Головна » Дошка оголошень » Музейникам
Комунальні та громадські музеї Волинської області в 2011 році. Частина 3. Науково-фондова діяльність.
27.05.2012
Олександр Вернидубов, Лариса Криштапюк (Луцьк)
 
Комунальні та громадські музеї Волинської області в 2011 році
(порівняльно-довідковий матеріал)
Частина 3
Науково-фондова діяльність
Без комплектування фондів, їхнього наукового опрацювання, збереження та реставрації робота музейних експозицій була б неможливою.
Головною проблемою всіх музеїв і надалі залишається покращення умов збереження фондових матеріалів, їх реставрація і консервація, комп'ютеризація фондів. Умови збереження музейних колекцій далеко не ідеальні, позаяк, тіснява, а іноді непристосованість фондосховищ, характерні для переважної більшості музеїв, значно ускладнюють роботу з музейними предметами а іноді шкідливо впливають на їхній стан збереження.
Станом на 1 січня 2012 року у фондах Маневицького краєзнавчого музею нараховується 6572 експонати основного фонду. Протягом року прийнято через фондово-закупівельну комісію 674 од. зб., з них основного фонду – 269, науково-допоміжного – 355.
У діяльності музею протягом звітного періоду велике значення надавалося обліку, охороні та збереженню музейних цінностей. Проводилася наукова інвентаризація нових надходжень та звірення давніх. Продовжується систематизація пам'яток музейного фонду.
На 1 січня 2012 року у фондах Любомльського краєзнавчого музею нараховується 19029 одиниць основного фонду і 3755 – науково-допоміжного. За 2011 рік придбано 1412 експонатів основного фонду. Протягом року закуплено експонатів на 765,00 грн. Крім того, без залучення державних коштів, придбано експонатів на 42464, 00 грн. Потребують реставрації 415 експонатів. Протягом року здано на реставрацію в Київський Національний реставраційний центр – 12 експонатів, виготовлених із заліза.
З найбільш цінних експонатів протягом року придбані стародруки, церковні метричні книги, 20 римських монет ІІ-ІV ст., 16 акварелей  художниці В.Михальської, металеві вироби періоду Київської Русі, монети, нагороди.
На сьогодні однією з проблем в роботі музею залишається недостатнє фінансування на закупівлю експонатів, обмеження площ фондових приміщень.
Протягом року в Ковельському історичному музеї активізувалась науково-фондова та фондово-збиральницька робота. Музейними працівниками було зібрано 106 експонатів основного фонду та 185 експонатів допоміжного фонду. Проведений їх облік у книзі надходжень і інвентарних книгах. Була визначена і оціночна вартість всіх музейних експонатів, що надійшли протягом року. Продовжувалась робота по веденню картотек: тематичної, тематико-періодичної, фондових матеріалів.
Науково-фондова діяльність велась у Камінь-Каширському краєзнавчому музеї На придбання експонатів було виділено 2350,00 грн. Закуплено:
- сорочки жіночі;
- іграшки дерев'яні;
- картина (А.Дубровський. Миколївська церква, 2011. Полотно, олія).
Всього протягом року до фондів музею долучено 230 експонатів, з них – до основного фонду – 130 одиниць. На 1 січня 2012 року у фондах музею зберігається 1486 од. зб. основного фонду.
В Іваничівському історичному музеї постійно ведеться пошукова робота по збору матеріалів з історії краю, населених пунктів, відомих людей. Фонди музею протягом року поповнились новими експонатами. Всього надійшло 250 одиниць, з них – 242 – оригінальні.
З кожним роком поповнюються новими експонатами, науковими дослідженнями, етнографічними матеріалами фонди Рокинівського музею історії сільського господарства Волині. На початок 2012 р. у фондах музею зберігається 5672 од. зб. основного фонду; протягом року колекція основного фонду поповнилась на 352 предмети.
У 2011 році було започатковано новий проект тематичного поповнення музейними експонатами – "Добре ім'я сучасника". Метою цього проекту є збір експонатів, що презентують яскравих особистостей сьогоднішнього сільськогосподарського виробництва, сучасну сільськогосподарську науку. Автор проекту провідний науковий спеціаліст Г.Я.Середюк.
В минулому році вдалося обговорити з громадою села Острів'я умови передачі хати, 1851 року освячення, музею історії сільського господарства Волині – скансен. Продовжується опрацювання експонатів, що зберігаються у фондосховищі, але не були описані.
