Головна » Статті » Волинський краєзнавчий музей
КАТАЛОГ ТА ІСТОРІЯ ФОРМУВАННЯ МУЗЕЙНОЇ КОЛЕКЦІЇ «Ю. І. КРАШЕВСЬКИЙ (1812–1887)».
Ольга КОРЕЦЬКА
(Луцьк)
КАТАЛОГ ТА ІСТОРІЯ
ФОРМУВАННЯ МУЗЕЙНОЇ
КОЛЕКЦІЇ
«Ю. І. КРАШЕВСЬКИЙ
(1812–1887)»
У Волинському краєзнавчому музеї зберігаються матеріали, пов’язані з життям і творчістю відомого польського літератора, етнографа, археолога, художника, мистецтвознавця Юзефа Ігнація Крашевського (1812–1887). Літературна спадщина Крашевського – це не тільки проза, поезії, а й дослідження з історії, археології, філософії.
Формування колекції розпочалось ще в 30-і роки ХХ ст., майже з перших днів роботи Волинського музею. Музей був відкритий у м. Луцьку 16 червня 1929 р. з ініціативи створеного у 1927 році Волинського товариства краєзнавства та опіки над пам’ятками минулого. Основною метою закладу було не лише збирати різноманітні предмети історії, мистецтва, етнографії, але й поширювати знання про них, досліджувати терени Волині.
Наприкінці 1938 р., як згадує Ян Фітцке [1], археолог та один із фундаторів музею, правління Волинського товариства приятелів наук придбало для музейної збірки три різної величини медальйони. На всіх зображений Ю. І. Крашевський у поважному віці.
Найбільший медальйон [2] (d – 25,8 см) був спроектований А. Пружинським, виконаний Ф. Вітковським, відлитий на фабриці братів Геннеберг, про що засвідчують викарбувані на ньому написи. По центру розміщене рельєфне зображення письменника (погруддя) у профіль. По краю написи: зліва «Józef Ignacy Kraszewski», справа «Tow. Z. S. P. w Król. Polsk. Członkom Swoim za 1880 r.». Метал жовтого кольору, по краю – опуклий бортик, вгорі – кругле вушко для кріплення на стіні. Випуск медальйону відбувся з ініціативи Товариства сприяння польському мистецтву в Королівстві Польському. Медальйони вручались у 1880 році членам товариства з нагоди 50-річчя літературної діяльності видатного письменника, ювілей якого у 1879 році святкувала вся прогресивна громадськість Польщі. Нині медальйон зберігається у фондах Волинського краєзнавчого музею.
Наприкінці 1930-х років жила в Луцьку онука Ю. І. Крашевського Софія [3]. Вона подарувала музею кілька десятків предметів, пов’язаних з життям і діяльністю її іменитого дідуся. Серед переданих речей – медаль [4], викарбувана в пам’ять 50-ти літнього ювілею творчості письменника 3 жовтня 1879 року в Кракові. Нині дана медаль представлена в експозиції відділу давньої історії.
Окрім іншого, Софія збагатила музейну збірку літографіями: Г. Ашенбреннера, 1852 р [5]., де Ю. І. Крашевський зображений у зрілому віці; Фаянса, друк П. Піллера і сина у Львові, 1854 року [6], на ній Юзеф Ігнацій зображений, найвірогідніше, у час, коли він мешкав на Волині; і літографію 1879 р. з підписом «A. Kr. sc.» під портретом Крашевського справа [7]. Згадані літографії активно використовуються в музейній виставковій роботі.
Цілком ймовірно, що фотографія на паспарту фотосалону Кароля Беєра у Варшаві [8], де письменник зображений на повний зріст біля столика з фігурними ніжками, зіпершись однією рукою на стопку книг, в іншій тримає капелюх, теж була передана до музею Софією.
На жаль, інші меморіальні речі, подаровані внучкою Ю. І. Крашевського, не збереглись або, можливо, досі не ідентифіковані. Роки другої світової війни не пройшли безслідно для колекції музею. Під час першої повоєнної інвентаризації 1948 року зафіксовані тільки літографії та ювілейні медальйони.
