Головна » 2012 » Березень » 9 » Виставка „Уклін Тарасові” у Волинському академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені Т.Г.Шевченка.
9 березня 2012 року сектор Волинського краєзнавчого музею "Шевченківська світлиця Миколи Куделі" проекспонував у Волинському академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені Т.Г.Шевченка на мистецькому заході, присвяченому 198-ій річниці від дня народження Т.Г.Шевченка, пересувну виставку "Кобзарів"  "Уклін Тарасові".
Широкому загалу відвідувачів наукові працівники музею представили 100 "Кобзарів" із колекції Миколи Куделі різного часу видання. Найцінніший "Кобзар"  1860 року, виготовлений у друкарні П.Куліша, викликав особливе захоплення серед відвідувачів. Небайдужими волиняни залишились і до "Кобзарів" 1901, 1917, 1922, 1933 років видання, переймалися і розповідями про долю окремих книг.
Різні за розмірами, художнім оформленням, дизайном "Кобзарі" Т.Г.Шевченка лишили цікаві враження у волинського глядача, який переніс їх у книгу відгуків.
Крім "Кобзарів" на виставці представлені вишиті портрети Т.Г.Шевченка місцевих майстринь, рушники із фондів Волинського краєзнавчого музею, що не тільки доповнюють виставку, але є яскравим свідченням всенародної любові до генія українського народу Т.Г.Шевченка.
Шевченкіана Миколи Куделі – одна із найбільших колекцій на Україні, що нараховує майже тисячі експонатів, присвячених життю і творчості Т.Г.Шевченка. Свою збірку Микола Куделя, просвітянин, член ОУН з 1932 року, в'язень польської та радянської тюрем, збирав по всьому світу все своє життя. Перша Шевченкіана "загинула" в роки другої світової війни, то ж продовжив справу свого життя, коли повернувся із 10-річного перебування у магаданських таборах. Цікава колекція марок, конвертів, портретів, ілюстрацій, скульптурних зображень, бібліотечних екслібрисів, значків та медалей із зображенням Шевченка наповнюють "Шевченківську світлицю Миколи Куделі", що є частиною експозиції Волинського краєзнавчого музею. Окрасою колекції є "Кобзарі", видані у різні часи в різних країнах. Миколи Куделі вдалося відшукати та зберегти 6 томів унікального 16-томного "Повного видання творів Т. Шевченка", виданого Українським науковим інститутом і Науковим товариством імені Шевченка у Львові 1934-1935 рр. Це видання було найбільш повним і правдивим за своїм змістом та нищилося більшовиками у 1939 році. Три "Кобзарі" дореволюційного видання теж знайшли місце в колекції.
Микола Куделя із своєї колекції рідкісні видання "Кобзарів" дарував державним музеям Шевченка в Каневі, Черкасах, селі Шевченкове. Альбоми, реанімовані "Кобзарі" волинським шевченколюбом виставлені в кількох музеях України.
Меморіальна експозиція Волинського краєзнавчого музею "Шевченківська світлиця Миколи Куделі" є куточком Шевченкового слова на Волині. Величезні шевченківські скарби Миколи Куделі чекають на відвідувачів, які завжди лишають приємні спогади про себе, а іноді і долучають до справи славетного волинянина, наповнюючи шевченкіану новими експонатами.

Фото Л.Максимова.
Категорія: Волинський краєзнавчий музей | Переглядів: 829 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 0.0/0