Головна » Статті » Музей академіка Михайла Кравчука (с.Човниця Ківерцівського району)
ЗРАЗКОВИЙ МУЗЕЙ АКАДЕМІКА МИХАЙЛА КРАВЧУКА ЯК ЦЕНТР ПОПУЛЯРИЗАЦІЇ НАУКОВОЇ СПАДЩИНИ ТА ВШАНУВАННЯ ПАМ’ЯТІ СЛАВЕТНОГО ЗЕМЛЯКА
Любов Грабинська,
методист Центру туризму, спорту та екскурсій управління
освіти і науки Волинської облдержадміністрації, м.Луцьк
 
ЗРАЗКОВИЙ МУЗЕЙ АКАДЕМІКА МИХАЙЛА КРАВЧУКА ЯК ЦЕНТР ПОПУЛЯРИЗАЦІЇ НАУКОВОЇ СПАДЩИНИ ТА ВШАНУВАННЯ ПАМ’ЯТІ СЛАВЕТНОГО ЗЕМЛЯКА (До 120-річчя від дня народження Михайла Кравчука)
 
Перший у світі музей славного сина України Михайла Кравчука відкрито у Човницькій загальноосвітній школі І-ІІ ст. 13 червня 1987 року з ініціативи тодішнього директора школи Степана Федоровича Лукашука, його дружини Євгенії Семенівни та дочки Лесі Степанівни – педагогів школи.
Метою музею є популяризація наукової спадщини і громадської діяльності Кравчука Михайла Пилиповича, земляка, видатного українського математика світового рівня, академіка Академії наук України, якого безпідставно репресовано у 1938 році, повернення із забуття імені великого вченого і патріота України.
Музей відомий в області та за її межами багаторічною пошуковою діяльністю, має високий виховний потенціал, є взірцем належного проведення експозиційної, фондової, просвітницької, методичної роботи. За період діяльності його відвідали понад 10 тис. чоловік.
За даними інвентарної книги в музеї нараховується 995 оригінальних експонатів. Унікальними музейними предметами є прижиттєві видання книг, підручників, автором яких є М.П.Кравчук:
- Проф. Кравчук М. П., Білик І. П. «Математика для сільськогосподарських профшкіл», ДВУ, 1925р.
- Проф. М. Кравчук, «Про деякі перетворення кратних інтегралів», Київ, 1927 р.
- Акад. М. Кравчук, «Вплив Ейлера на дальший розвиток математики», Київ, 1935 р.
Останнім часом фонди музею поповнилися цінними матеріалами домашнього архіву письменника М. О. Сороки про життя і наукову діяльність М. Кравчука.
Оригінальне фото М. Кравчука із сином, датоване 8 січня 1928 року, з дарчим підписом Марії Іщенковій передане музею кандидатом фізико-математичних наук Інституту математики при Академії наук України Г. М. Ситою.
45 років у школі с. Човниця продовжується робота з дослідження життєвого шляху, наукової і педагогічної спадщини уродженця села академіка Михайла Пилиповича Кравчука.
У 1967 році було розпочато пошук матеріалів про видатного земляка. Саме тоді надійшов лист з Києва від редактора журналу «Знання та праця» М. О. Сороки з проханням зібрати у селі Човниця відомості про вченого.
Юні пошуківці під керівництвом вчителя історії Лукашук Є.С. записали спогади про сім’ю Кравчуків жительки села Соколюк А. С., яку виховували батьки академіка. Краєзнавці місцевої школи відшукали всіх родичів М. П. Кравчука, які на той час проживали у с. Човниця. Племінниця академіка Момотюк С. Н. подарувала фотографію хати, в якій народився майбутній вчений і вказала місце, де стояв будинок.
В обласному архіві вдалося відшукати дані про всі роки навчання Михайла Кравчука в Луцькій чоловічій гімназії.
На основі зібраних відомостей, а також матеріалів, переданих з Києва журналістом Сорокою М. О., науковцями Вірченко Н. О., Ситою І. М., у 1987 році було створено музей Михайла Кравчука. Першим його керівником став Лукашук Степан Федорович.
Перший запис у Книзі відгуків музею зробила онука вченого математика Ірина Євгенівна Кравчук.
Тоді ж на подвір’ї школи було відкрито перший у світі пам’ятник академіку, а на будинку школи встановлено меморіальну дошку.
У 1992 році до 100-річчя з дня народження М. П. Кравчука музей відвідали учасники І Міжнародної наукової конференції з України, Росії, Білорусії, Польщі, Франції, Австралії.
