Народний етнографічний музей „Світлиця” КЗ „Луцький навчально-виховний комплекс „Гімназія № 14”

Етнографічний музей створений на громадських засадах у грудні 1978 року і за своїм профілем є краєзнавчим. У музеї зібрано 1972 експонати, деякі з них унікальні, тому взяті на облік Волинським краєзнавчим музеєм, який здійснює методичне керівництво.
Музей розташований у трьох кімнатах: спеціально побудованій світлиці (1981 р., автор – Б.А.Свереда); пристосованих двох кімнатах (кабінет історії з додатковим приміщенням). Загальна площа музею – 310 м2 , з них експозиційна – 60 м2 , фондосховище – 20 м2 , виставочний зал – 50 м2 , кінолекційний зал – 180 м2. Вищим керівним органом музею є рада, яка складається із 16 екскурсоводів, учнів 7(11), 3(7) класів гімназії, які також відповідають за пошукову, просвітницьку, експозиційну, фондову роботу.
У музеї зібраний і оформлений матеріал з етнографії, історії, культури України, зокрема Волині. Всі експонати розділені на тематичні експозиційні блоки: загальна характеристика музею, ремесла і промисли Волині, народний одяг, вишивка Волині, символіка українського рушника, експозиція української хати «Світлиця».
У музеї представлено багато виробів з металу: знаряддя праці, предмети побуту, посуд, підсвічники, праски, самовари тощо. Є вироби з дерева: діючий ткацький верстат, 6 видів коловоротків (прялок), предмети побуту і посуду, 4 скрині, 2 дитячі колиски, ночви (більше 10 видів).
Особливо цінними є предмети, знайдені під час розкопок на Волині, вони відносяться до періоду Трипільської культури (понад 60 експонатів).
Одна з перлин української національної скарбниці – народний одяг. У музеї зберігаються оригінальні зразки українського одягу і взуття кінця ХІХ – початку ХХ століття: чоловічі й жіночі сорочки (понад 40 експонатів), спідниці, плахти, хустки, фартухи, брилі, личаки. У музеї представлено понад 107 старовинних і сучасних рушників (тканих і вишитих хрестиком і гладдю).
У «Світлиці» розташовані мисник, піч, ткацький верстат, задіяний у роботі. Інша частина кімнати сучасна, але побудована за принципом давньої української хати. Тут шафи із старовинним народним одягом, виставка вишитих рушників, керамічний посуд із петриківським розписом, багато сувенірів, які подаровані гімназії під час фольклорних фестивалів. Оберегом світлиці є ікона Божої Матері.
Фонди музею постійно поповнюються експонатами, зібраними під час фольклорних, етнографічних експедицій, а також подарованими батьками і родичами учнів, учителями гімназії.
Музей є центром виховної роботи гімназії з формування національного світогляду та самосвідомості учнів, батьків, учителів засобами етнопедагогіки, в основі якої лежить вивчення родоводу кожного учня, формування символічної «клас-родини». Музей здійснює значну просвітницьку роботу.
На базі музею діють секції історії, краєзнавства та археології наукового товариства «Інтелект».  народний фольклорний колектив «Дивоцвіт», гуртки писанкарства і народної вишивки. У музеї щорічно організовуються пересувні виставки рушників, народного одягу, нумізматики.
Протягом кожного року музей відвідує близько 550 чоловік. Це гості з Волинської та інших областей України, з Росії, Білорусі, Прибалтики, Польщі, Німеччини, Канади, США, Китаю, Швеції, Румунії.
За значні успіхи у підвищенні ефективності навчально-виховного процесу, формуванні та збереженні музейного фонду України, пропаганді пам’яток історії, культури і природи наказом Міністерства освіти і науки України від 16.02.04 р. № 25 – К музею присвоєно звання «Зразковий музей». Наказом Міністерства освіти і науки України від 05.10.2009 р. № 916 музею підтверджено звання «Зразковий музей». В обласному конкурсі на кращий громадський музей України у номінації «Традиції та звичаї моєї малої батьківщини» музей виборов І місце, у Всеукраїнському конкурсі громадських музеїв у цій номінації - ІІ місце.
        Згідно рішення колегії управління культури і туризму Волинської обласної державної адміністрації №2/2 від 4 травня 2012 року етнографічний музей „Світлиця” при НВК гімназія № 14 м.Луцька отримав звання „Народний музей”.
 
Адреса: 43018, м. Луцьк, вул. Черняховського, 8.
Тел.: (0332) 26-35-09.
Музей працює з 10.00 до 16.00 год.
Вихідний день - неділя.
 
Завідувач музею: Свереда Богдан Антонович, заслужений працівник освіти України.