Лопатенський історико-природничий музейний комплекс

Урочище Лопатень загубилось у віддалених цуманських лісах Волині.
Приватні володіння князів Радзивілів до 1939 року, прихисток місцевих партизанських груп, радянських партизанських загонів та вояків УПА у Другу світову війну. З весни 1943 року територія лісового масиву стала місцем розташування радянського партизанського загону полковника Д. Медведєва. Але до кінця 1943 року багатовіковий ліс був знищений гітлерівцями під час бою з партизанами.
З 1967 року на цій території відкритий меморіальний комплекс «Партизанська слава». Музей, 12 землянок, могила загиблих в бою партизан, обеліск солдатам – героям Другої світової війни, розміщені на 12 га території.

2008 рік став знаковим для цього урочища. На базі майже втраченого меморіального комплексу був створений Музей історії Волинського лісу з впорядкованою до нього територією, а саме: екологічна стежка, хата лісника XIX ст., пасіка, гриб-вода та ін.

Одночасно працювало два музеї, тому в 2016 році рішенням сесії Ківерцівської райради змінена назва закладу на «Лопатенський історико-природничий музейний комплекс».

Сьогодні працюють два музеї: природничий «Історії Волинського лісу», історичний «Наш край в роки Другої світової війни». Тут можна ознайомитись з історією його величності Волинського лісу, починаючи зі стародавніх часів до сьогодні.

Історичний музей ознайомить з подіями Другої світової війни на території краю, є партизанські землянки, повстанська криївка, цікавий матеріал про людей, що пережили трагедію війни, повернулися з концтаборів, при цьому не втративши найважливішого – простих людських цінностей.

Комплекс має історико-природничий напрямок розвитку. Знайомство з історією рідного краю і країни та природними багатствами нашої землі – основне завдання роботи комунального закладу «Лопатенський історико-природничий музейний комплекс».

Адреса: 45215, Волинська обл., Луцький р-н, урочище Лопатень.
Територія Цуманської ОТГ, тел. 0963421234 (директорка).
E-mail: [email protected]

Музей працює з 9.00 до 16.00 год.
Вихідний день – понеділок.

Вхідна плата: для учнів та студентів – 5,00 грн., для дорослих – 10,00 грн.
Екскурсійне обслуговування: учні та студенти – 30,00 грн., дорослі – 50,00 грн.

Директорка: Шульгач Валентина Олександрівна.