Головна » Статті » Устилузький народний музей Ігоря Стравінського
З ПОВЕРНЕННЯМ, МАЕСТРО! (Музичний фестиваль «Ігор Стравінський і Україна»: історія і здобутки).
Олена Огнєва,
кандидат історичних наук,
доцент кафедри документознавства і
музейної справи Волинського національного
університету імені Лесі Українки, м.Луцьк
З ПОВЕРНЕННЯМ, МАЕСТРО!
(Музичний фестиваль «Ігор Стравінський і Україна»: історія і здобутки. До 130 річниці від дня народження Ігоря Стравінського)
Можна вважати, що повернення Ігоря Стравінського в Устилуг повоєнний почалося з листопада 1962 року, коли до містечка, куди його не пустили, вдалося прорватися Ігорю Блажкову, диригенту і пропагандисту творчості композитора. Тоді ж Блажков записав спогади місцевих жителів, зробив їх фотографії, вручити які йому довелося багато років потому. Пройшов ще час. В Устилузі демонструється, дякуючи Володимиру Терещуку, тодішньому директору музичної школи, фотовиставка про композитора та його перебування в Устилузі, яка діяла у Ленінграді (тепер Петербурзі), в «Летнем саду». Ця виставка, як результат особистого спілкування В. Герасимчука, знаного волинського композитора, пані Рекунович, на той час директора Музею прикордонників в Устилузі, і В. Терещука, директора Устилузької музичної школи, з Оленою Стравінською, внучатою племіннецею композитора, передана до Устилугу через Львівське відділення Союзу композиторів. 1983 року спотворена, але збережена від зруйнування, «Стара миза» передається завдяки клопотанню В. Терещука на баланс устилузької музичної школи, де він же започатковує кімнату на честь великого композитора.
У 80-і роки в Устилузі і його околицях двічі працювала фольклорно-музична експедиція у складі Михайла Лобанова (тоді Ленінград) і Олексія Ошуркевича (Луцьк), які збирали автентичний фольклор, необхідний для розуміння витоків музики Стравінського. І тоді ж в «Музичному житті» були надруковані перші фото перебудованого будинку композитора. Поступово лід танув. І ось вже в квітні 1990 року в Устилузі Волинської області, в музичній школі, що знаходиться в садибі, яка колись належала Ігорю Стравінському і його дружині Катерині Носенко-Стравінській, відкрився перший в світі музей геніального композитора XX століття. У музейних («Радянський музей», 1991 № 1) і музичних виданнях («Музична академія», 1992 №1) з’являються фотографії Устилугу, Володимира-Волинського, Ковеля - міст, пов’язаних з перебуванням І. Стравінського на Волині, і навіть присутня пропозиція про проведення присвяченого йому фестивалю (О.Огнєва).
Створення музею привело співробітників Волинського краєзнавчого музею до знайомства з Павлом Гречкою, Іриною Турянською, Назаром Тимняком, Адріаном Щуром, аспірантом Єжи Єрмінем, членами наукового студентського товариства Львівської Консерваторії, та їх керівником Дагмарою Дувірак завдяки яким музика Стравінського починає звучати у Волинському краєзнавчому музеї (Луцьк) і Устилузі. До 110-ої річниці з дня народження І. Стравінського, в червні місяці, в Луцьку, у Волинському краєзнавчому музеї (ВКМ), відкривається виставка «У людини має бути одна батьківщина», проводиться спільно з обласною бібліотекою вечір, присвячений пам’яті композитора. І вже за традицією на день народження композитора приїжджають молоді львівські музиканти. І знов виникає ідея про проведення фестивалю Стравінського, добродійного характеру, з тим, щоб почати збирати гроші на реставрацію рідного будинку композитора. Не без сприяння студентів, фестиваль реалізувався під назвою «Діалоги з Ігорем Стравінським» (1992-1993, Луцьк, Львів). Студенти приїжджали з концертами до Луцька і в подальші роки, поки знаходилася фінансова складова для їх проведення. Останнім із студентів був Сергій Лунгу (2000), завдяки якому, окрім І. Стравінського, слухачі, що зібралися у ВКМ, вперше почули в концертному виконанні музику О. Месіана, К. Штокгаузена, Т. Такеміцу.