У 1937 році збіглись три важливі річниці, пов’язані з життям і суспільною та літературною діяльністю Юзефа Ігнація Крашевського: 125 років від дня народження, 100-ліття сталого осідку на Волині та 50-а річниця з дня смерті. Тому накладом Волинського товариства приятелів наук і при допомозі Фонду народної культури у 1939 році в Луцьку під редакцією І. Кржановського з’являється книга на пошану Ю. І. Крашевського [9]. Великий письменник близько двадцяти років жив, діяв, творив на Волині. Він не тільки сам був літературно плодовитий (з-під його пера вийшло біля півтисячі томів), його творчість спонукала до написання повістей інших авторів. Згадане ювілейне видання мало стати поштовхом для нових досліджень його творчості.
В наступні роки збірка матеріалів про Ю. І. Крашевського знову поповнилась новими експонатами. Так у 1962 році мешканець Луцька Здунек Г. А. подарував кілька книг з творами письменника. Серед них – прижиттєве видання 1843 р. «Poezye J. I. Kraszewskiego» [10].
Збірка складається з 2-х томів під однією палітуркою. До книги ввійшли твори, написані між 1834 і 1838 роками, у так званий волинський період, коли Крашевський жив в Городці (нині Володимирецького р-ну Рівненської обл.) та Омельно (нині Ківерцівського р-ну Волинської обл.). У 2-ому томі вміщена історична драма в трьох актах «Галшка». Виданню передує вступне слово автора, писане 18 червня 1842 р. у своєму маєтку в с. Городок (тепер Луцького р-ну Волинської обл.). Корінець книги шкіряний із золотим тисненням.
Заслуговує на увагу і видання в трьох томах «Źуd. Obrazy współczesne» [11], яке було здійснене в Познані 1866 року накладом книгарні І. К. Жупанського. Цей твір Крашевського надрукований під псевдонімом B. Bolesławit. Письменник з січня 1863 року перебував в еміграції, яку вважав тимчасовою, і тому вирішив твори, які могли б наразити його на неприємності зі сторони уряду, друкувати під псевдонімом.
У 1925 році у першій серії «Bibljoteki Narodowey» (Краків, «Drukarnia Ludowa») вийшла повість «Morituri» [12]. Видання доповнене статею доктора професора університету Віктора Гана про життя і творчість письменника, а в додатку вміщена генеалогія Крашевських. Зі вступом і поясненнями того ж професора у згаданій серії вже 1928 року виходить наступна повість Ю. І. Крашевського «Powrót do gniazda» [13].
Впродовж 1970-80-х років поляки знову звертаються до видання праць їх знаменитого земляка. У фондах ВКМ зберігаються кілька десятків книг з творами Ю. І. Крашевського, що вийшли друком у видавництвах Варшави, Кракова та Любліна: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Panstwowy Instytut Wydawniczy, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Lubelski і придбані у книгарнях Луцька.
Про інтерес до творчості Ю. І. Крашевського в інших країнах засвідчують переклади його творів. Цікавими в цьому ряду є книги російською мовою видавництва М. Ф. Мєртца в Санкт-Петербурзі. Це п’ять томів (2-ий, 3-ій, 4-ий, 9-ий, 11-ий) [14] 1899 – 1900 рр. із серії «Библиотека севера» – безкоштовного щомісячного додатку до літературно-художнього часопису «Север». Книги в твердій палітурці й із золотистим тисненням на шкіряному корінці. Передала до музею Фролова Н. П., жителька м. Луцька.
На увагу заслуговує й нове (2006 р.) видання повісті Ю. І. Крашевського «Історія кілка в плоті». Переклад на українську мову здійснила Людмила Євгенівна Мисливчук, уродженка с. Мстишин Луцького р-ну Волинської області, за виданням «Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza. Warszawa. 1965». Художнє оформлення Сіми Кордунової. Обидві – члени Волинського крайового братства св. ап. Андрія Первозваного (Луцького Хресто­воздвиженського). Твір видрукуваний у видавництві «Волинська обласна друкарня» за згодою і фінансовою підтримкою Генерального Консульства МЗС Республіки Польща в Луцьку [15].