У Книзі відгуків від 27.09.1992 р. невтомна дослідниця наукової спадщини Кравчука Вірченко Н. О. зробила такий запис: «Із Волині – в Київ – на Колиму – і в безсмертя – дорога видатного Математика зі світовим ім’ям ХХ сторіччя, академіка, вченого – громадянина, безмежно закоханого в Україну і Математику – Михайла Кравчука».
До 110-ї річниці від дня народження М. Кравчука експозицію музею було перенесено у найбільшу шкільну кімнату.
За значні успіхи у підвищенні ефективності навчально-виховного процесу, у формуванні та збереженні Музейного фонду України музею Михайла Кравчука при загальноосвітній школі І-ІІ ступенів с. Човниця присвоєно звання «Зразковий музей» (наказ Міністерства освіти і науки України від 15.06.2004 р. № 485).
Експозиція музею має розділи:
1. Дитячі та юнацькі роки М. П. Кравчука.
2. Навчання в університеті.
3. Педагогічна та наукова діяльність.
4. Репресійний період.
5. Вшанування пам’яті академіка М. П. Кравчука .
У розділі «Дитячі та юнацькі роки М. П. Кравчука» подано історичну довідку про село Човниця, де 27 вересня 1892 року у сім’ї землеміра народився Михайло Кравчук. Про цей факт свідчить виписка із метричної книги Свято-Покровської церкви села Озеро Луцького повіту.
Цікавими для відвідувачів музею є матеріали про родовід Кравчука, а також спогади жительки села Човниця А. С. Соколюк про побут сім’ї і про виховання дітей у родині Кравчуків, у якої вона проживала три роки.
У 1901 році сім’я Кравчуків переїжджає до Луцька. Михайло навчався у Луцькій гімназії, яку закінчив із золотою медаллю у 1910 році.
Про успіхи майбутнього вченого розповідає документ Волинського державного архіву «Загальна відомість про успішність і поведінку учня 8 класу Луцької гімназії Михайла Кравчука у 1909-1910 навчальному році». Саме в цей період найбільше з усіх дисциплін полонила юнака математика – поезія формул і чисел.
У розділі «Навчання в університеті» вміщено світлини університету Святого Володимира у Києві, до якого у 1910 році вступив на математичне відділення фізико-математичного факультету М. Кравчук. Тут же документи з Київського державного архіву: «Прохання М. Кравчука звільнити його від плати за навчання в університеті 1910р.», «Прохання в ректорат університету про надання державної стипендії М.Кравчуку», «Автобіографія М. Кравчука» (1914р.), «Заява М. П. Кравчука в канцелярію університету про місце проживання від 20 вересня 1914 року», «Свідоцтво про навчання на фізико-математичному факультеті Київського університету у 1914 році», «Звіт про роботу професорського стипендіата М. Кравчука 1915-1916 років».
У наступному розділі експозиції розповідається про педагогічну та наукову діяльність вченого. У 1917 р. М. Кравчук одержав звання приват-доцента. Відтоді наукова, педагогічна діяльність його пов’язана з Києвом. М. Кравчук викладав математичні предмети у новостворених українських гімназіях і українському університеті. Він стає членом Українського наукового товариства в Києві, членом фізико-математичного товариства при Київському університеті, співробітником заснованої у 1918 р. Української академії наук. Згодом викладає курс математики у вищих навчальних закладах Києва: університеті, політехнічному, архітектурному, сільськогосподарському інститутах. Учнем Михайла Кравчука у Київському політехнічному інституті був майбутній будівничий космічних кораблів Сергій Корольов.
У важкий час економічної розрухи на межі 20-х років ХХ ст. вчений переїжджає у село Саварка на Богуславщині, де працював викладачем і директором школи. У Саварській школі під дбайливою опікою талановитого педагога М. Кравчука розпочався шлях у науку для простого хлопця Архипа Люльки, який стане відомим українським вченим, генеральним конструктором авіаційних двигунів. У московському помешканні Люльки висіло два портрети: Тараса Шевченка і Михайла Кравчука.
Заняття у школі наштовхнули педагога на думку про необхідність написання підручників для закладів середньої освіти. В експозиції музею вміщено підручник «Математика для сільськогосподарських профшкіл», автором якого є М. Кравчук.
У фондах музею знаходиться копія листа професора Д. Граве до М. Кравчука з проханням повернутися до Києва. У столиці у 1924 р. М. Кравчук блискуче захистив докторську дисертацію на тему «Про квадратичні форми та лінійне перетворення». У 1925 р. М. Кравчукові було присвоєно звання професора, його обирають членом Львівського наукового товариства імені Т. Шевченка. 29 червня 1929 р. М. Кравчук стає дійсним членом Всеукраїнської академії наук. Свідченням міжнародного визнання наукової діяльності є обрання його членом математичних товариств Німеччини, Франції, Італії.