До програми згаданого фестивалю «Діалоги з Ігорем Стравінським» входили твори, що представляли основні періоди творчості композитора. У числі виконавців - Львівський симфонічний оркестр на чолі з диригентом Я. Скибінським, солісти Черкаської філармонії Г. Кабін (скрипка) і Олексій Молчанов, що виконали «Концертний дует для скрипки і фортепіано», Єжи Єрмінь, у виконанні якого разом з симфонічним оркестром, прозвучав «Концерт для фортепіано і духових», вже згадувані студенти – А. Щур (Три п’єси для кларнета), Я. Турянська («Пастораль» і «Совеня і кішечка»), Н. Тимняк (сюїта з балету «Петрушка» в авторському перекладенні для фортепіано), а також інші виконавці.
Після довгої перерви музику Стравинського в Устилузі можна було почути на святкуванні 110-ої річниці від дня народження композитора, коли в музичній школі та алеях біля будинку відбувся концерт викладачів та студентів Львівської консерваторії ім. Лисенка. Твори Стравінського виконували Єжи Ермінь, Адріан Щур, Богдан Тимняк, Павло Гречка та інші. У концерті також прийняли участь і учні Устилузької музичної школи. Музика Стравінського, що була створена в Устилузі — одна з блискучих сторінок не тільки вітчизняної, але і світової музичної культури. Завдяки Стравінському музичний фольклор Волині та Поділля через "Петрушку”, "Весну священну”, "Весіллячко” назавжди залишаться в історії світової музики.
У 1994 до Луцька приїжджають музикознавець Алла Терещенко (Інститут мистецтвознавства, фольклору і етнології ім. Максима Рильського НАНУ) і Олександр Федорук (голова Національної комісії з питань повернення до України культурних цінностей). Мета їх візиту – реалізація програми «Повернені імена», в даному випадку, повернення на Волинь і в Україну імені Ігоря Стравінського. Вони були приємно здивовані, дізнавшись про існування музею І. Стравінського в Устилузі; у поїздці в музей їх супроводжував представник обласної адміністрації Василь Ворон. Можна вважати, що саме музей виявився одним з вирішальних чинників того, що в червні того ж року в Луцьку відбулася перша міжнародна наукова конференція «Стравінський і Україна», де вперше, мабуть, розглядалося питання про духовний зв’язок композитора з українською культурою. На конференцію приїхало багато відомих дослідників творчої спадщини Стравінського, в їх числі В. Варунц, М. Лобанов (Росія), С. Уолш (Англія), А. Терещенко, О. Зінькевіч, О. Кушнірук, В. Шульгина (Київ), О. Тарасенко, В. Гузєєва (Одеса), Д. Дувірак (Львів), О. Огнева, А. Ошуркевіч (Луцьк) тощо. Діяли дві виставки: «Ігор Стравінський і Схід» (ВКМ, автор О. Огнева), а другу, присвячену нотографії композитора на матеріалах Бібліотеки ім. Вернадського АН України, представила В. Шульгина.
Проводиться перший однойменний музичний фестиваль «Стравінський і Україна», що почався в Києві і був продовжений на Волині, в Луцьку та Устилузі, на якому звучить музика композитора і твори інших авторов. На цьому фестивалі можна було почути камерний оркестр «Камерата» (Київ, худрук М. Скорик), хор «Оранта» (Луцьк, худрук В. Мойсиюк), камерний оркестр Львівського державного музичного інституту ім. Лисенка (тепер – Львівська музична академія) (худрук М. Скорік). У числі гостей фестивалю були і народний артист СРСР Анатолій Соловьяненко, і голова Союзу композиторів України Михайло Степаненко, і багато інших іменитих гостей. В Устилузі, на березі Луги, в садибі Стравінських, під старими деревами, висадженими Ігорем і Гурієм Стравінськими ще в початку XX століття, воістину панувало свято: по суті, відбувалося повернення Ігоря Стравінського в рідні місця. Поруч з будинком відкривається бюст Стравінського, роботи волинського скульптора А. Байдукова, який простояв, втім, недовго – панували «лихие 90-е». У тому ж році Богдан Самохваленко, начальник обласного управління культури, говорив про майбутні часи, коли можна буде почути «Весіллячко» Ігоря Стравінського. Зважаючи на успіх проведеного фестивалю, так яскраво описане В. Варунцем, дослідником творчого спадку композитора, планувалося проводити фестиваль щорік. Назва фестивалю «Стравінський і Україна» була задана проведеною однойменною конференцією. Досвід першого здійсненого фестивалю визначив його структуру: фестиваль може починатися в іншому місті, наприклад Києві або Львові і продовжуватися на Волині, в Луцьку й Устилузі з обов’язковим концертом в день народження композитора в його садибі; складовою фестивалю мають бути тематичні конференції і виставки; учасників фестивалю можна відзначати почесним дипломом. Для увічнення пам’яті композитора приймається рішення про присудження обласної премії Ігоря Стравінського. На жаль, відсутність грошей не дозволила реалізувати задумане – щорічне проведення фестивалю.
