Головна » 2013 » Грудень » 16 » Відтворені образи древнього Володимира.
Відтворені образи древнього Володимира.
Цікаве, інформативне, ошатне видання «Володимир. Забуті образи міста (на поштівках та фотографіях періоду 1900-х – 1930-х рр.)» поповнило днями фонди Волинського краєзнавчого музею. 12 грудня 2013 року в обласній науковій бібліотеці імені Олени Пчілки з ініціативи Ірини Дацюк, підтриманої директором книгозбірні Людмилою Стасюк, відбулась презентація книги-альбому, авторами якої є Роман Мазурок, архітектор, і Анатолій Гнатюк, краєзнавець; обидва – колекціонери-філокартисти з багаторічним стажем збиральництва; обидва закохані у своє рідне місто, читають його квартали і вулиці, як захоплюючу книгу, даруючи її – сторінку за сторінкою – своїм краянам.

Альбом, видання якого здійснило приватне підприємство «Естеро» (м. Рівне; видавець Свинарчук Р.В.) вийшов невеликим накладом власним коштом авторів. До видання долучився Володимир-Волинський історичний музей – поштівками і світлинами зі своїх фондів. Директор музею Володимир Стемковський є автором вступної статті до першого розділу книги «Місто в період 1900-1921 рр.»
Найдавнішими поштівками з видами Володимира, вміщеними в першому розділі, є видання контрагенства А.С. Суворіна, які вийшли 1914 року в Москві (фототипія Шерер, Набгольц та ін.), книгарні «Перша Християнська Конкуренція» (1915 р.), а також «цісарсько-королівської» польової мережі книгарень Карла Харбауера з оригінальних фото Ф.Ж. Маріка у Відні і Лейпцигу 1916 року і польової мережі книгарень німецької армії «Буг» 1916-18 рр.
Цікавою є серія поштівок з акварельних малюнків чеського художника Еміля Вайса (1916 р.).

Листівки, видані в Німеччині та Австрії у 1916-18 рр. стали доступними для колекціонерів лише в останні десятиліття завдяки всесвітній мережі Інтернет і підняттю «залізної завіси». Адже вони видавалися спеціально для потреб окупаційних армій, поширювалися серед вояків цих армій на окупованих територіях, а потім з їх листами-повідомленнями повертались до фатерлянду.

Чудовим доповненням до поштівок, вміщених у першому розділі, стали видові фотознімки Володимира кінця ХІХ століття з фондів Володимир-Волинського історичного музею.
Другий розділ альбому «Місто в період 1921-1939 рр.» починається переднім словом/спогадами корінної жительки Володимира, краєзнавця Наталії Цинкаловської-Грабарчук, яка цікаво, зі знанням матеріалу, коментує зображення свого рідного міста на поштівках видавців І.Мігдала і С.Колтуна, В.Шуровського і Б.Даніеца, власників володимирських книгарень В.Ліцкіндорфа (зі світлин Ф. Стерна), Д. Моргенстерна,  В. Ольшевського.
Храми, адміністративні будівлі, мости і вулиці, навчальні заклади і знову вулиці з городянами на них… Щось змінилося до невпізнання, щось невблаганний час забрав із собою, залишивши застиглу на світлинах і листівках нетлінну пам’ять.
Зворотний бік листівки теж є непересічним історичним документом, адже те, що писалося «тут і зараз», залишилось незмінним на віки. Чи не тому, що лист був відкритим, Горбач Ганя з Володимира писала до рідні в м. Орел, що вона почала навчатись тоді «як нам зійшло Сталінське сонце» (1940 р. за поштовим штемпелем)?
Автори альбому Роман Мазурок і Анатолій Гнатюк каталогізували 163 листівки; на даний момент це найповніше зібрання, ймовірно, не вичерпане до кінця. Отож хай наступні роки будуть щедрими на нові знахідки і надбання.
Наталія Пушкар,
головний хранитель
Волинського краєзнавчого музею
Фото Л.Максимова