Окрім книг (прижиттєві видання; видання творів польською мовою; переклади; ювілейні видання; книги про життя і творчість Ю. І. Крашев­ського), до колекції по даній темі входять також періодичні видання; листівки; фото; графіка; фалеристика; філокартія. У 2010 р. у мешканки Луцька Ірини Кустицької придбали пам’ятну медаль [16], відлиту з приводу кончини Й. І. Крашевського.
Медаль круглої форми. На аверсі в центрі погрудне зображення письменника в профіль, по боках напис: Jozef Ignacy (зліва) Kraszewski (справа); під погруддям – прізвище медальєра: J. Schwerdtner. По краю високий тонкий бортик, під ним – лінійний обідок. На реверсі по центру в лаврово-дубовому вінку (символ слави і сили) з книжкою і пером внизу напис: W żalu pogrążona Polska. По великому колу під лінійним бортиком напис: 27 lipca 1812 r. w Warszawie – 19 marca 1887 r. w Genewie (дата і місце народження і смерті). Медаль у задовільному стані, з незначними по­тертостями шару посріблення.
Взагалі до формування колекції долучилося чимало лучан, серед них: Федорук Р. П., Охріменко Г. В., Лучко А. П., Златогорський О. Є., а також Товариство польської культури ім. Тадеуша Костюшка. В час підготовки статті до друку колекція поповнилась новими експонатами завдяки меценатам Віктору Літевчуку й Андрію Бондарчуку. На сьогоднішній день колекція «Ю. І. Крашевський» нараховує 111 одиниць зберігання. Вашій увазі пропонується її каталог. Експонати в межах розділу подані у хронологічному порядку.
___________
1. Jan Fitzke. Pamiątki po J. I. Kraszewskim w Muzeum Wołynskim // Ziemia Wołyńska. – Łuck, 1939. – №5. – С. 66.
2. За каталогом колекції «Ю. І. Крашевський» позиція «далі п.» VII. 6.
3. Jan Fitzke. Pamiątki po J. I. Kraszewskim w Muzeum Wołynskim // Ziemia Wołyńska. – Łuck, 1939. – №5. – С. 66.
4. п. VII. 2.
5. п. VI. 2.
6. п. VI. 1.
7. п. VI. 3.
8. п. V. 1.
9. п. І. 4.
10. п. ІІ. 1.
11. п. ІІ. 4.
12. п. ІІ. 13.
13. п. ІІ. 14.
14. п. ІІ. 8-12.
15. п. ІІ. 45.
16. п. VІІ. 7.
Каталог колекції «Ю. І. Крашевський (1812 – 1887)» з фондів Волинського краєзнавчого музею
І. Книги про життя і творчість Ю. І. Крашевського.
1. T. J. Rola. «Józef Ignacy Kraszewski». – Warszawa : Drukiem Józefa Ungra, 1878. – 78 s. – ВКМ, інв. № КДФ – 355.
2. Książka jubileuszowa dla uczczenia pięćdziesięcioletniéj działalności literackiéj J. I. Kraszewskiego. – Warszawa : 1880. – CIV + 527 + XVIII s. – ВКМ, інв. № КДФ – 3469.
3. Adam Bar. Charakterystyka i żródła powieści Kraszewskiego w latach 1830-1850. – Kraków : Druk W. L. Anczyca i Spółki, 1923. – 230 s. – ВКМ, інв. № КДФ – 354.
4. Księga ku czci Józefa Ignacego Kraszewskiego. Pod red. I. Chrzanowskiego. – Luck: 1939. – XIV + 508 s. – ВКМ, інв. № КДФ – 20857.