Наступний II фестиваль «Стравінський і Україна», відбувся лише в 2005 році. Проте так чи інакше музика композитора продовжувала звучати, пам’ять про нього зберігалася. Про нього нагадували студентські концерти останній 2000 р.). У 2002 році, без зовнішнього втручання, але за сприяння управління культури Волинської облдержадміністрації на честь 120-ої річниці з дня народження Ігоря Стравінського 17 червня у ВКМ відкрилася виставка «Театр Ігоря Стравінського» (автор О. Огнева), в міському народному будинку «Просвіта» відбувся концерт майстрів мистецтв, художніх колективів Волинського державного училища культури і музичних шкіл. 18 червня в Устилузі день народження композитора відзначили проведенням програми «Стравінський в Устилузі» за участі «Кантабіле», камерного оркестру обласної філармонії, художній керівник і диригент Товій Рівець.
У лютому 2003 року, в Луцьку пройшов концерт «Польський і український авангард» під час концертного туру камерного ансамблю «Нова музика в Україні» (керівник В. Рунчак), на якому звучала музика К. Шимановського, К. Кніттеля, І. Щербакова, В. Лютославського, З. Краузе, В. Рунчака у виконанні Єжи Єрміня, Струнного квартету «Classik modern» (Львів). У травні наступного 2004 року, в рамках проведення Року Польщі в Україні, в Луцьку, знову в концертній серії «Нова музика в Україні», відбувся концерт "Польська і українська сучасна музика” у виконанні камерного ансамблю під керівництвом Володимира Рунчака, композитора і диригента-вихованця Луцької музичної школи №1 і випускника Луцького музичного училища (нині Волинське державне училище культури і мистецтв ім. Ігоря Стравінського). У концерті звучали твори польських композиторів Юзефа Кофлера, Войцеха Киляра, Вітольда Лютославського, Казімежа Сероцкого, а також лауреата Національною премі імені Тараса Шевченка, народного артиста Україні Валентина Сильвестрова і, ясна річ, Володимира Рунчака. Слухачі тепло прийняли виконавців - солістку Інну Галатенко, музикантів Романа Ріпку, Андрія Деміна, Дмитра Глущенко, Андрія Чопа, Олександра Єпіфанова.
Присутність авангардної музики в сезонних концертних програмах, без сумніву, сприяла тому, що в червні (15 і 17) 2005 року відроджується фестиваль «Ігор Стравінський і Україна», який вважається, попри довгу перерву, II фестивалем. Реанімував його Сергій Ефіменко, директор Волинської обласної філармонії при активному сприянні Василя Ворона, представника обласної адміністрації і пристрасного шанувальника музики і музики Стравінського, зокрема. Програму фестивалю склали концерти камерного оркестру Брестської філармонії на чолі з диригентом Олександром Мартиненком, камерного оркестру Рівненської філармонії – худрук і диригент Петро Товстуха і Державного камерного оркестру «Київські солісти», худрук і диригент Богодар Которович. Музику Стравінського презентували Базельський концерт D-dur (солісти: С. Зеневіч, скрипка; В. Горновськая, віолончель, Брест), «Апполон Мусагет» (Рівно), «Італійська сюїта» і «Історія солдата» (Київ). Звучали також твори П. Чайковського, Е. Ельгара, Ф. Мендельсона, Г. Генделя, Б. Бриттена. Під час урочистого відкриття Василь Ворон розповів про історію виникнення фестивалю, а Наталія Швець, професор кафедри історії музики Львівської музичної академії імені Миколи Лисенка, приділила увагу самому Ігорю Стравінському, зупинившись на визначенні значущості майстра, як для світового музичного мистецтва, так й українського. Також, як і в 1994 році, проводилася науково-практична конференція за участі ведучих фахівців Львова й Луцька, чиї доповіді були присвячені проблемам вивчення джерел з формування особистості Стравінського, його творчості, пов’язаних з українською культурою, впливу фольклору Волині на музичну мову ранніх творів композитора, аналізу інтеграційних процесів засвоєння і переробки досягнень світової музичної класики у творчому спадку композитора.
