Головна » Статті » Ківерцівський районний краєзнавчий музей
ШКІЛЬНИЙ МУЗЕЙ. НАПРЯМКИ РОБОТИ. ВЗАЄМОДІЯ
Іраіда Майданець,
голова Жидичинської громадської організації "Розвиток”, с.Жидичин Ківерцівського району
Оксана Подубінська,
завідувач історичного музею при Жидичинській ЗОШ , с.Жидичин Ківерцівського району
 
ШКІЛЬНИЙ МУЗЕЙ. НАПРЯМКИ РОБОТИ. ВЗАЄМОДІЯ
 
Становлення українського місцевого музейництва почалося на Україні при активній діяльності Миколи Біляшівського у кінці ХІХ ст.
Головною особливістю цього етапу розвитку музейної справи на теренах Російської імперії полягала у посиленні ролі вчених, наукової інтелігенції та зацікавлених підприємців у створенні та діяльності столичних і провінційних музеїв [4, 26].
Як вважає Т. Ф. Григор’єва, найдужче це завдання досягалося за допомогою залучення митців, вчених до безпосередньої участі у творчих виробничих колективах, які створювалися під егідою музею [8, 24].
Саме у цей момент були закладені традиції музейництва на Україні як загальнонаціонального, так і місцевого рівнів.
Радянське музейництво відзначалося заідеологізованістю, надмірною увагою до комуністичних принципів,революційних та військових подій.
Розбудова Української незалежної держави докорінно змінила підхід до музейної справи. У загальноосвітніх закладах почали активно створюватися експозиції здебільшого етнографічного змісту, а згодом – історичної спрямованості.
У 1995 році було прийнято Закон України «Про музеї та музейну справу».
Сучасним нормативним документом, який послуговує керівництвом до дії шкільним музеям є Наказ Міністерства освіти від 20.05.1997 р. № 151«Про затвердження Положення про музей при закладі освіти системи Міністерства освіти України» [5, 25].
Історичний музей «Витоки» був відкритий у 2002 році. Переобладнаний у 2008 році.
Ініціаторами створення музею були члени історико-краєзнавчого гуртка під керівництвом вчительки Майданець І. М.
Створенню музею передували результати комплексних краєзнавчих досліджень, які проводилися за наступними напрямками:
1. Робота над обґрунтованим, приведеним у хронологічну відповідність і написаним на основі різних джерел інформації історичним оглядом населеного пункту.
2. Створення археологічної характеристики місцевості із залученням фахівців.
3. Збір необхідної інформації для природно-географічного опису навколишньої місцевості.
4. Знайомство із культурними явищами у селах, встановлення мистецької цінності архітектурних пам’яток, ікон, ремісничих надбань місцевих жителів.
5. Вивчення традицій господарювання та економічного розвитку сіл на різних етапах його існування.
6. Висвітлення елементів побуту, фольклору та етнографії.
Шляхи реалізації:
1. Пошук даних про населені пункти за участю учнів, їх батьків, педколективу школи, представників місцевої влади.
2. Залучення працівників наукових установ до консультативної допомоги у пошуку і співпраці.
3. Забезпечення поетапного цілеспрямованого підходу до систематизації та аналізу фактажу, виявленого в процесі дослідництва.
4. Разом із обдарованими дітьми конкретизація окремих періодів з історії навколишніх сіл, показ їх у контексті історії України та загальних цивілізаційних процесів.
Експозиція складається із п’яти розділів:
1. Давнина.
2. Середні віки.
3. Нова доба.
4. Кульчин.
5. Роман Скіра. Творчий портрет
6. Змінний стенд: Спадщина.
7. Виставка вишиваних картин 50-х років ХХ ст.
На жаль, обмеженість у кімнаті не дозволяє експонувати у повному обсязі археологічний матеріал.