II. Твори Ю. І. Крашевського.
1. Poezye J. I. Kraszewskiego. – Warszawa : Nakładem S. Orgelbranda Księgarza, przy Ulicy Miodowéj Nr. 496. W drukarni pod firma M. Chmielewskiego, 1843. – 291 + 256 s. – ВКМ, інв. № КДФ – 3543.
2. J. I. Kraszewski. Sztuka u słowian, szczególnie w Polsce i Litwie przedchrześcijańskiéj. – Wilno : Nakład wydawnictwa drukarni A. H. Kirkora i sp., 1860. – 392 s. – ВКМ, інв. № КДФ – 18302.
3. J. I. Kraszewski. O pracy. – Paryż : w drukarni braci Ronge, Dunon i Fresné. – [Після 1862 р.] – 64 s. – ВКМ, інв. № КДФ – 18245.
4. J. I. Kraszewski (B. Bolesławit). Żyd. – Т. 1, 2, 3. – Poznań : Nakładem księgarni Jana Konstanteco Żupańskiego, 1866. – t. 1 – 224 s., t. 2 – 324 s., t. 3 – 336 s. – ВКМ, інв. №№ КДФ – 18142–18144.
5. J. I. Kraszewski. Panie Kochanku. – Poznań : Nakładem księgarni Jana Konstanteco Żupańskiego, 1867. – 132 c. – ВКМ, інв. № КДФ – 24098.
6. Zbiór powieści J. I. Kraszewskiego. Zygmuntowskie czasy. Powieść z roku 1572. – Lwów – Warszawa : 1873. – 132+126+120+124 s. – ВКМ, інв. № КДФ – 23749.
7. J. I. Kraszewski. Papiery po Glince. – Warszawa : Nakladem Michała Glücksberga, 1883. – 86 s. – ВКМ, інв. № КДФ – 23772.
8. І. Крашевскій. Остапъ Бондарчукъ. – С.-Петербургъ : Изданіе Н. Ф. Мертца. Типографія «В. С. Балашевъ и Κ°», 1899. – 168 с. – ВКМ, інв. № КДФ – 17652.
9. І. Крашевскiй. Два пути. – С.-Петербургъ : Изданіе Н. Ф. Мертца. Типографія Дома Призренія Малолетнихъ Бедныхъ, 1900. – 176 с. – ВКМ, інв. № КДФ – 17651.
10. І. Крашевскій. Братья Рамулты. – С.-Петербургъ : Изданіе Н. Ф. Мертца. Типографія «В. С. Балашевъ и Κ°», 1900. – 192 с. – ВКМ, інв. № КДФ – 17653.
11. І. Крашевскій. Кордецкій. – С.-Петербургъ : Изданіе Н. Ф. Мертца. Типографія Дома Призренія Малолетнихъ Бедныхъ, 1900. – 350 с. – ВКМ, інв. № КДФ – 17654.
12. І. Крашевскій. Гетманскіе гръхи. – С.-Петербургъ : Изданіе Н. Ф. Мертца. Типографія «В. С. Балашевъ и Κ°», 1900. – 128 с. – ВКМ, інв. № КДФ – 17655.
13. Józef Ignacy Kraszewski. Morituri. – Kraków : Nakładem Krakowskiej Spółki Wydawniczej. Drukarnia Ludowa, 1925. – CLXXII + 408 s. – ВКМ, інв. № КДФ – 3760.
14. J. I. Kraszewski. Powrót do gniazda. – Kraków : Nakładem Krakowskiej Spółki Wydawniczej. Odbito czcionkami Drukarni Ludowej w Krakowie pod zarzadem Henryka Schiffa, 1928. – 264 s. – ВКМ, інв. № КДФ – 3463.
15. J. I. Kraszewski. Mistrz Twardowski. – Warszawa : Bibljoteka Literacka, Nowy-Świat 41 «Unja». - 304 s. – ВКМ, інв. № КДФ – 3466.
16. Ю. И. Крашевский. Повести. – Москва : Государтвенное издательство художественной литературы, 1956 . – 346 с. – ВКМ, інв. № КДФ – 8407.