Співдружність українських та польських музикантів, які знайомили волинян з музикою польського та українського авангарду мало продовження. У вересні 2005 року відбувся перший Міжнародний фестиваль «Пограниччя» імені Ігоря Стравінського. Відкриття відбулося в Устилузі, а концерти продовжились в Острозі, Луцьку, Рівному (Україна) і Красноставі (Польща). Фестиваль складався з трьох розділів: камерна музика, театр, органна музика. В програмі, окрім Стравінського, звучали твори Д. Куртага, П. Булеза, Г. Гурецького, М. Стаховського, А. Штайнекера, Р. Бергера, В. Лютославського, К. Пендерецького, інших композиторів у виконанні Эніко Гинзери (Братислава) – цимбали і Чоби Кленьона (Будапешт); Рівенського камерного оркестру – диригент П. Товстуха, О. Бойчук – віолончель (Львів); Б. Урбанек – віолончель, Я. Калиновського – фортепіано, Б. Комінека – фортепіано (Краків, Польща). У костелах Луцька і Красностава звучала органна музика Ж.-Ф. Збіндена, А. Цумбаха, Жана Баліси, І.-С. Баха у виконанні Міни Баліси (Лозанна, Швейцарія ). І, на жаль, в перший, але можна сподіватися не востаннє, спектаклями «Історія Солдата» Ігоря Стравінського і «Сім гріхів» Жана Баліси був представлений театр. Їх привіз київський ТЮЗ, режисер – Е. Курман сценографи – Е. Корнійчук, А. Вакарчук, актори В. Пшеничний, А. Вілков, І. Лановенко та Інструментальний ансамбль імені Лятошинського, І. Андрієвський – диригент.
З цього часу фестиваль набирає обертів і має щорічне продовження. У 2006 році відбувся III Міжнародний музичний фестиваль "Стравінський і Україна”, що як і в 1994 році звучав і в Устилузі, де перед слухачами виступив струнний ансамбль "Кантабіле” обласної філармонії (солістка Ірина Малашевськая), виконавши твори І. Стравінського, М. Скоріка, Л. Дичко, а також волинських композиторів В. Герасимчука, Ю. Максименка, В. Тиможинського. Як і торішній, цей фестиваль продовжився в Луцьку, Рівному (Україна), Замості (Польща). У Луцьку відбулися: у обласному ляльковому театрі, авторський концерт уродженця Луцька, композитора Рішарда Клісовського, концерт інструментального тріо "BLUette” (Польща) у складі Беати Урбанек (віолончель), Ганни Бочар (фортепіано) і Петра Лято (кларнет); у міському будинку культури виступили піаністки Олександра Німилович і Ульяна Молчко з Дрогобича, а в костелі звучав орган у виконанні М. Стефанськи (Польща). В останній день фестивалю, 18 червня, виступив Хмельницький обласний симфонічний оркестр, диригент - заслужений діяч мистецтв України Сергія Леонов, соліст - лауреат багатьох міжнародних конкурсів скрипалів Ганна Савицька.
До речі, на концертах фестивалю, зокрема і на заключному, коли виступав Хмельницький обласний симфонічний оркестр, був присутній Генеральний консул Республіки Польща у Луцьку Войцех Галонзка з дружиною та колегами, який активно сприяв проведенню фестивалю. Симфонічний оркестр приїхав до лучан з цікавою програмою. А ще разом з ним виступала солістка, лауреат багатьох міжнародних конкурсів скрипалів Ганна Савицька. З музикантами оркестру вона віртуозно, на думку знавців, виконала "Концерт для скрипки з оркестром” П. Чайковського. На заключному концерті звучала чудова й безсмертна музика І. Стравінського, А. Дворжака, Ж. Бізе, Дж. Гершвіна та інших композиторів із світовим ім’ям. Її щедро дарували музиканти на чолі з диригентом, заслуженим діячем мистецтв України Сергієм Леоновим.
На завершення добре слово із сподіваннями, що фестиваль стане міжнародним, що в ньому братимуть участь музиканти кількох прикордонних держав, що значно частіше звучатиме музика українських, польських композиторів, мовив голова Спілки композиторів Кракова Єжи Станкевич. А начальник обласного управління культури і туризму Володимир Лисюк подякував польським колегам, всім організаторам музичного фестивалю і висловив упевненість, що наступний, четвертий музичний фестиваль "Стравінський та Україна”, буде значно ширшим, що у червневі дні наступного року буде достойно відзначено ювілейний рік Ігоря Стравінського.