Якщо буде забезпечена фінансова підтримка з боку органів місцевого самоврядування, то наш музей буде доповнений новими експозиційними матеріалами. Потребує доповнення і інформаційна база в електронному варіанті. Уже заготовлені ряд дисків краєзнавчого змісту, який можна використовувати у навчальній та виховній роботі школи.
Цікавими експонатами є гомілкова кістка мамонта, великий глиняний жбан ХІ ст., археологічні знахідки,зразки гончарних клейм на денцях посуду, колекція козацьких люльок, іграшкових виробів кульчинських майстрів, глечики-двійнятка, експозиція сакральних речей, цимбали, які належали засновнику першої Волинської цимбальної школи Роману Скірі. Картина, вишита гладдю майстринею із Жидичина Пасічник Раїсою Дмитрівною, колекція підручників,якими користувалися школярі у різні часи.
30 січня 2008 року музей оновлено завдяки старанням сільського голови О. П. Данкевича та художньо-реставраційної фірми «Пам’ять».
Проведено освячення музею ченцями Жидичинського Свято-Миколаївського чоловічого монастиря.
Розроблено і проводиться ряд екскурсій: оглядова, по навчальних темах згідно поурочного програмового матеріалу, пішохідна по історичних місцях Жидичина і Кульчина з оглядом музейних експонатів.
На базі музею здійснюються туристичні походи по історичних місцях рідного краю по маршруту: Клепачів – Кульчин - Жидичин.
Як справедливо відзначає директор Волинського обласного краєзнавчого музею А. Силюк, «форми і методи історико-краєзнавчої діяльності музеїв мають чітко визначену специфіку, обумовлену передусім предметом музейного дослідження, що обмежується, в основному рухомими пам’ятками, а також соціальним статусом музеїв, як багатофункціональних установ, які є не тільки єдиними державними збирачами і хранителями широкого кола пам’яток місцевої матеріальної і духовної культури, але й важливими науково-дослідними та культурно-освітніми центрами» [9, 197].
Ми вважаємо, що для того, щоб забезпечити належний рівень функціонування та популяризації матеріалів шкільного історичного музею необхідна взаємодія з організаціями, установами, закладами, покликаними займатися краєзнавчою діяльністю.
Відносно такого завдання у нас власна практика співпраці.
Музей співпрацює з Волинською організацією УТОПІК (голова Марчук Г. С.), органами місцевого самоврядування,Козацьким стрілецьким братством, Жидичинським Свято-Миколаївським чоловічим монастирем, туристичними організаціями.
Особливо активно ми співпрацюємо із Волинською організацією Українського товариства пам’яток історії та культури. Учні та вчителі школи беруть участь у масових заходах, які проводяться спільно із цією громадською організацією. Проведено ряд зустрічей із головою ВО УТОПІК Марчук Г. С., членами товариства майстром художньої вишивки Савкою Ю.Е, майстринею виробів із соломки Галкіною В. І. та ін.
Краєзнавці знайомляться із досвідом роботи інших музеїв, побували на екскурсії у Волинському краєзнавчому музеї, у Луцькому замку, підземеллях, військовому музеї та музеї Волинської ікони. Ознайомилися із експозиціями музею друкарства в місті Острозі. Постійно організовуються екскурсії по інших історичних місцях Волині.
Історичний музей школи постійно співпрацює і відчуває підтримку з боку Жидичинської сільської ради. Проводяться екскурсії для депутатів сільської та районної рад, сільського та районного активу. Спільно із сільською радою проводяться заходи та реалізація соціальних проектів.
Активно співпрацюємо із Жидичинським Свято-Миколаївським чоловічим монастирем. Ченці взаємодіють із нами у плані духовного розвитку учнів, є гостями і виступаючими на виховних заходах краєзнавчого змісту, надають допомогу у популяризації музею, проводимо спільні заходи за участю юних краєзнавців.
Останнім часом ми активно взаємодіємо із Козацьким Стрілецьким братством. Проведено зустріч із представниками цієї організації Перчуком В. П., Сокурем О. В.