17. Ю. І. Крашевський. Хата за селом. – Київ : «Дніпро», 1967. – 316 с. – ВКМ, інв. № КДФ – 15828.
18. Józef Ignacy Kraszewski. Brühl. – Warszawa : Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1970. – 308 s. – ВКМ, інв. № КДФ – 20571.
19. Józef Ignacy Kraszewski. Diabeł. – Warszawa : Ludowa Społdzielnia Wydawnicza, 1972. – 452 s. – ВКМ, інв. № КДФ – 8403.
20. Józef Ignacy Kraszewski. Z siedmioletniej wojny. – Warszawa : Ludowa Społdzielnia Wydawnicza, 1974. – 396 s. – ВКМ, інв. № КДФ – 18959.
21. Józef Ignacy Kraszewski. Pułkownikówna. – Warszawa : Ludowa Społdzielnia Wydawnicza, 1974. – 284 s. – ВКМ, інв. № КДФ – 18977.
22. Józef Ignacy Kraszewski. Powieśč bez tytułu. – T. 1-2, 3-4. – Kraków : Wydawnictwo Łiterackie, 1974. – 245+274 s. – ВКМ, інв. №№ КДФ – 6467/1-6.
23. Józef Ignacy Kraszewski. Ładny chłopiec. – Kraków : Wydawnictwo Łiterackie, 1976. – 328 s. – ВКМ, інв. №№ КДФ – 5099/1-3.
24. Józef Ignacy Kraszewski. Stara baśń. – Warszawa : Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1977. – 482 s. – ВКМ, інв. № КДФ – 18960.
25. Józef Ignacy Kraszewski. Waligóra. – Warszawa : Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1977. – 424 s. – ВКМ, інв. №№ КДФ – 5097/1-3.
26. Józef Ignacy Kraszewski. Stach z Konar. – Warszawa : Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1977. – 688 s. – ВКМ, інв. №№ КДФ – 5098/1-3.
27. Józef Ignacy Kraszewski. Sprawa kryminalna. – Kraków : Wydawnictwo Literackie, 1977. – 236 s. – ВКМ, інв. №№ КДФ – 5100/1-3.
28. Józef Ignacy Kraszewski. Kartki z podróży. – T. 1, 2. – Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1977. – t. 1 – 582 s., t. 2 – 518 s. – ВКМ, інв. №№ КДФ – 5101/1-6.
29. Józef Ignacy Kraszewski. Historia prawdziwa o Petrku Właście palatynie którego zwano Duninem. – Warszawa : Ludowa Spółdzielnia Wydawniczа, 1977. – 328 s. – ВКМ, інв. №№ КДФ –5253/1-3.
30. Józef Ignacy Kraszewski. Latarnia czarnoksięska. – Kraków : Wydawnictwo Łiterackie, 1978. – 432 s. – ВКМ, інв. №№ КДФ – 18961 – 18962.
31. Józef Ignacy Kraszewski. Cet czy licho. – Warszawa : Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1978. – 366 s. – ВКМ, інв. №№ КДФ – 5441/1-3.
32. Józef Ignacy Kraszewski. Na tułactwie. – Kraków : Wydawnictwo Literackie, 1979. – 418 s. – ВКМ, інв. № КДФ – 18963.
33. Юзеф Ігнацій Крашевський. Повісті. – Київ : «Дніпро», 1979. – 426 с. – ВКМ, інв. №№ КДФ – 5470/1-3.
34. Józef Ignacy Kraszewski. Kawal literata. – Warszawa : Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1980. – 398 s. – ВКМ, інв. №№ КДФ – 8516–8518.
35. Józef Ignacy Kraszewski. Semko. – Warszawa : Ludowa Spółdzielnia Wydawniczа, 1982. – 518 s. – ВКМ, інв. №№ КДФ – 9068–9070.
36. Józef Ignacy Kraszewski. Listy do rodziny. – Kraków : Wydawnictwo Łiterackie, 1982. – 534 s. – ВКМ, інв. №№ КДФ – 8519–8521.
