Головна » Статті » Володимир-Волинський історичний музей
МИРОСЛАВ ЗУБІНСЬКИЙ - ТВОРЕЦЬ ПЕЙЗАЖІВ І НАТЮРМОРТІВ

МИРОСЛАВ ЗУБІНСЬКИЙ - ТВОРЕЦЬ ПЕЙЗАЖІВ І НАТЮРМОРТІВ

   Одна з понад двох сотень вулиць у Володимирі-Волинському названа на честь Мирослава Зубінського. 8 квітня нинішнього року виповнюється 110 літ від дня народження талановитого митця. Який ж слід залишив цей чоловік у історії волинського живопису, як склалася його доля?

   З автобіографії, написаній Мирославом Григоровичем 13 вересня 1955 року, ми дізнаємося, що митець народився 8 квітня 1905 р. в селі Жашкові Золочівського повіту Тернопільського воєводства. На початку 20 століття ці землі належали до Австрійської імперії.

   Батьки майбутнього художника походили з бідного селянства. Батько також трохи працював службовцем у податковій інспекції. Згодом вийшов на пенсію і мешкав у с. Жашкові Золочівського повіту.

   У 1912 році Зубінський пішов до школи, а вже у 1928 р. закінчує вчительську семінарію у Львові. З 1929 до 1930 р. навчався у Львівській художній школі Олекси Новаківського. Олекса Новаківський – талановитий український художник першої половини 20ст, організатор першої на Західній Україні художньої школи. Нині у складі Національного музею імені Андрія Шептицького у Львові є музей Олекси Новаківського. Отже, у Мирослава Григоровича був сильний вчитель і це відобразилося на творчості володимирського митця.

   Одночасно з навчанням Зубінський трудився помічником декоратора у польському театрі у Львові. У 1930-1935 рр.він активно працював над собою, займався малюванням. Жив з батьками. У 19356р. одружується з Тетяною Миколаївною з родини Саковичів. Відтоді переїздить мешкати до села Блаженника Вербського району, там займався господаркою до 1939 р.

   З 1939 р. працював директором школи у Блаженнику – це був початок його педагогічної діяльності, якій митець присвятив чимало років свого життя.

   Зубінський був талановитим художником, отже, мав, що передати дітям. З розповідей його сучасників та учнів (ученицею Зубінського була і мама автора цих рядків- Марія Іванівна Гись) дізнаємося, що маляр був людиною доброї душі, спокійної вдачі, і, як ведеться у таких випадках, учні часто капостили вчителю. Але він любив їх і ця любов була взаємною. Зубінський живе у спогадах своїх вже сивочолих учнів і дотепер. Зокрема, добре згадує про нього його учень, а нині поважний викладач педколеджу імені А.Кримського Олексій Кумецький.

   З 1 квітня 1944 р. до 30 липня 1945 р. Мирослав Зубінський служив лавах Червоної Армії. Він надсилав дружині – Тетяні Миколаївні листи – так звані фронтові трикутники, сповнені любові, щирості та чоловічої турботи про сім'ю. Деякі з них зберігаються у фондах Володимир-Волинського історичного музею.

   З повоєнного 1946 р. Зубінський працює у Володимир-Волинському райпромкомбінаті, у 1947-1949 рр. – в ІЗО студії.

   Щосуботи володимирські художники Зубінський, Букатевич, Горшенін влаштовували виїзди на природу, де й творили пейзажі - улюблений різновид малюнку Мирослава Григоровича. Колекція пейзажів та натюрмортів Зубінського знаходиться у Володимир-Волинському історичному музеї. Багаторазово полотна митця виставлялися для огляду відвідувачами. Ці картини, яким вже більше пвістоліття, ще й нині вражають своєю вишуканістю, простотою і красою водночас, бо відтворюють реальне життя людини і природи, без прикрас, таким, яким воно є. Здається, що квіти і фрукти- живі, до них хочеться доторкнутися. Так творити міг лише справжній Майстер. «Натюрморт», «На рибалці», «Зимовий вечір», «Зимовий пейзаж» - то назви лише окремих робіт живописця.

   Цікавий епізод у житті художника відбувся тоді, коли до його рук потрапив оригінал полотна російського живописця М.Врубеля. Після ІІ Світової війни Зубінські оселилися у Володимирі-Волинському. Вони мешкали в однієї місцевої бабусі, котра була служницею у генерала Мандрики та його сестри. Звісно, що генерал, як освічена і заможна людина володів цією картиною. Оскільки ані цей високопоставлений чин , ані його сестра на мали власної сім'ї, то по їх смерті майно перейшло до служниці.

   На жаль, оригінальна картина довго не затрималася в сім'ї Зубінських. Син художника продав її. Нині портет Софії Мандрики роботи Врубеля зберігається в київському музеї російського мистецтва(свого часу Мандрики мешкали у столиці, де Софія позувала для відомого художника).

   Мирослав Григорович та Тетяна Миколаївна привели у світ сина Олега, проте його доля склалася трагічно – він помер на могилі матері.

   У 50-х роках минулого століття Мирослав Зубінський викладав малювання у місцевій школі № 1, а згодом працював уповноваженим та завідувачем філіалом Володимир-Волинської філії обласного товариства художників.

   Заслуга нашого талановитого земляка ще й в тому, що він організував здібну молодь для роботи у художній студії, отже поряд з Миколою Букатевичем, Мирослав Григорович був біля витоків місцевої художньої школи.

   Помер Мирослав Зубінський у 1978 році і похований поряд з дружиною та матірю на Ладомирському кладовищі.

   Не повинна заростати стежка до могили митця. Добре, що директор художньої школи Адам Михалик та його однодумці доглядають це поховання.

   Людина живе доти, допоки жива пам'ять про неї.

   Споглядаючи картини Зубінського, я написав ці віршовані рядки:

Пам'яті Мирослава Зубінського

Він добрим був, як теплий літа ранок.

Дітей любив і малював картини,

У далеч літ вдягнувся дня серпанок

Жива у пам*яті славетна ця людина.

 

І оживало поле з колосками,

І стиглі яблука такі червонощокі

І луг ясний з волошками квітками

Так швидко проминули праці роки.

 

Схилився хрест на скромній цій могилі

І пензлик вже в руках не оживає,

Та погляд милий в кожній цій картині

З минулого до нас все ж промовляє!

Богдан Янович,

науковий співробітник Володимир-Волинського історичного музею імені Омеляна Дверницького

На світлинах: 1. Мирослав Зубінський. 2. Дружина художника – Тетяна Миколаївна. 3. Олег Зубінський – син художника в дитинстві.

Категорія: Володимир-Волинський історичний музей | Додав: volyn-museum (02.04.2015)
Переглядів: 1239 | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]