Головна » 2012 » Листопад » 13 » У Волинському краєзнавчому музеї відбувся вечір-портрет до 100-річчя від дня народження А.Дублянського.
14:59
У Волинському краєзнавчому музеї відбувся вечір-портрет до 100-річчя від дня народження А.Дублянського.
У Волинському краєзнавчому музеї відбувся вечір-портрет до 100-річчя від дня народження А.Дублянського.
    11 листопада 2012 року виповнилося 100 років від дня народження Анатолія Захаровича Дублянського (1912-1997) – українського історика, журналіста, громадського та релігійного діяча в діаспорі. З цієї нагоди у Волинському краєзнавчому музеї 13 листопада проведено вечір-портрет з циклу «Ім’я в історії Волині».
   Митрополит Анатолій (світське ім’я – Анатолій Захарович Дублянський) народився у 1912 році, у с.Переток, біля станції Олика тепер Ківерцівського району Волинської області. Син іконописця і різьбяра. У 1930 році закінчив Луцьку гімназію, навчався на гуманітарних факультетах Віленського (1931-1933) і Варшавського (1936-1938) університетів. Магістр філософії. Працював у Волинському краєзнавчому музеї в Луцьку, згодом у шкільництві і як журналіст. Редагував газету «Український голос» (Луцьк, 1942-1944). У 1944 році емігрував з України. Висвячений на диякона і священика УАПЦ у Мюнхені в 1951 році. Протягом 37 років редагував журнал «Рідна Церква» (1952-1988). Протоієрей (з 1956), протопресвітер (з 1973). Прийняв чернецтво в 1981 році. Єпископ Лондонський (з 1981); архієпископ Паризький (з 1983). Митрополит Паризький Української автокефальної православної церкви на Західну Європу (з 1994). Почесний доктор філософії Українського вільного університету (з 1988), дійсний член Наукового товариства імені Т.Г.Шевченка (з 1992).
   У 90-х роках Анатолій Дублянський переслав до Луцька значну частину своєї бібліотеки та власного архіву. Його службовий архів знаходиться в церковному архіві УАПЦ в м. Бавнд-Бруці (США), особистий – у фондах Волинського краєзнавчого музею, підбірка історико-краєзнавчої літератури – у Луцькому державному історико-культурному заповіднику, релігійна бібліотека – у Волинській духовній академії, культові речі – у Свято-Миколаївському храмі м.Луцька. Також для Волинського краєзнавчого музею А.Дублянським віднайдені у Парижі і передані для зберігання реліквії УАПЦ – облачення і особисті речі Митрополита Полікарпа (Сікорського).
   На вечорі була розгорнута виставка з фондів Волинського краєзнавчого музею, на якій представлені матеріали з особистого архіву Митрополита Анатолія. Виставка складається з трьох частин. Перша – документи, фотографії, які відносяться до періоду навчання Анатолія Дублянського у Луцькій гімназії та розповідають про родину Митрополита. Інша велика група – документи, які розповідають про важке іммігрантське життя – велика кількість посвідчень (більшість німецькою мовою), довідок про влаштування на роботу. Третя частина – матеріали, які представляють Анатолія Дублянського як священика і громадського діяча. З матеріалами виставки присутніх (студенти Волинської православної богословської академії) познайомила завідувач відділу новітньої історії Тетяна Дудар.
   На вечорі виступили: голова Волинської обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, директор Будинку культури мікрорайону «Вересневе», магістр теології і наук про родину Галина Марчук, яка особисто зустрічалась з Анатолієм Дублянським і якій було доручено писати біографію Митрополита; ректор Волинської богословської академії, митрофорний протоієрей Ігор Швець та канцлер Волинської єпархії Микола Цап представили передані до зберігання матеріали та розказали про Митополита Анатолія Дублянського як релігійного діяча; директор Волинського краєзнавчого музею, заслужений працівник культури України Анатолій Силюк розповів про особисте листування з Анатолієм Дублянським.

Фото Л.Максимова
Категорія: Волинський краєзнавчий музей | Переглядів: 719 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]