37. Józef Ignacy Kraszewski. Ostatni z Siekierzyńskich.
– Lublin : Wydawnictwo Lubelskie, 1984. – 154 s. – ВКМ, інв. № КДФ –12828.
38. Józef Ignacy Kraszewski. Wspomnienia Wołynia, Polesia i Litwy. – Warszawa : Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1985. – 384 s. – ВКМ, інв. № КДФ – 20439.
39. Józef Ignacy Kraszewski. Klasztor. – Warszawa : Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1986. – 142 s. – ВКМ, інв. № КДФ – 18964.
40. Józef Ignacy Kraszewski. Adama Polanowskiego dworzanina Króla Jegomości Jana III notatki. – Warszawa : Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1986. – 262 s. – ВКМ, інв. №№ КДФ – 12825a – 12827.
41. Józef Ignacy Kraszewski. Kamienica w długim rynku. – Kraków : Wydawnictwo Literackie, 1987. – 222 s. – ВКМ, інв. № КДФ – 18958.
42. Józef Ignacy Kraszewski. Hrabina Cosel. – Warszawa : Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1988. – 304 s. – ВКМ, інв. № КДФ – 18978.
43. Юзеф Ігнацій Крашевський. Прадавня легенда. – Київ : «Веселка», 1989. – 368 с. – ВКМ, інв. №№ КДФ – 13795–13797.
44. Юзеф Ігнаци Крашевський. Цвіт папороті. J. I. Kraszewski. Kwiat paproci. – Львів : «Каменяр», 2002. – 36 с. – ВКМ, інв. №№ КДФ – 18624, ДМ – 44759.
45. Юзеф Ігнаци Крашевський. Історія кілка в плоті. – Луцьк: Видавництво « Волинська обласна друкарня», 2006. – 126 с. – ВКМ, інв. № КДФ – 24099.
ІІІ. Періодичні видання.
1. Щотижневик белетристичний ілюстрований «Sobótka», №13, Познань, 27 березня 1869 р. (рік І) – С. 101–103. – J. I. Kraszewski. W mętněj wodzie. Obrazki współczesne. – ВКМ, інв. № КДФ – 23773.
IV. Листівки.
1. Листівка-некролог. Na pogrzeb s.p. Józefa Ignacego Kraszewskiego w dniu 18 kwietnia 1887. Napisał Jan Nepomucen z Oleksowa Gniewosz. – Lwow: 1887. – 4 s. – ВКМ, інв. № КДФ – 23750.
V. Фото.
1. Ю. І. Крашевський. Сер. ХІХ ст. Варшава, фотосалон Кaроля Беєра. – ВКМ, інв. № КДФ – 14089.
2. Ю. І. Крашевський. [1859 р.] Варшава. – ВКМ, інв. № КДФ – 24097.
VI. Графіка.
1. Портрет Ю. І. Крашевського. 1854 р. Автор : Фаянс Ауер, Польща. Під зображенням зліва напис : «Podtug Fajansa Auer lit.», справа : «Druk. P. Pillera i Syna w Lwowie 1854», по центру : «J. І. Kraszewski» та підпис Ю. І. Крашевського. Папір, літографія. 18,3х15,3 см; 27,2х21 см. – ВКМ, інв. № Г – 237.
2. Портрет Ю. І. Крашевського. Автор: Ашенбреннер Г. (Aschenbrenner H.), 1852. Зліва внизу напис: «Lit. H.Aschenbrenner», справа: «w Lit. A. Pecg & Cº = w Warsz 482», по центру підпис Ю. І. Крашевського. Папір, літографія. 23,2х16,1 см; 26,5х20,5 см. – ВКМ, інв. № Г – 295.
3. Портрет Ю. І. Крашевського. Художник невідомий. Монограма автора: «A. Kr. sc». По центру підпис Ю. І. Крашевського. Папір, гравюра. 7,6х26,5 см. – ВКМ, інв. № Г – 220.
