Головна » Дошка оголошень » Музейникам
Витяг з „Аналітичного звіту Міністерства культури України за 2012 рік”. Музейна справа.
22.03.2013
На офіційному сайті Міністерства культури України опубліковано „Аналітичний звіт Міністерства культури України за 2012 рік”, який був оприлюднений 19 березня 2013 року під час розширеного засідання колегії Міністерства культури України. В „Аналітичному звіті” згадали і Волинський краєзнавчий музей. Публікуємо частину звіту під заголовком „Музейна справа”.
Музейна справа
На сьогодні в Україні працюють 45 національних музейних закладів, 570 державних та комунальних музеїв, 1141 музей на правах філіалів та відокремлених підрозділів. Серед них 14 національних музеїв належать до сфери управління Міністерства культури України.
У музеях та заповідниках зберігається близько 12 млн. 300 тис. пам’яток.
У музейній сфері працює 15,1 тис. фахівців, у тому числі 5.1 тис. наукових співробітників. У 2012 році музеї відвідало близько 21.8 млн. осіб.
 
Протягом 2012 року за підтримки Мінкультури здійснено низку заходів державного та регіонального рівня:
– виставка «Под сенью дружных муз» (Національний науково-дослідний реставраційний центр України);
– виставка «Дослідження та наукова реставрація раритетів Національного музею Тараса Шевченка» (Національний науково-дослідний реставраційний центр України, Національний музей Тараса Шевченка);
– ІV тиждень Національного Гончарного Здвиження в Опішному «Здвиг-2012» (Національний музей-заповідник українського гончарства);
– літературно-мистецька виставка до 100-річчя від дня народження Андрія Малишка «Благословен будь, світе мій…» (Національний музей літератури України);
– виставка-презентація «Княжий меч на шляху із варяг у греки. Історія. Дослідження. Реставрація» (Національний науково-дослідний реставраційний центр України, Національний музей історії України);
– міжнародна конференція «Музеї просто неба сучасні інтерпретації традиційної культури та перспективи етнографічних досліджень» (Національний музей народної архітектури та побуту України).
 
На підставі наказу Міністерства культури України від 11.05.2012 № 476 «Про утворення Музейної ради при Міністерстві культури України» розпочала свою діяльність Музейна рада, яка працює як консультативно-дорадчий орган. У звітному році Музейна рада провела 5 засідань, на яких обговорювалися проблемні питання вдосконалення та розвитку музейної справи в Україні.
За звітний період був розроблений і пройшов громадське обговорення проект Концепції «Державної цільової програми розвитку музейної справи на період до 2018 року». Ведеться підготовка до проведення Всеукраїнського музейного форуму.
Український центр культурних досліджень спільно з Інститутом стратегічних досліджень здійснили анкетування музеїв України з метою виявлення проблем та систематизації пропозицій, спрямованих на створення сприятливих умов розвитку музейної галузі. Результати моніторингу будуть покладені в основу формування музейної політики на короткострокову та довгострокову перспективу.
За підтримки Мінкультури у кількох музеях та заповідниках здійснюється пілотний проект оцифрування облікової документації.
У 2012 році також відбулося 14 міжнародних виставкових проектів, українське мистецтво було представлено у Литві, Польщі, Росії та Франції.
Вагомою культурною подією стала виставка творів українського скульптора Іоанна Георга Пінзеля з фондів Львівської національної галереї мистецтв, Тернопільського обласного краєзнавчого музею, Тернопільського обласного художнього музею, Івано-Франківського обласного художнього музею, у листопаді 2012 р. у Паризькому Луврі. Крім українських скульптурних шедеврів, були представлені твори з Польщі та Німеччини.
У Національному музеї «Палац великих князів Литовських» (м.Вільнюс) відбулася виставка «Портрети великих князів і вельмож литовських із українських музеїв» з колекцій Львівської національної галереї мистецтв, Львівського історичного музею та Волинського краєзнавчого музею.
Виставка «Под сенью дружных муз… Шедевры западноевропейской живописи из музеев Украины» відбулася у Державному музеї образотворчих мистецтв імені О.С. Пушкіна (м. Москва).
 
Основні проблеми музейної галузі:
– систематичне недофінансування музейних закладів зумовило високий ступінь фізичного та морального зносу основних фондів (обладнання), зростання числа злочинних посягань на культурні цінності. морально застаріле обладнання більшості музейних установ;
– потребує удосконалення система технічної охорони музеїв;
– недостатнє впровадження інноваційних підходів до музейної роботи, до побудови експозицій;
– недостатність контактів музеїв України з музейними закладами Європи та світу.
 
Першочергові завдання з розвитку музейної галузі:
– забезпечення достатнього фінансування галузі;
– удосконалення нормативно-правової бази та науково-методичного забезпечення музейної галузі;
– впровадження чіткого контролю за обліком, станом збереження та використання пам’яток Музейного фонду України;
– удосконалення реставраційно-консерваційної діяльності;
– поліпшення матеріально-технічної бази музеїв та забезпечення покращення умов зберігання музейних зібрань;
– продовження формування Державного реєстру національного культурного надбання із створенням електронної версії реєстру (рухомих пам’яток);
– інтеграція музеїв України у світовий музейний простір та активне пропагування культурної спадщини в світі;
– активне запровадження музейного маркетингу та менеджменту в музейних закладах.
 
Додав: volyn-museum |
Переглядів: 939
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]