IV Міжнародний музичний фестиваль ім. Ігоря Стравінського «Стравінський і Україна», присвячений 125-річчю з дня народження композитора, відбувся 9-16 червня 2007 року. Музика фестивалю звучала в Луцьку, Рівному (Україна), Грубешові (Польща). В Устилузі фестиваль відкрився концертом Вікторії Геренчар (цимбали, Угорщина), яка виконала твори І. Стравінського, Ш. Соколаї, у тому числі й свої, і дала також концерт в Рівному. З концертами (Луцьк, Грубешів) виступив Державний камерний ансамбль «Київські солісти» - художній керівник і диригент Б. Которович, родом з Грубешова, де А. Которович, його батько, І. Которович, його дід – священик, займалися створенням церковних хорів в навколишніх селах.
Концерти на сценічних майданчиках Луцька давали камерні оркестри «Кантабіле» під керівництвом Товія Рівеця (Луцьк), «ARCHI» (Київ), оркестр Чернівецької обласної філармонії. У луцькому костелі звучала органна музика: Я. Міхалко (Словаччина) представив «Exodus» Р. Бергера. Там же виступили ужгородський хор «СANTUS» (художній керівник і диригент Е. Сокач) і оркестр «Леополіс»; у їх програмі – ораторія «Видіння пророка Даниїла», автор К. Регаме, уродженець Києва і сходознавець, і концерт А. Шнітке для хору а capella на слова Григорія Нарекаці, вірменського поета. На заключному концерті в Луцьку звучали звучали «Концерт для фортепіано та духових інструментів» і «Концерт для скрипки з оркестром» І. Стравінського, а також симфонія №1 Л. ван Бетховена у виконанні Є. Єрміня (фортепіано) заслуженого артиста України, лауреата премії ім. Левка Ревуцького, асистента Віденської музичної академії Ганни Савицкої (скрипка), Академічного симфонічного оркестру Львівської філармонії, головний диригенті художній керівник Айдар Торібаев. Ці ж твори, як завершальний аккорд фестивалю, прозвучали 17 червня у Львові, в концертному залі ім. С. Людкевича.
У Волинському державному (нині національному) університеті імені Лесі Українки пройшла Міжнародна науково-теоретична конференція «Стравінський і Україна», в тематику якого входили такі напрямки як «Стравінський і Устилуг», «Стравінський і український фольклор», «Стравінський і українське музикознавство». З доповідями виступали украинські (Київ, Львів, Луцьк, Полтава, Одеса, Вінниця, Херсон, Устилуг) польські (Краків, Варшава, Вроцлав), російські (Санкт-Петербург) дослідники і композитори, у тому числі М. Черкашина-Губаренко, Є. Станкевич, О. Зінькевич, І. Мацієвський, В. Камінський, О. Коменда, Л. Ігнатова, О. Огнева. Учасників конференції хвилював і наступний формат фестивалю, зокрема, можливості організації мастер-класів, круглих столів, експозицій сучасного живопису і литератури, спровокованих творчістю композитора, введення фольклорних програм (В. Мацієвський, Є. Станкевич). В рамках фестивалю у Волинському краєзнавчому музеї діяла виставка «Ігор Стравінський: сходження до слави» (автор Олена Огнєва) на підставі матеріалів, що зберігаються у Волинському краєзнавчому музеї, Державного архіву Волинської області, приватних зібрань (понад 400 од зб.). На цій виставці демонструвалися матеріали, що мали відношення до Федора Стравінського, батька композитора – видатного співака 2-ї пол. XIX ст.; Ф. Стравінського (син композитора), всесвітньо відомого швейцарського художника, діячам польської музичної культури, з якими І. Стравінського пов’язували дружні стосунки, в також оригінальні документи з Державного архіву області. Під час відкриття виставки був представлений путівник «Будинок серед алей» О. Огнєвої, виданий на трьох мовах.