VIІ. Фалеристика.
1. Медальйон пам’ятний, відлитий до 50-річчя творчої діяльності Ю. І. Крашевського. 1879 р. –13,8х13 см; овал. – ВКМ, інв. № Н – 1084.
2. Медаль пам’ятна, відлита до 50-річчя творчої діяльності Ю. І. Крашевського. 1879 р. – Д – 3,6 см; кругла. – ВКМ, інв. № Н – 1086.
3. Медальйон пам’ятний, відлитий до 50-річчя творчої діяльності Ю. І. Крашевського. 1879 р. – 23,5х17 см; овал. – ВКМ, інв. № Н – 1750.
4. Медальйон пам’ятний, відлитий до 50-річчя творчої діяльності Ю. І. Крашевського. 1879 р. – 15,5х13 см; овал. – ВКМ, інв. № Н – 1867.
5. Медальйон пам’ятний, відлитий до 50-річчя творчої діяльності Ю. І. Крашевського. 1879 р. – 17,8х14,4 см; овал. – ВКМ, інв. № Н – 2291.
6. Медальйон пам’ятний, відлитий до 50-річчя творчої діяльності Ю. І. Крашевського. – Проект А. Пружинського, виконання Ф. Вітковського. Фабрика братів Геннеберг, 1880. – Д – 25,8 cм; кругла. – ВКМ, інв. № Н – 2290.
7. Медаль пам’ятна, відлита з приводу кончини Ю. І. Крашевського, 1887 р. – Д – 3,6 см; кругла. – ВКМ, інв. № Н – 9513.
VIІI. Філокартія.
1. Поштівка. J. I. Kraszewski. – Kraków : Zakład art. reprodukcyi W. Krzepowski. Wydawnictwo Zarządu Glównego T. S. L., [поч. ХХ ст.] – ВКМ, інв. №№ ОМ – 9517, 13368.
2. Поштівка. Józef Ignacy Kraszewski. – Київ: друк. С. М. Каракоза, [поч. ХХ ст.] – ВКМ, інв. № ОМ – 9604.
3. Поштівка. [Польські письменники] : Kraszewski, J. U. Niemcewicz, Syrokomla, Lenartowicz, Kaczkowski, Korzeniowski, B. Zaleski, Odyniec, Bartoccewicz. – Kraków :Wydawn. sal. mal. polsk., 1906 . – ВКМ, інв. №№ ОМ – 9521, 12392.
4. Поштівка. Kołomyja – Коломня. Ul. Kraszewskiego – Ул. Крашевского. – Nakładem księgarni S. Sennensieba w Kołomyi. [21. 03. 1915 – за поштовим штемпелем]. – ВКМ, інв. № ОМ – 13367.
5. Поштівка. J. I. Kraszewski. (1812 - 1881). – Druk. Tow. «Powściągliwosć i praca», [1917]. – ВКМ, інв. № ОМ – 12391.
6. Поштівка. Pamiatka literacka. Pozdrowienie polskie. [Портрети Т. Костюшка, Т. Чацького, Ю. Словацького, Ю. Крашевського, Г. Сенкевича]. – Таrnow: [1918]. – ВКМ, інв. № ОМ – 12397.
7. Поштівка. Krynica. Zakątek Kraszewskiego. – Kraków : Wydawnictwo Salonu Malarzy Polskich, 1920. – ВКМ, інв. № ОМ – 13308.
8. Поштівка. Józef Ignacy Kraszewski. – «Nasza Sława», [1920-і рр. ] – ВКМ, інв. № ОМ – 9599.
_________________________________
Минуле і сучасне Волині та Полісся : Науковий збірник : Випуск 43 : Юзеф Ігнацій Крашевський і Волинь. Матеріали XLIII наукової історико-краєзнавчої конференції, м. Луцьк. / упоряд. А. Силюк. – Луцьк, 2012. – С. 81-84.
Категорія: Волинський краєзнавчий музей | Додав: volyn-museum (08.07.2013)
Переглядів: 846 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]