеціальності „Музейна справа та охорона пам’яток історії та культури” практичних навичок у проведенні культурно-освітньої роботи з різновіковою музейною аудиторією, але й ефективним засобом залучення відвідувачів до огляду експозиції музею при навчальному закладі, популяризації його зібрань.
________________
Юхневич М. Ю. Я поведу тебя в музей : учеб. пособие по музейной педагогике [Електронный ресурс] / М-во культуры Рос. ин-т культурологи / М. Ю. Юхневич. – М., 2001. – 223 с. – Режим доступа : https://www.future.museum.ru/lmp/books/child2.htm.
____________________________________
Минуле і сучасне Волині та Полісся. Шацьке поозер’я у світовій та українській історії. Науковий збірник. Випуск 45. Матеріали XLV Міжнародної наукової історико-краєзнавчої конференції, м.Луцьк - смт. Шацьк, 24-26 травня 2013 року / Упоряд. А. Силюк, О.Златогорський. - Луцьк: «Волинські старожитності», 2013. – С. 189-190.
Категорія: Музей етнографії Волині та Полісся при Волинському національному університеті | Додав: volyn-museum (05.09.2013)
Переглядів: 1160 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]