У червні 2008 року відбувся V фестиваль «Стравінський і Україна», етапи якого проходили у обласних центрах – Луцьку і Рівно, а також в Устилузі, де виступили 4 оркестри, 1 хор і 5 сольних виконавців, що приїхали з різних регіонів України і сусідніх держав. Луцьк на фестивалі представили камерний оркестр «Кантабіле» і церковний камерний хор «Оранта». У Устилузі, як і в далекому 1994 році, виступили фольклорні колективи волинських сіл, у тому числі Троїсті музики Локачинського будинку культури (керівник Л. Пилипюк), фольклорні ансамблі с. Жашковичи Іваничивського району, включаючи дитячий фольклорний колектив с. Ледніче Володимир Волинського для району (худрук Людмила Кендес), народний фольклорний ансамбль «Родина» Волинського училища культури і мистецтв, інші фольклорні колективи, що виконували веснянки, гаївки, петрівки, щедрівки, обжинкові і весільні пісні, голосіння. Там же виступали камерний оркестр Волинської філармонії «Кантабіле» під управлінням заслуженого на діяча мистецтв Товія Рівеця, солісток Ирини Малашевської і Зої Комарук, музиканти зі Львова - Остап Шутко, Наталія Витюк, Олена Мацелюх, Людмила Маньковська (Росія), дует Яна Калиновського та Марека Шлезера з Кракова (Республіка Польща). Звучала музика творів композитора («Мавра», «Апполон Мусагет», дитячий альбом «Тіли-бом», Пісня для віолончели і фортепіано), музика інших авторів (С. Рахманінова, Л. Деліба, М. Скорика, Дж. Россіни, Гулака-Артемовского).
Після офіційного відкриття, що відбулося в Академічному обласному театрі імені Тараса Шевченко, коротких виступів начальника управління культури і туризму облдержадміністрації Володимира Лисюка, Генерального консулу Республіки Польща у Луцьку Томаша Яника, почесного гостя фестивалю, режисера з Великобританії Тоні Палмера, замісника начальника управління культури в туризму Василя Ворона, на сцені з’явилися музиканти Академічного симфонічного оркестру Львівської філармоннії на чолі з диригентом Айдаром Торібаєвим. У Луцькому Народному домі «Просвіта» відбувся концерт камерної музики, під час якого прозвучали твори Стравінського, С. Прокофьєва, С. Рахманінова, К. Пендерецького, В.-А. Моцарта та інших видатних композиторів.
Ще одна не ординарна подія мала місце цього року - приїзд кінорежисера Тоні Палмера з Велікобрітанії з документальним фільмом про Стравінського «Одного дня на кордоні...» (Once, at а Border...) поява якого на фестивалю відбулася завдяки енергії Василя Ворона і сприянню голови облдержадміністрації Миколи Романюка. Режисер, автор більше 100 стрічок і володар 40 міжнародних премій, розповів про своє знайомство з Ігорем Стравінським, роботу над створенням документального фільму про нього на прохання Віри де Боссе, його вдови. В Україні, через 26 років, в Луцьку, відбулася прем’єра фільму. Зал «Просвіти» ледве вміщав тих, хто бажав побачити і відкрити для себе і композитора, і його творчість. І Тоні Палмер нарешті побував в Устилузі, тому самому, який у далекому минулому, під час зйомок фільму виявився для нього закритим. Він відвіз додому диплом фестивалю «Стравінський і Україна» і кращі спогади про Устилуг і Волинь, залишивши копії фільму для музею. Завершував фестиваль концерт камерного оркестру Брестської філармонії, керівникові якого Святослав Кравчук, голова оргкомітету фестивалю і заступник голови облдержадміністрації, вручив також диплом фестивалю.
У червні 2009 року урочисте відкриття VІ фестивалю «Стравінський і Україна» відбулося в облмуздрамтеатрі. Центральна подія цього фестивалю – прем’єра в Луцьку «Весіллячка» Ігоря Стравінського, на виконання якого сподівався в минулому Богдан Самохваленко. Ігор Блажков, коли його запросили на фестиваль, запропонував його до виконання, а директор обласної філармонії Сергій Єфіменко приклав всі зусилля до реалізації задуманого. Виконавці: Національна Академічна хорова капела України «Думка», художній керівник і диригент Євген Савчук, Єжи Єрмінь і провідні українські піаністи, лауреати міжнародних конкурсів, група музикантів з Рівного і Луцька, а за диригентським пультом – Ігор Блажков, завдяки порадам якого вдалося розмістити на сцені чотири роялі і шість ударних установок, і таким чином виконати четвертую редакцію цього твору, що так уразила Тоні Палмера. У другому відділенні пульт зайняв Євгеній Савчук, народний артист України. Хористи виконали духовні твори М. Леонтовича, К. Стеценка, А. Веделя, С. Рахманінова і інших композиторів. Натхненне виконання захопило слухачів, і вони довго не відпускали артистів. Під час зустрічі із слухачами Ігор Блажков розповів, що ще в студентські роки вів листування с І. Стравінським і у нього зберігається одинадцять листів композитора. Для нього Стравінський - композитор номер один і в репертуарі, і в серці, і він щасливий побувати на цьому фестивалі.