1929 рік і наступні вісім років найплідніші у творчості М. Кравчука. Він одержує високі наукові результати з теорії математики, видає підручники для вищої школи, публікує статті з методики викладання математики, історії математики, невтомно працює над вдосконаленням математичної термінології.
Особливе місце серед експонатів музею займає книга М.Кравчука англійською мовою, яку подарував професор з Торонто Іван Качановський. У 2001 р. він знайшов її в архівах Смітсонівського музею у Вашингтоні. Саме матеріали цього музею та університету штату Айова засвідчують, що творцем першого у світі комп’ютера Джоном Атанасовим у 1937-1940 роках було використано наукові праці Кравчука. Відвідувачі музею мають можливість побачити на фотографіях перший комп’ютер та його винахідників.
За 30 років педагогічної і наукової діяльності М. П. Кравчук написав понад 200 праць з різних галузей математики.
Він був людиною високої культури, вільно володів французькою, німецькою, італійською, польською, російською мовами. У колекції музею є дві книги французькою мовою, якими користувався М. Кравчук. Ці експонати подарував музею син великого вченого Євген Михайлович Кравчук. Найчастіше наш видатний земляк писав свої наукові праці рідною українською мовою, яку любив і шанував.
У розділі «Репресійний період» розповідається про часи тяжких випробувань, які випали на долю великого вченого. У 1937 р. з’являються погромні статті про нього у республіканській пресі із звинуваченнями, що «академік Кравчук рекламує ворогів». Патріот своєї Вітчизни, який відмовився від запрошень асоціації американських математиків переїхати на роботу до США, М. П. Кравчук 21 лютого 1938 р. був заарештований і ув’язнений у Лук’янівській тюрмі. Інкримінували йому відомий тоді набір контрреволюційних стереотипів: націоналіст, шпигун. 23 вересня 1938 р. вченого було засуджено на 20 років тюремного ув’язнення і відправлено на Колиму.
Збереглись свідчення співв’язня М. Кравчука по табору М. Попова про те, що академік, хоч і підупалий здоров’ям, мусив працювати відбійником у золотокопальні, а у короткі вільні хвилини у бараці при каганці писав якісь формули на клаптика паперу і щовечора здавав їх начальству – лише з такою умовою йому дозволили відводити душу у вільному світі науки.
9 березня 1942 року завершився земний шлях видатного вченого у таборі для інвалідів. Місце його поховання невідоме до сьогодні.
З особливим хвилюванням, гіркотою і болем в душі відвідувачі музею ознайомлюються з матеріалами слідчої справи Кравчука та документами про його перебування на засланні.
Завершує експозицію музею розділ, присвячений вшануванню пам’яті великого вченого М. П. Кравчука. Тут вміщено матеріали про дослідників наукової спадщини М. Кравчука: письменника М. О. Сороку, вчених-математиків Н. О. Вірченко, Г. М. Ситу.
Гідне місце в експозиції займають матеріали чотирнадцяти міжнародних наукових математичних конференцій, присвячених пам’ятіМ.Кравчука.
На сторінках наукових досліджень вже давно існують многочлени Кравчука, формули Кравчука, осцилятори Кравчука, моменти Кравчука.
Загальними зборами АН України М. Кравчук поновлений у складі дійсних членів Академії наук України.
Ім’я волинянина, академіка М. П. Кравчука занесено ЮНЕСКО до Міжнародного календаря найвизначніших діячів науки поряд з іменами Ньютона, Архімеда, Фарадея, Едісона, Попова, Менделєєва, Лобачевського.
У містах України Києві, Луцьку, Львові, Ківерцях, селі Човниця іменем видатного вченого названо вулиці. Почесне ім’я М.Кравчука присвоєно Луцькій гімназії №21.
Окрасою музею при ЗОШ І-ІІ ст. с. Човниця є барельєф академіка Кравчука, який подарувала київський скульптор Наталія Дерегус. Вона є автором меморіальних дошок на будинку в Києві (вул. Лютеранська, 21), де мешкав у 30-х роках академік М. Кравчук, і в Луцьку на будинку гімназії, де навчався майбутній вчений.
У музеї найчастіше проводяться оглядові екскурсії з метою ознайомлення з життям і науковим доробком вченого. Для учнів молодших і середніх класів передбачено тематичні екскурсії «Дитячі та юнацькі роки М.П.Кравчука. Навчання в гімназії».
Для старшокласників, студентів, педагогів, громадськості проводяться екскурсії на теми «Наукова і педагогічна діяльність академіка М. П. Кравчука» та «Репресійний період».
