Головна » Статті » Маневицький краєзнавчий музей
ПОДВИЖНИК МУЗЕЙНОЇ СПРАВИ НА МАНЕВИЧЧИНІ
Лариса Криштапюк, Олександр Вернидубов  (Луцьк)
 
ПОДВИЖНИК МУЗЕЙНОЇ СПРАВИ НА МАНЕВИЧЧИНІ
 
Маневиччина – край, який приваблює кожного неповторною красою своєї чарівної природи, унікальними пам'ятками старовини, багатогранною історичною минувшиною.
Сьогодні в районі чи не єдиним сховищем пам'яток матеріальної і духовної культури є Маневицький краєзнавчий музей, який був відкритий у 1967 році.
З лютого 1986 року працює в Маневицькому краєзнавчому музеї старшим науковим співробітником, а з 1991 року директором Петро Микитович Хомич, продовжуючи кращі музейні традиції. Нині, завдяки П. Хомичу, музей в районі став справжнім культурно-освітнім, науково-дослідницьким та туристично-екскурсійним центром. Він вмілий організатор, ентузіаст музейної справи, ерудований фахівець, проводить велику роботу по дослідженню та вивченню історії Маневиччини, виявленню пам'яток  історії та культури краю, науковій обробці музейних матеріалів.
Фондові зібрання музею налічують сьогодні дванадцять тисяч оригінальних пам'яток матеріальної і духовної культури Полісся, речових і документальних джерел, археології і природи, зразків образотворчого мистецтва, виробів народних умільців.
Петро Микитович неодноразово проводив перебудову експозиції музею, зокрема розділи "Природа", "Маневиччина в роки Першої світової війни", "Край в роки Української революції 1917-1921 рр.", "Маневиччина в складі Польщі", "Маневиччина 1939-1941 рр.", "Край в роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр.". Крім того, він створив багато нових стаціонарних пересувних виставок, серед них "Церковне відродження та православні реліквії Маневиччини", "Рідні околиці ХХ ст. у фотодокументах", "Наш край в піснях, творах, публікаціях", "Солдати перемоги", "Миттєвості війни" та ін.
Петро Хомич  започаткував проведення виставок робіт творчо обдарованих інвалідів, проект "Юні таланти Маневиччини ХХІ століття", опрацював, систематизував матеріали, які склали основу історико-краєзнавчої книги про історію сіл і селищ району "Маневиччина – крізь віки", рекламно-інформаційних буклетів "Маневиччина – краса Волинського Полісся", "Водні плеса Маневиччини", "Духовні скарби Маневиччини", "Путівник по Маневицькому району". До 100-річчя початку Першої світової війни  написав і готує до друку науковий нарис "Західне Полісся в роки Першої світової війни та Українській революції 1914-1921 рр".
Протягом останніх років він активно працює над втіленням своєї ідеї по створенню Музею Волинського Полісся. П. М. Хомич розробив наукову концепцію перетворення Маневицького краєзнавчого музею в регіональний музей Волинського Полісся, яка була апробована на регіональній нараді районних комунальних музеїв за участю Міністерства культури і туризму України, науковцями Волинського національного університету імені Лесі Українки, Волинським товариством краєзнавців. В музей передаються речі, які вилучаються на митниці, експонати з археологічних розкопок, що стануть окрасою нової експозиції Музею Волинського Полісся. Планується створити експозицію просто неба з облаштуванням поліського подвір'я (хата, клуня, віз, криниця, тин тощо). Такі експонати як соха і рало, жорна і ступа, кадовб і терниця знайдуть в експозиції своє місце. Музей Волинського Полісся має відобразити той незайманий куточок Волині, в якому минуле перебуватиме в тісному контакті з сучасним.
Петро Микитович є ініціатором проведення на базі Маневицького краєзнавчого музею наукових історико-краєзнавчих конференцій: з 30-ти проведених на Волині наукових конференцій на Маневиччині було проведено 9. Це свідчить, що музей є справжнім науково-дослідницьким центром, а наукові збірники, що  видаються до конференцій охоплюють загальні питання краєзнавчих досліджень, історію населених пунктів Маневиччини і Полісся.