17 червня фестивальна дорога привела всіх бажаючих до Устилугу, де спочатку відбулася екскурсія по музею Стравінського. А потім, в переповненому Актовому залі музичної школи, який не вмістив всіх бажаючих, відбулася розмова про композитора, його творчість. З вітальними словами виступили Василь Ворон, голова Володимир-Волинської райдержадміністрації Юрій Міхалец, Тоні Палмер, який удруге приїхав на Волинь. Ігор Блажков прочитав лекцію «Стравінський і Україна» зупинившись, зокрема, на своїх відвідинах Устилуга в 1962 році. Деякі фотографії, зроблені ще тоді, він віддав родичам тих, кого записував і фотографував під час перебування в містечку, а ті, що залишилися – в музей. Слова вдячності організаторам фестивалю і консульству Республіки Польща в Луцьку прозвучали у виступі Єжи Станкевіча, голови Союзу композиторів в Кракові. Він же представив польських музикантів Анджея Годека (кларнет) та Яніну Вернер (фортепіано), які виконали твори І. Стравінського, польських композиторів С. Лютославського, К. Пендерецького, інших. Того ж дня, в Луцьку, в костелі професор Краківської музакадемії Лешек Вернер дав концерт органної музики. Звучали твори польських, італійських і німецьких композиторів. Польським музикантам були вручені дипломи фестивалю. У обласному Академічному театрі ляльок гість фестивалю Тоні Палмер зустрівся з лучанамі і гостями міста і представив ще один свій фільм, цього разу художній: «Свідоцтво» (Testimony) про Дмитра Шостаковича. В рамках фестивалю, в «Просвіті», відбувся концерт «Україна-Польща. Фортепіанні паралелі» за участю заслуженого артиста України Єжи Єрміня, де прозвучала музика як українських, так і польських композиторів, зокрема, твори О. Мануляка, Л. Сидоренко, Б. Сегіна, Б. Фроляка, Ю. Чюпінського, М. Желінського, Д. Яськот, інших. Завершував VI фестиваль "Стравінський і Україна” концерт «Кантабіле», камерного оркестру обласної філармонії під керівництвом заслуженого діяча мистецтв Товія Рівеця, що включив в програму твори І. Стравінського, Ф. Пуленка, Б. Бритена, В. Камінського, В. Тиможинського, інших композиторів.
12-20 червня 2010 року на Волині відбувся VII Музичний фестиваль «Стравінський і Україна». Завдяки співпраці з Генеральним Консульством Республіки Польща в Луцьке у фестивалі вже традиційно беруть участь польські музиканти. У перший день з концертом виступив камерний Академічний хор «Хрещатік» (худрук Павло Струць, диригент – Олексій Баженов), програму якого склали сакральні твори. У першому відділенні прозвучала Меса для мішаного хору і подвійного квінтету духових І. Стравінського, а в другому – духовна музика В. Рунчака, у тому числі Молитва «Господи, Боже наш», хоровий цикл «Невільничі пісні», Антифон «Нагірна проповідь». У другий день, в Луцьку, свій концерт дав струнний ансамбль «Quattro corde» Івано-Франківської обласної філармонії. 17 червня в Устилузі, перед музеєм Ігоря Стравінського відбулися концерти камерних ансамблів «Кантабіле» (Луцьк) і «Quattro corde». 19 червня, в луцькому костелі прошел концерт органної музики у виконанні Аркадіуша Бяліца з Кракова. 20 червня закривав фестиваль у Волинському обласному музично-драматичному театрі ім. Тараса Шевченка концерт камерного оркестру «Diveirtismento», квінтету «Sarabanda» інструментальних ансамблів у складі учнів і викладачів Музичної школи Радома (Польща), які представили твори І. Стравінського, А. Тансмана, Ф. Шопена, О. Кольберга і інших композиторів. У Волинському краєзнавчому музеї, в рамках фестивалю, відкрилися дві виставки. «Жар-птиця» Ігоря Стравінського» присвячена 120-річчю першого його приїзду до Устилуга, 100-річчю прем’єри балету «Жар-птиця» і 20-річчю музею композитора. (автор О. Огнєва). Виставка «Простір Ігоря Стравінського» побудована на фотографіях Каті Чілінґірі (США), що презентують родинне коло композитора в просторі і часі. Ігор Стравінський народився в Оранієнбаумі (тепер Ломоносов), жив у Петербурзі та Устилузі, потім у Швейцарії, Франції, США. Його нащадки і родичі тепер живуть у Швейцарії, Росії, Америці і говорять на різних мовах. Катя Чілінгірі – лауреат міжнародних конкурсів, народилася в Ленінграді (тепер Петербурзі), з 1996 р. живе у США.
