Головна » 2012 » Квітень » 11 » У Волинському музеї відкрито виставку та проведено зустріч колишніх в’язнів фашистських концтаборів з обласним та Луцьким керівництвом.
   11 квітня 2012 року у Волинському краєзнавчому музеї в ході відзначення в області Міжнародного дня визволення в’язнів фашистських концтаборів відбулося відкриття виставки „Війна. Вижити і повернутись”.
   На виставці були представлені матеріали про людей, життя яких перекреслила Друга світова війна. Суспільство, а особливо в радянські часи не помічало в’язнів фашистських концтаборів, дітей народжених у неволі, осіб вивезених на примусові роботи до Рейху, які отримали тавро остарбайтерів. За період окупації тільки з території Волині було вивезено 30 тисяч юнаків та дівчат. Сьогодні в області проживає 450 в’язнів – жертв нацизму, в обласному центрі – 125. На жаль час невблаганний і все більше їх відходить у Вічність.
   У підготовці виставки використані матеріали з фондів Волинського краєзнавчого музею, зокрема, фото в’язнів концентраційних таборів Бухенвальда, Освенціма, Аушвіца, Майданека, документи Державного архіву Волинської області про концтабір у Володимирі-Волинському „Норд-365”.
   Ряд матеріалів розповідають про малолітніх в’язнів-жертв нацизму: в’язня Гестапо О.Ніколаєва, дітей які були народжені у неволі: М.Парфенюк, М.Янець, Н.Алютіну, В.Риксієву, В.Волошкіна, Б.Шабанова та інших.
  Велику частину експозиції складають матеріали про остарбайтерів. Це ряд оригінальних фотографій, спогадів, листів, документів – серед них робітничі книжки остарбайтерів, газетні публікації.
  Увагу привертають матеріали з особистого архіву остарбайтерів, зокрема, більше 50 фотографій Арсена Пилиповича Гончаревича та його дружини Марії Себастіянівни Васьковської, які поєднали свої долі у далекій Німеччині, з села Сокіл Рожищенського району Волинської області.
   Виставка стала спільним проектом Волинського краєзнавчого музею, Луцької міської ГВО „Спілка в’язнів-жертв нацизму” з організацією партнером ГО „Волинські перспективи”, студентами-волонтерами історичного факультету Волинського національного університету імені Лесі Українки на чолі з кандидатом історичних наук В.В.Петрович. Для збору експонатів та інформації проводились виїзди в райони Волинської області.
   Власне, результати проведеної роботи і були представлені на зустріч колишніх в’язнів фашистських концтаборів з керівництвом обласної державної адміністрації, обласної ради та Луцької міської ради з нагоди Міжнародного дня звільнення в’язнів фашистських концтаборів в актовій залі Волинського краєзнавчого музею.
   Перед тим, як надати слово посадовцям, усі мали змогу переглянути документальний фільм Марії Андрушко „Каїнова печать” (Волинське телебачення 2012 р.). У стрічці показано спогади тих волинян, дитинство яких забрали концтабори. Автор та режисер фільму Марія Андрушко зауважила, що стрічка вмістила не всі спогади з тих страшних часів. „Кожен, хто пережив війну, вартий окремого фільму”, – сказала вона і поділилася планами щодо видання книги спогадів дітей війни.
   Потому заступник голови Волинської облдержадміністрації Олександр Курилюк розповів про відвідини концтабору Майданек і свої враження від них. Пообіцяв присутнім, що стрічка „Каїнова печать” тиражуватиметься, підтримав ініціативу видання книги спогадів, зауваживши, що обласна влада допоможе громадським організаціям у реалізації цього проекту.
   Після спілкування учасники зустрічі оглянули музейну виставку „Війна. Вижити і повернутись”.

Фото Л.Максимова.

Категорія: Волинський краєзнавчий музей | Переглядів: 760 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 0.0/0