Наукові історико-краєзнавчі конференції, що відбулись на базі Маневицького краєзнавчого музею:
- "Маневичі і маневиччани в контексті 100-літнього ювілею",
25.05.1992 р.;
- "Містечко Колки – важливий духовний осередок Волинського Полісся", 28.06.1997 р.;
- "Чорторийськ – минуле і сьогодення" з початком третього тисячоліття "Маневиччина на межі тисячоліть" (до 900-річчя Чорторийська)",
 12.05.2000 р.;
- "Маневиччина ХХ століття в подіях, фактах і особистостях" з проведенням міжнародної наукової конференції "Маневиччина ХХ століття в історії Полісся та України", 27.10.2000 р.;
- "Четвертня – давнє поселення Волинського  Полісся" (до 100-ліття перших поселень в межах села Четвертні), 08.05.2002 р.;
- "Прилісне і його околиці: історія, культура, природа та екологія", 24-25.10.2002 р.;
- Минуле і сучасне Волині та Полісся. Історія населених пунктів Західного Полісся. Маневиччина", 14.04. 2004 р.;
- "Минуле і сучасне Волині та Полісся. Сторінки воєнної історії Маневиччини та Полісся" (присвячена висвітленню подій Першої світової війни – Брусиловському прориву, за участю науковців Росії, Білорусії, Польщі і України).
Петро Хомич бере активну участь у розвитку туристичної галузі на Маневиччині. Маневицький краєзнавчий музей є туристично-екскурсійним центром краю, де розробляються нові маршрути. Зокрема, в 2009 р. директор музею організував презентаційні екскурсії по району з показом визначних місць науковцям та працівникам Ягелонського університету (м. Краків, Польща) – "Перша світова війна від Стиру до Стоходу", з показом визначних місць Маневиччини науковцям та працівникам Волинського університету імені Лесі Українки – "Водні плеса Маневиччини", прес-тур "Маршрут вихідного дня".
Напередодні "Євро-2012" Маневиччина в складі України планує долучитись до європейського культурного шляху. Цей туристичний маршрут є одним з найстаріших на континенті та об'єднує вісім держав. Тому нині на пропозицію Спілки сприяння розвитку сільського зеленого туризму в Україні, Петро Микитович працює над реалізацією проекту "Віа-Регія-Україна-культурний шлях Ради Європи". Цей маршрут має бути продовжений від кордону з Польщею до української столиці через Маневиччину.
За багаторічну подвижницьку роботу Хомич П. М. неодноразово відзначався Почесними грамотами та подяками Міністерства культури і туризму України, Волинської обласної  та районної рад та держадміністрації, управління культури і туризму облдержадміністрації.
В 2008 році П. Хомичу присуджена обласна мистецька премія Волині в номінації імені Миколи Куделі – за багаторічну плідну самовіддану працю, особистий внесок у розвиток краєзнавства, музейної і пам'яткоохоронної справи та велику культурно-просвітницьку діяльність. Серед нагород – орден УПЦ Почаївської Ікони Пресвятої Богородиці, Подяка Голови Національної спілки краєзнавців України, Грамота Волинської Єпархії, диплом "Міжнародного благодійного фонду "Україна 3000".
Петро Хомич, об'єднавши навколо себе шанувальників історії, краєзнавців і просто небайдужих людей, робить усе, щоб віднайти, зберегти і вивчати пам'ятки минулого.
________________________________
Минуле і сучасне Волині та Полісся. Волинське Полісся та Маневиччина в європейській та українській історії. Науковий збірник. Випуск 38. Матеріали XXXVIІІ Міжнародної наукової історико-краєзнавчої конференції, смт.Маневичі. Упоряд. А. Силюк, П.Хомич. – Луцьк, 2011. – С. 121-122.
Категорія: Маневицький краєзнавчий музей | Додав: volyn-museum (16.06.2011)
Переглядів: 1604 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]