В 2011 році відбувся VIII фестиваль. За вже встановленою традицією концерт в Устилузі відбувався в садибі композитора. Виступали фольклорні колективи, майстри мистецтв України, Росії, Польщі. Концерт відкрили самодіяльні колективи Володимир-Волинського району, оскільки саме таку музику автентичного фольклору чув композитор під час перебування в Устилузі. Особливий інтерес викликав виступ Томаша і Барбари Собанець, молодого подружжя з Кракова, які в дуеті віолончелі і марімби майстерно виконували твори Стравінського. Слухачі отримали чудову можливість бути присутніми на концерті професора Московської консерваторії ім. Петра Чайковського Світлани Савенко та Юрія Полубелова, старшого викладача, Етели Чуприк, доцента Львівської Національної музичної академії і заслуженої артистки України у програмі котрих звучала музика Стравінського і Ліста, камерного оркестру «Кантабіле», який виконав музику Стравінського, Г. Персела, М. Скоріка. Завершив концерт студентський хор училища культури імені Стравінського, художній керівник і диригент В. Гаврилюк. В актовому залі школи демонструвалися кінофільми «Винахідник музики Ігор Стравінський» і «Париж Сергія Дягилєва». Як вже склалося, читалися лекції. З доповіддю «Петрушка»: до 100-ліття з дня постановки» виступила Світлана Савенко, професор Московської консерваторії, доктор мистецтвознавства. Віктор Давидюк (Луцьк), доктор філологічних наук, познайомив присутніх з особливостями волинського музичного фольклору. Олена Огнєва (Луцьк) розповіла про зв’язки Ігоря Стравінського з Волинню.
У Луцьку концерти проходили 10, 17, 19 червня. Відбувся концерт Академічного хору імені Платона Майбороди Національній радіокомпанії Україні, в якому прозвучали «Символ віри» І. Стравінського, хори Д. Бортнянського, П. Чеснокова, Г. Свиридова, К. Стеценка, українські народні пісні в обробці М. Леонтовича, М. Колесси, М. Ракова і інших. Концерт камерної музики відбувся у виконанні Світлани Савенко і Юрія Полубелова, Етели Чуприк; звучала музика Стравінського і Ліста. У Луцькому кафедральному костелі св. Петра і Павла своє мистецтво представив Єжи Лялька, виконавши органні твори Ф. Новосельськи, М. Сави, Ф. Аркуша. Увечері того ж дня концертом Заслуженого академічного симфонічного оркестру Національної радіокомпанії України, в програму якого увійшли Симфонія для духових І. Стравінського, а також твори А. Бородіна, М. Равеля, М. Римського-Корсакова, К. Дебюссі, В. Губаренко завершився VIII фестиваль «Стравінський і Україна».
У числі лауреатів обласної премії Ігоря Ігоря Стравінського - волинські композитори В. Герасимчук, В. Тиможинський, В. Мойсиюк, В. Рунчак, музикознавці А. Ефіменко, О. Коменда, В. Ворон – представник обласної адміністрації, В. Терещук – директор музею Ігоря Стравінського на громадських засадах та інші. Почесні дипломи фестивалю вручалися Богодару Которовичу, Тоні Палмеру, Ігорю Блажкову й іншим учасникам фестивалю «Ігор Стравінський і Україна».
В планах наступного IX фестивалю – XIII симфонія Дмитра Шостаковича «Бабин Яр» у виконанні симфонічного оркестру Польщі і хору Люблінський філармонії імені Генріка Венявського.
__________________________________
Волинський музейний вісник: Музеї у дослідженні та збереженні пам’яток культурної спадщини західноукраїнських етнічних земель. Наук. зб. : Вип. 4. / упр-ня культури і туризму Волин. ОДА ; Волин. краєзн. музей; каф. документознавства і музейн. cправи ВНУ ім. Лесі Українки ; / упоряд. А. Силюк, Є. Ковальчук. – Луцьк, 2012. – С. 129-136.
Категорія: Устилузький народний музей Ігоря Стравінського | Додав: volyn-museum (20.09.2012)
Переглядів: 2750 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]