Головна » 2012 » Грудень » 9 » Затурцівському музеї В’ячеслава Липинського проведено усний журнал, присвячений 435-ій річниці від дня народження Галшки Гулевичівни.
    9 грудня 2012 року в Затурцівському меморіальному музеї В’ячеслава Липинського проведено усний журнал „Неопалима купина Галшки Гулевичівни”, присвячений 435-ій річниці від дня народження однієї з найвидатніших українок, волинянки, уродженки села Затурці Єлизавети Гулевич.
   На заході прозвучали розповіді про історію роду Гулевичів-Затурецьких, життєвий подвиг фундаторки Києво-Могилянської академії, а також про образ видатної землячки в наукових дослідженнях, художній літературі та образотворчому мистецтві.
   Організатор заходу – осередок Просвіти „Джерело”, що функціонує при Затурцівському меморіальному музеї В’ячеслава Липинського.
   Про підготовку та проведення заходу повідомила провідний науковий співробітник Затурцівського меморіального музею В'ячеслава Липинського, просвітянка Наталя Гатальська:
   „Уже досить давно, в роки шкільної юності, до рук мені, книголюбу, потрапила невелика книжечка із серії "Життя славетних” Юрія Колісниченка і Сергія Плачинди "Неопалимиа купина”. Це однокласниця, донька нашого відомого вчителя-словесника Віри Федорівни Марковської Світлана принесла повісті про життєписи п'ятьох українців, знаних у світі, та, на жаль, абсолютно не відомих більшості з нас. Згодом книжка була знятою з полиць книгарень і бібліотек, але прочитана на одному подиху в юності, вона залишила глибокий слід у душі і пам'яті.
   Все більше відомостей про наших славетних попередників з'являлось у пресі, дослідженнях науковців, образотворчому мистецтві та кіно. Найбільш тішило те, що Галшка (Гальшка) Гулевичівна – наша землячка, волинянка, а місце її народження — село Затурці. Щоправда, перші публікації про це світлої пам'яті Григорія Олександровича Гуртового спершу сприймалися науковцями з деякою недовірою.
   Працюючи над створенням експозиції Затурцівського меморіального музею В'ячеслава Липинського в розділі "Історія села Затурці”, ми, звичайно, не оминули й імені нашої знаменитої землячки, присвятивши їй невелику сторіночку.
   А цьогоріч у зв'язку з 435-ою річницею від дня народження Єлизавети Василівни Гулевич члени осередку Просвіти "Джерело”, що діє при музеї, 9 грудня, саме в день народження, провели усний журнал на тему: "Неопалима купина Галшки Гулевичівни”. Ініціатором заходу виступила наша просвітянка, енергійна і завзята завідувачка Затурцівської сільської бібліотеки Любов Левчик. І хоч гості музею не заповнили всі місця у конференц-залі, та були тут і літні люди, і студентська молодь, і школярі.
   Всі захоплено слухали емоційну розповідь про давній шляхетський рід Гулевичів-Затурецьких та життєвий подвиг Гулевичівни, з якою виступила Любов Левчик. (Чи багато нині серед нас тих, хто віддав би свої статки на побудову школи чи притулку для бідних, як вчинила одна з найвидатніших жінок України?!).
   Друга сторінка усного журналу пролила світло на наукові і краєзнавчі дослідження про Гулевичів і їх найвідомішу представницю Галшку та історію виникнення Київської і Луцької братських шкіл та їх значення у громадсько-політичному житті України. Про це глибоко і цікаво оповів завідувач музею Віталій Кушнір.
   Наступна сторінка журналу висвітлювала образ визначної землячки у літературі. Цю тему яскраво, як завжди, проілюструвала бібліотекар Затурцівської загальноосвітньої спеціальної школи-інтернату, поетеса Галина Ушакова. До речі, ця надзвичайно допитлива дослідниця уклала понад десять томів газетних публікацій про Волинь історичну, видатних людей краю, а серед них — і перші повідомлення про Єлизавету Гулевич. Галина Людомирівна прочитала кілька своїх віршів, де згадується ім'я Гулевичівни.
   Не менш яскравою була сторінка усного журналу, яка носила назву "Увічнення пам'яті Г.Гулевич в образотворчому мистецтві”. Відомий волинський скульптор Ірина Дацюк розповіла про свою роботу над образом славетної землячки (барельєф Гулевичівни розташований на стіні Хрестовоздвиженської церкви в Луцьку, де була похована за її заповітом відома меценатка-благодійниця. Свою розповідь пані Ірина проілюструвала фотозображеннями Галшки Гулевичівни на барельєфах у Луцьку та в Києві (на стіні Києво-Могилянської академії), у портреті роботи Тетяни Галькун. Мисткиня також висловила ідею спорудження пам'ятника подвижниці родом із Затурець у центрі нашого села.
   На вечорі прозвучав уривок з поеми волинської письменниці Тетяни Байди "Гулевичівна” у виконанні автора цього матеріалу.
   Захід, присвячений великій землячці, не залишив байдужим нікого. Не випадково ж семеро гостей музею заявили про свій вступ до нашого просвітянського "Джерела” і власноруч написали заяви”.

Категорія: Затурцівський меморіальний музей В.Липинського | Переглядів: 667 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 5.0/1