Головна » 2012 » Лютий » 14 » У Волинському краєзнавчому музеї відкрилася виставка пам’яті ботаніка-флориста, систематика і географа рослин Й.К.Пачоського.
У відділі природи Волинського краєзнавчого музею відкрилася виставка „Штрихи до портрету Йосипа Конрадовича Пачоського”. 14 лютого 2012 року виповнилося 70 років з дня смерті відомого українського і польського ботаніка-флориста, систематика і географа рослин. Вчений провадив флористичні дослідження Полісся, Херсонських степів, Поділля, Полтавщини, Східної Галичини, Буковини, частково Угорщини і північної Бесарабії.
Й.К.Пачоський пропагував біологічні методи боротьби зі шкідниками сільського господарства. У Херсоні він організував ентомологічний кабінет, який згодом було перетворено в природничо-історичний музей – значний науковий центр півдня Росії.
Йосип Конрадович був одним з ініціаторів охорони степу і закликав припинити там випас худоби. Саме завдяки його пораді Ф.Є.Фальц-Фейн в 1898 році виділив кілька ділянок цілинного степу в Асканії-Новій, які згодом стали основою для створення біосферного заповідника.
Вчений був не лише видатним ботаніком, а й дуже хорошим зоологом. Відзначаючи факт неухильного зменшення чисельності багатьох видів птахів, закликав не руйнувати їх природних місць проживання.
Й.К.Пачоський розробив основи раціонального мисливського законодавства. Він наполягав на забороні весняного і літнього полювання, коли винищується велика кількість дичини. І таки добився, що в Україні з 1925 року полювання у цей період було заборонено.
Йосип Конрадович був професором Херсонського політехнічного інституту, очолював ботанічний відділ науково-степової станції державного заповідника „Чаплі” (Асканія-Нова), завідував Біловезьким парком (резерватом).
Й.К.Пачоський був широко ерудованою людиною і талановитим, видатним вченим. Його перу належить понад 300 ґрунтовних наукових праць. Він був одним із творців фітоценології – розділ ботаніки, який вивчає рослинні угруповання і автором першого підручника з цієї дисципліни.
Гордістю вченого була велика гербарна колекція, основна частина якої знаходиться у Херсонському краєзнавчому музеї. Його гербарні матеріали зберігаються також у Державному природничому музеї НАН України у Львові, в Гербарії Інституту ботаніки імені М.Г.Холодного НАН України, Львівському державному університеті імені І.І.Мечникова, Сімферопольському державному університеті імені Фрунзе та інших наукових установах.
На виставці у ВКМ представлені фото Й.К.Пачоського, фотокопії його праці „Флора Полъсья” (1900 р.) і подано карту наукових експедицій вченого. Виставка доповнена малюнками рідкісних рослин і тварин Волині, які описав науковець; подано перелік рослин, які були відкриті і описані Пачоським, а також рослини, названі його іменем (зіновать Пачоського, волошка Пачоського, вероніка Пачоського та ін.).

Фото Л.Максимова.
Категорія: Волинський краєзнавчий музей | Переглядів: 863 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 0.0/0