Проводиться в музеї значна реставраційна діяльність, спрямована на відновлення, реставрацію та консервацію експонатів, що знаходяться в експозиції музею та у фондосховищі.  Особливої уваги потребують об'єкти експозиції просто неба. У 2011 році значна частина часу і коштів витрачалась на реставрацію даху та крил вітряного млина, а також на експонати з тканини та дерева (було реставровано 40 експонатів).
У Торчинському історичному музеї зберігається 15202 експонати, з них 7667 – оригінальні. За минулий рік фонди поповнились на 104 одиниці основного фондую В цю цифру не ввійшли документи особистого фонду Г. Гуртового, які цього року передано в музей. Вони ще потребують повного опрацювання.
Фондові зібрання Кортеліського історичного музею поповнились на 80 експонатів, які опрацьовані та обліковані в інвентарних книгах. Всього в музеї зберігається 3107 од. зб.
За рік збільшились фонди Нововолинського історичного музею. Всього в музеї зберігається 1348 одиниць основного фонду.
Важливим надбанням основного фонду за звітний період є археологічна колекція, подарована краєзнавцем А. Пісоцьким, котру упродовж багатьох років збирав на теренах Надбужжя кандидат геомінералогічних наук В. Караваєв. Сюди увійшли ретушовані кремнієві наконечники, древнє рубило, двосторонній ніж з білого кремнію, крем'яні скребки зі слідами обробки, кам'яні заготовки знарядь праці, нуклеуси та вістря. Придбано мотовило для намотування ниток, висотою 1 метр, яке виготовлене з суцільного дерева. Етнографічна колекція поповнилась приладдям для обробки шкіри: дерев'яна натяжка (шаблон у вигляді чобота) для витяжки шкіри та кушнірські ключі для зняття та чистки шкіри.
Науково-фондова діяльність велася у Рожищенському краєзнавчому музеї. І хоча головною проблемою музею є відсутність фондосховища і належних умов зберігання експонатів, працівники активно займаються збиральницькою роботою.
Протягом звітного року робота музею була спрямована на поповнення фондових колекцій по всіх 4-х відділах музею. Працівниками музею було зібрано 50 експонатів основного фонду. Всього у фондах зберігається 2340 експонатів, з них 1080 – оригінальних.
У 2011 році Музей історії органів внутрішніх справ Волині поповнився новими експонатами з історії поліції Російської імперії, фотографіями і документами часів Волинського воєводства, зброєю першої і другої світових воєн. На даний час в музеї зберігається 2186 експонатів, з них 896 складають основний фонд і 1290 – допоміжний.
У Старовижівському краєзнавчому музеї значна увага приділялась фондовій роботі. У фондах музею налічується 3698 оригінальних пам'яток матеріальної і духовної культури краю, речових і документальних джерел археології і природи, зразків образотворчого мистецтва, виробів народних умільців. Протягом року музейна колекція поповнилась на 136 експонатів.
На музейній ниві Волині з'явився  новий музей – Ківерцівський районний краєзнавчий музей. Ще в 2009 році рішенням Ківерцівської районної ради було створено комунальне підприємство – Ківерцівський районний краєзнавчий музей.
В червні 2010 року приміщення по вул. Незалежності, 24 було передано на баланс відділу культури і туризму райдержадміністрації під краєзнавчий музей.
Восени 2010 року було розпочато капітальний ремонт приміщення. Протягом звітного періоду здійснювалась активна робота по збору експонатів для майбутньої експозиції. Директором музею були розіслані листи із зверненням до директорів шкіл району з проханням поділитись  експонатами, залучити до пошукової роботи учнів.
1 вересня 2011 року ремонтні роботи були завершені. На 1 січня 2012 року фонди музею налічують 917 експонатів. Зібрано достатньо матеріалів для оформлення експозиційних відділів "Природи", "Давньої історії", "Етнографії".
Огляд науково-дослідної, науково-освітньої, науково-фондової, експозиційної та виставкової діяльності комунальних та громадських музеїв Волині в 2011 році засвідчує, що праця музейників з кожним роком удосконалюється.
2011 рік для музеїв області пройшов під знаком продовження і розвитку найкращих традицій історії музеїв, організування належного збереження, поповнення, наукового опрацювання й популяризації пам'яток Музейного фонду України.
Підготовлено згідно звітів музеїв.
___________________________________
Волинський музейний вісник: Наук. зб.: Вип. 3. / упр-ня культури і туризму Волин. ОДА; Волин. краєзн.музей; каф. документознавства і музейн. справи ВНУ ім. Лесі Укранки; Упоряд. А.Силюк, Є. Ковальчук. – Луцьк, 2012. – С. 255-269.
Додав: volyn-museum |
Переглядів: 1389
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]