Частими гостями музею є школярі, студенти, аспіранти вищих навчальних закладів, педагоги. Щорічно музей відвідують вчені Волинського національного університету імені Лесі Українки, Луцького національного технічного університету, Інституту математики при Академії наук України.
Заслуговує уваги просвітницька діяльність музею. Крім тематичних і оглядових екскурсій, в музеї проводяться районна та обласна олімпіади юних математиків, уроки, виховні години «День пам’яті М. П. Кравчука», «Велич нашого земляка», «Молися, сину, за Вкраїну...», «Світ не знав, що він – українець», «Одержимий наукою», «Моя любов – Україна і математика»; конкурс на виразне читання віршів, присвячених М.П.Кравчуку, постановка інсценівок за повістю М.Сороки «Михайло Кравчук», композиція «Кравчук – великий українець», зустрічі з далекою родичкою М. Кравчука Момотюк С. Н. Працівники музею були активними учасниками 14 Міжнародних науково-практичних конференцій, які проходили у Київському політехнічному інституті.
Музей надає допомогу школам і бібліотекам матеріалами для оформлення куточків та виставок, присвячених пам’яті М.Кравчука. Матеріали музею широко використовуються педагогами для проведення навчально-виховної роботи, студентами – для підготовки рефератів, курсових, дипломних робіт, учнями – для підготовки науково-практичних робіт.
До 20-річчя музею за сприяння методичного кабінету Ківерцівського районного відділу освіти активом музею підготовлено і видано путівник «Моя любов – Україна і математика».
Музей активно співпрацює з редакціями Ківерцівської районної газети «Вільним шляхом», обласних газет. За матеріалами публікацій волинських журналістів підготовлено збірку статей «Повернутий із забуття» про видатного земляка, вченого зі світовим ім’ям М.П.Кравчука.
Справжніми друзями і наставниками активу музею з увіковічення наукового подвигу Михайла Кравчука стали доктор фізико-математичних наук, професор Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут» Вірченко Ніна Опанасівна, доктор філософії з Канади Качановський Іван Гнатович, кандидат фізико-математичних наук Інституту математики при Академії наук України Сита Галина Миколаївна, письменник Сорока Микола Олексійович.
За високий рівень пропаганди наукової, педагогічної спадщини, громадської діяльності видатного українського математика ХХ сторіччя зі світовим ім’ям Зразковий музей академіка Михайла Кравчука визнано переможцем Всеукраїнського конкурсу на кращий громадський музей України у номінації «Видатний земляк».
Незабутньою подією для активістів музею, учнів школи та жителів села Човниця стало відзначення 120-річчя від дня народження академіка Кравчука 27 вересня 2012 року.
Урочисте вшанування генія математичної науки розпочалося з покладання квітів до підніжжя пам’ятника та огляду музею академіка М. Кравчука.
З нагоди ювілею українського математика у Човниці проведено науково-практичну конференцію «Не згасне ім’я, не згасне слава», учасниками якої стали керівники області і району, управління освіти і науки Волинської облдержадміністрації, Ківерцівського районного відділу освіти, Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти, фундатори, дослідники і науковці з Києва, Тернополя, Кременця, Луцька, освітяни-математики, керівники музеїв, студентська та учнівська молодь. Підготовлено та видано збірник матеріалів конференції.
До 120-річчя від дня народження Михайла Кравчука керівниками музею та працівниками Центру туризму, спорту та екскурсій створено путівник «Зразковий музей академіка Михайла Кравчука».
У Човницькій загальноосвітній школі І-ІІ ступенів проведено традиційну 25-ту математичну олімпіаду для учнів 5-6 класів, присвячену 120-річчю Михайла Кравчука.
Керівник музею – ентузіаст музейної справи Лукашук Євгенія Семенівна, досвідчений екскурсовод Лукашук-Свиновей Леся Степанівна, активісти музею – педагоги та учні загальноосвітньої школи І-ІІ ст. с.Човниця постійно у творчому пошуку. Завдяки мудрому використанню ними зібраних матеріалів музей став надбанням не лише навчального закладу і населеного пункту, а всього рідного краю.
__________________________
Волинський музейний вісник : Наук. зб. : Вип. 5. : Музейна педагогіка. Теорія і практика. / упр-ня культури Волин. ОДА ; Волин. краєзн. музей ; каф. документознавства і музейн. справи СНУ ім. Лесі Українки ; Упоряд. А. Силюк. – Луцьк, 2013. – С. 9-12.
Категорія: Музей академіка Михайла Кравчука (с.Човниця Ківерцівського району) | Додав: volyn-museum (20.08.2013)
Переглядів: 1719 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]