Головна » 2012 » Жовтень » 14 » ЗУСТРІЧ З ВЕТЕРАНОМ УПА ВІДБУЛАСЯ У ВОЛОДИМИР-ВОЛИНСЬКОМУ ІСТОРИЧНОМУ МУЗЕЇ.
ЗУСТРІЧ З ВЕТЕРАНОМ УПА ВІДБУЛАСЯ У ВОЛОДИМИР-ВОЛИНСЬКОМУ ІСТОРИЧНОМУ МУЗЕЇ.
З нагоди 70 річного ювілею утворення Української Повстанської Армії у Володимир-Волинському історичному музеї було розгорнуто фотодокументальну виставку присвячену цій події. В її основі – фото повстанців з Володимирщини та Волині, газетні публікації про УПА місцевих краєзнавців і дослідників, жіночий однострій повстанки Олени Музики (Петрович) – уродженки села Острівок Володимир-Волинського району.
Наукові співробітники музею Богдан Янович та Ганна Доскоч, які були ведучими заходу, розповіли учням-восьмикласникам Володимир-Волинської гімназії про історію виникнення УПА та її діяльність. Згодом спогадами про пережите поділилася ветеран УПА Оксана Фурманюк.
Оксана Миколаївна Фурманюк (у дівоцтві – Вах) народилася 25 лютого 1925 року у селі Лисів Локачинського району. Її батьки та дідусь були працьовитими господарями, обробляли землю, мали пасіку. Уся родина постраждала від розкуркулення: довелося страждати у таборах для «неблагонадійних». Маючи 16 років, Оксана стала працювати медичкою у повстанців: виготовляла бинти з підручних матеріалів, збирала лікарські трави, перев'язувала рани. За це і поплатилася: за доносом зрадника була засуджена до 10 років ув’язнення і 5 років ураження в правах. Покарання відбувала на Воркуті. Там же одружилася з політичним в’язнем, уродженцем села Коритниця Володимир-Волинського району. На Воркуті спочатку працювала у копальнях глини, згодом на шахті, де жінки виконували важку чоловічу роботу. Жили у бараках по 80 чоловік – українки, росіянки, білоруски, естонки… Сльози наверталися на очі літньої жінки, коли розповідала про нелегку долю. Проте, їй вдалося вижити, виростити дітей, дочекатися внуків і правнуків. Затамувавши подих, слухали ветерана учні гімназії.
Гурт гімназисток «Калинонька» у складі Світлани Зіньковець, Ніки Гарголь, Альони Романюк, Ангеліни Новосад(керівник - вчитель Тетяна Зай) виконали повстанську пісню «Тихо-тихо». Десятикласниця гімназії Галина Шарко задушевно прочитала вірш Людмили Патлашинської (її сестра- повстанка Раїса боролася і загинула у лавах УПА) «Упав стрілець».
Ще довго не розходилися учні, спілкувалися з живим свідком історії, адже вивчати її з уст очевидців подій, значно цікавіше, ніж з підручників.

Джерело: Володимир-Волинський історичний музей
Категорія: Володимир-Волинський історичний музей | Переглядів: 703 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 5.0/1