У традицію входять козацькі свята щороку на 14 жовтня, де є можливість для краєзнавців вправлятися у стрільбі із лука, пригоститися козацьким кулішем та поспілкуватися із братчиками.
Серед туристичних організацій, які співпрацюють із нами, слід відмітити гуртківців Волинської ЦСТЕ, Ківерцівської районної станції юних туристів, школярів із міста Луцька та міста Ківерці, Маяківської та Прилуцької загальноосвітніх шкіл, Липлянської спеціалізованої школи-інтернату, групи козацьких учнівських об’єднань.
Встановлено контакти і проведено обмін делегаціями із учнями та вчителями Сарненського правничого ліцею. Учні нашої школи вивчали досвід дослідницької діяльності у ліцеї та оглянули експозицію музею вишиваних ікон.
У 2007 році на базі музею втілювався проект по розвитку зеленого туризму.
За участю музею проведено ряд історико–краєзнавчих конференцій, за матеріалами яких випущено збірники наукових статей:
- травень 2004 року - конференція, присвячена ювілеєві з’їзду європейських монархів 1429 року у Луцьку.
Для учасників конференції була проведена екскурсія у музей та пішохідна по історичних місцях нашого краю. Силами учнів та вчителів школи було дано святковий концерт. Гостями Жидичина були представники історичного краєзнавства, науковці із Польщі, Острога, Львова і Києва.
- 20 травня 2007 року - конференція, присвячена 780-річчю першої літописної згадки про село Жидичин; «Історія і сучасність Волині. Жидичин крізь віки».
На конференції був присутній голова Волинської обласної ради Грицюк А. П., голова Ківерцівської райдержадміністрації Кричкевич Л, Д. Учні школи отримали можливість почути виступи науковців із Кременця, Львова, Києва та Волинських краєзнавців.
- 27 жовтня 2007 року - науковий семінар «Перші Миколаївські читання».
Для учасників семінару було презентовано учнівське видання «Стежина».
Видання оплачувалося як переможець Міжнародного проекту «Громадянська освіта - Україна» та Асоціації вчителів історії, правознавства та громадянознавства « Нова доба».
- 28 жовтня 2008 року - науковий семінар «Другі Миколаївські читання».
Конференція проходила у стінах школи, на ній були присутніми, крім волинян, гості із Одеси та Львова.
- 28 жовтня 2009 року - науковий семінар «Треті Миколаївські читання».
У програму наукового семінару були включені презентації книги Сергія Горіна – викладача Києво-Могилянської академії «Жидичинський монастир з давнини до середини ХVІІ.ст.» та Іраїди Майданець «Микола Святоша- князь Луцький».
- 29 жовтня 2011 року – науковий семінар «Четверті Миколаївські читання».
У роботі семінару взяли участь науковці із Волині та Києва, вчителі школи.
- На базі музею проведено районний семінар вчителів історії Ківерцівського району – 2 грудня 2008 року та районний семінар керівників шкільних музеїв Ківерцівського району – 23 березня 2009 року.
Керівником музею Майданець І. М. видано ряд книг історико-краєзнавчого змісту:
Майданець І. М., Марчук Г. С. Постаті Жидичинської архімандрії. Історико-краєзнавчі нариси. - Луцьк: Надстир’я, 2007. – 60с.;
Стежина: Статті.-Луцьк: Надстир’я, 2007;
Майданець І. М. Микола Святоша - князь Луцький. Сходження до чернечого подвигу: роман-есе. - Луцьк: ПВД " Твердиня”, 2010. – 68 с.; іл.;
Жидичин. Місцеве самоврядування . Луцьк: Твердиня , 2010.
При музеї працює історико-краєзнавчий гурток,члени якого займаються дослідженням історичного минулого рідного краю, беруть участь у краєзнавчих конкурсах, виходять переможцями у районі та області.
У музеї експонувалися виставки вишиваних портретів майстра художньої вишивки Юрія Савки із міста Луцька та в’язаних ікон майстрині із Івано-Франківська Надії Соломко.
