Головна » 2012 » Травень » 18 » Волинському краєзнавчому музею передали унікальний срібний скарб.
Волинському краєзнавчому музею передали унікальний срібний скарб.
18 травня 2012 року унікальний срібний скарб – 29 монет празьких грошей XIV - початку XV століть – передали у Волинський краєзнавчий музей працівники ДП „Волинські старожитності”. Він став гарним дарунком до Міжнародного дня музеїв.
Нагадаємо, скарб нещодавно виявили у селі Полонка, що у Луцькому районі. Науковці ідентифікували знахідку – це так звані празькі гроші, відчеканені в кінці XIV– на початку XV століття чеськими королями Вацлавом ІV та Карлом І. Три монети поки що остаточно не ідентифіковані.
„Такий скарб я бачу вперше за десять років, відколи я в археології. Празькі гроші – це „долар” XIV-XV століття. Українське слово „гроші” походить якраз від празьких грошів. Вони були поширені, археологи знаходять одну-дві монети, але щоб одразу цілий скарб – це фантастика! Чому кажемо, що саме скарб, а не загублені монети, скажімо? Бо їх знайшли у житлі. Значить власникові цих монет треба було їх заховати”, – розповів директор ДП „Волинські старожитності” Олексій Златогорський.
„Еталонний „пражак” важив 3,96 грама, коли їх почали чеканити. – додав Михайло Вашета – Вони слугували платіжним засобом у XIV-XVII століттях, бо мали високий вміст срібла. За один празький гріш у ті часи можна було купити корову. Ми знайшли лише залишки скарбу, бо його пограбували „чорні археологи”.
Пов'язати знайдений скарб із конкретними подіями важко. Археологи припускають, що монети могли заховати у разі нападу татар або ж під час так званої луцької війни 1431 року, коли війська польського короля Ягайла облягли Луцьк, який обороняли прихильники князя Свидригайла. Поляки так і не змогли взяти наше місто, а от наляканий власник грошей вирішив заховати їх до кращих часів, які, очевидно, для нього так і не настали. Зате нині археологи вписали в науку полонківський скарб, який займе гідне місце в експозиції Волинського краєзнавчого музею і незабаром з ним зможуть ознайомитися всі охочі.
Категорія: Волинський краєзнавчий музей | Переглядів: 525 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 0.0/0