Головна » 2012 » Березень » 29 » У Волинському краєзнавчому музеї відбувся вечір-портрет Габріелі Запольської.
У Волинському краєзнавчому музеї відбувся вечір-портрет Габріелі Запольської.
   29 березня 2012 року у конференц-залі Волинського краєзнавчого музею відбувся вечір-портрет Габріелі Запольської «ЇЇ душа жила на Волині», приурочений до 155-ої річниці від дня народження польської письменниці й актриси, волинянки за походженням. Акція проходила в рамках музейного проекту «Відомі жінки Волині», започаткованого співробітниками відділу науково-освітньої роботи музею.
   Марія-Габріеля-Стефанія Корвін-Піотровська (літературний псевдонім Габріеля Запольська) народилася 30 березня 1857 року у польській шляхетській сім’ї, в родовому маєтку під Луцьком. Батько дівчини Вінцент Казимір Ян Корвін-Піотровський, колишній власник Ківерець (нині с. Прилуцьке) і Підгаєць, був предводителем дворянства Луцького повіту. Перші роки життя майбутньої актриси і письменниці проминули на Волині.
   Серед колекцій, які зберігаються у  Волинському краєзнавчому музеї, почесне місце займає особистий фонд Габріелі Запольської. Унікальною його перлиною є книга Г. Запольської під назвою «Сезонне кохання», котра вийшла 1921 року у видавництві «Лектор» Інституту літератури. У музеї  експонується також фотодокументальна виставка «Габріеля Запольська (1857-1921). Життя і творчість польської письменниці й актриси, волинянки за походженням».
   На виставці фотохудожніми засобами відтворено основні віхи творчої біографії видатної волинянки, її літературну та сценічну діяльність. Особлива увага присвячена волинському родоводу Габріелі Запольської з Корвін-Піотровських, котрий прослідковано від XVI ст.
   Окрім важливих документальних джерел, експозиція виставки багата оригінальними світлинами Запольської різних періодів її життя. Ці фото стали музейною власністю за сприяння Генерального Консульства Республіки Польща в Луцьку.
   На музейному святі виступили почесні гості: Ольга Петрівна Рудник, котра впродовж багатьох років працювала на посаді вчителя Прилуцької загальноосвітньої школи і стала однією з перших, хто відроджував ім’я письменниці на її малій батьківщині, Олександр Ващук, волинський журналіст, перекладач творів Г. Запольської, представник Генерального Консульства Республіки Польща у Луцьку Томаш Адамський.
Для гостей музею прозвучали музичні твори у виконанні членів Польського товариства імені Тадеуша Костюшка, а також уривки з книги Г. Запольської «Сезонне кохання», котрі мовою оригіналу прочитали учні Луцької спеціалізованої школи № 1.

Фото Л.Максимова.

Категорія: Волинський краєзнавчий музей | Переглядів: 730 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 0.0/0