Перспективами розвитку екскурсійної діяльності музею є розробка ряду тематичних екскурсій географічного напрямку, систематична робота з усними джерелами інформації, узагальнення отриманих даних, видання путівника, проведення на базі музею наукових та педагогічних семінарів, активніше введення у практику інформаційних та інноваційних педагогічних технологій.
Для нас, сільських музейчиків-аматорів, важливим є приклад життєвого подвигу Григорія Гуртового, який не так давно закликав нас: «Не дамо загинути жодній історичній пам’ятці. Бо документ, як і людина, раз народжується (тобто, твориться) і раз помирає, тобто, безповоротно гине.
Ретельно бережімо, вивчаймо, пропагуймо свою історію сіл, міст, краю, своєї Української держави, свого народу. Це святий громадянський обов’язок кожного” [3, 111].
_____________________
1. Виховуємо патріотів і гуманістів на засадах народної моралі (традиції, система виховної роботи в Жидичинській ЗОШ І-ІІІ ступенів). – Луцьк, 2005 – 89 с.
2. Ганнусенко Н. (м. Київ ). Про завдання музейно-народознавчої діяльності школярів України в сучасних умовах. // Шоста Всеукраїнська наукова конференція з історичного краєзнавства. – Луцьк, 1993
3. Гуртовий Григорій. Торчинський народний музей - важливе джерело вивчення історії рідного краю. // Минуле і сучасне Волині і Полісся: Луцький район: історія, сучасність, перспективи. Науковий збірник. випуск 22 . Матеріали ХХІІ обласної науково-практичної історико-краєзнавчої конференції Луцьк- Торчин, 9-10 грудня 2006 р. – Луцьк, 2007.
4. Дідух Л. В. Микола Біляшівський і розвиток місцевих музеїв в Україні. (кінець ХІХ- поч. ХХ ст.).- // Національний університет «Києво-Могилянська академія» Наукові записки. т. 52. Історичні науки. (упорядник Щербак В. О. ) – Київ: Науково- методичний дім «Києво-Могилянська академія», 2006.
5. Музеї навчальних закладів Волинської області – осередки освіти й виховання. (відп. за випуск Толстіхін Л. І )– Луцьк, 2005 -79 с.
6. Нормативна база діяльності музеїв навчальних закладів системи Міністерства освіти і науки України. – К: Український державний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді, 2006 . – 28с.
7. Організація роботи музеїв при загальноосвітніх закладах району. ( відп. за випуск. Сущук П.І.) – Луцьк: Твердиня, 2010 – 120 с.
8.Репресоване краєзнавство 20-30 років (За редакцією Винокур І. С., Врублевської В.Б, Григор’євої Т. Ф. та ін.).- Київ: Рідний край. Хмельницький редакційно-видавничий відділ, 1991 - 479 с.
9. Силюк А. Історико-краєнавча діяльність музеїв Волині: стан та тенденції. - // Минуле і сучасне Волині та Полісся. Волинська обласна організація Національної спілки краєзнавців України. Матеріали до відзначення 20-річчя від часу створення. Спеціальний випуск. – Луцьк, 2009 – 292 с.
10. Український музей при навчальному закладі: Історія і сучасність. (за редакцією Гайди Л. А.) – Кіровоград: Видавництво КОІППО імені Василя Сухомлинського, 2008 - 148 с.
__________________________
Волинський музейний вісник : Наук. зб. : Вип. 5. : Музейна педагогіка. Теорія і практика. / упр-ня культури Волин. ОДА ; Волин. краєзн. музей ; каф. документознавства і музейн. справи СНУ ім. Лесі Українки ; Упоряд. А. Силюк. – Луцьк, 2013. – С. 64-67.
Категорія: Ківерцівський районний краєзнавчий музей | Додав: volyn-museum (21.08.2013)
Переглядів: 3154 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]