Головна » 2014 » December » 28 » У ВОЛОДИМИР-ВОЛИНСЬКОМУ МУЗЕЇ ВІДКРИТО ВИСТАВКУ ПРО ІСТОРІЮ СОБОРУ РІЗДВА ХРИСТОВОГО XVIII ст.

26 грудня 2014 року у Володимир-Волинському історичному музеї відкрито фотодокументальну виставку „Собор Різдва Христового: історія, відбудова, сучасність”.

Присутні на заході слухачі університету третього віку дізналися про те, що за час свого понад 200 літнього існування храм пережив і злети, і падіння. Меценатом будівництва був староста білоруського міста Слонім, полковник Гнат Садовський, ініціатором побудови - ченці-єзуїти, архітектор – Міхал Радзімінський. Пам’ятка будувалася 15 років і її освятили як Костел Серця Ісусового.

Згодом церква перейшла до греко-католиків і стала іменуватися Собор Різдва Христового. Ченці-василіани збудували двоповерхові келії, у яких наприкінці XVIII ст. розташувався володимирський колегіум – навчальний заклад, вихованцями якого були професор Стефан Стубелевич (винахідник електрофорезу) і Феофан Прокопович – український вчений і письменник.

У ХІХ ст. храм належав Православній церкві. У 1921-1939 роках функціонував як Костел Послання Апостолів.

Перед присутніми виступив священик Собору о.Євген Рябець. Краєзнавець Ярослав Царук і колишній староста Ярослав Киба розповіли як відбудовували церкву на початку епохи Незалежності – у 90-их роках ХХ ст. Директор дитячої художньої школи Адам Михалик охарактеризував архітектурні особливості пам’ятки.

Окрасою заходу стало виконання різдвяних колядок, які заспівали учні 1 і 4 класів гімназії імені О.Цинкаловського (підготували дітей вчителі Олена Жуйвода, Вікторія Решетило, Вікторія Мачугал). Староста Собору Юрій Динько пригостив юних колядників цукерками.

Ця виставка є першою з циклу, оскільки музейники надалі планують підготувати подібні виставки про кожну з церков Володимира-Волинського.

Джерело: Володимир-Волинський історичний музей

Категорія: Володимир-Волинський історичний музей | Переглядів: 794 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 0.0/0