Головна » 2012 » Березень » 20 » У Волинському краєзнавчому музеї відбулася зустріч з Г.О.Гуртовим, присвячена 55-річчю заснування першого громадського музею на Волині.
20 березня 2012 року Волинський краєзнавчий музей організував вечір-зустріч „Музейна доля Григорія Гуртового” (до 55-річчя заснування Торчинського народного історичного музею) та презентацію книги „Г.Гуртовий. Городок. Історична доля села Городок Луцького району: Історико-краєзнавчі нариси. – Луцьк: Надстир'я, 2011”. На зустріч прийшли колеги краєзнавці, музейники, історики, учні Г.Гуртового. Захоплююча розповідь ветерана музейної справи не залишила байдужими і майбутніх музейників, документалістів та істориків – студентів історичного факультету Волинського національного університету імені Лесі Українки.
Понад півстоліття діє в селищі Торчин Луцького району історичний музей – перший музейний заклад на громадських засадах Волині. Вся історія створення і діяльності пов'язана з ім'ям Григорія Гуртового.
Гуртовий Григорій Олександрович народився 26 грудня 1924 року в селі Корніївка Запорізької області. Там восени 1932 року пішов у перший клас, а вже весною 1933-го року клас розпався. У червні 1942 року 17-річним юнаком був вивезений до Німеччини. Після трьох років важких поневірянь і голоду, у 1945 році повернувся у рідну Кам'янку-Дніпровську.
Далекого 1947 року Григорій Гуртовий прибився на Волинь у пошуках хліба. У селищі Торчин запропонували роботу в районній газеті. Ще в школі захопився історією, писав вірші, малював. Волинська земля виявилась щедрою на пам'ятки старовини – почав їх збирати.
Доля подарувала йому щастя збирати і будувати музей з першого експоната і бути всі п'ятдесят п’ять років в одній особі і директором, і екскурсоводом, і науковим співробітником. 23 березня 1957 року стало датою народження Торчинського історичного музею, перша експозиція якого була оформлена безпосередньо в редакції, де в той час працював Григорій Гуртовий, а з 1960 року – в окремому приміщенні в п'яти залах. 10 травня 1967 року музей отримав звання „народний”. В 2003 році для музею було виділено нове приміщення, в якому після реконструкції в 2007 році була відкрита нова експозиція. Григорій Гуртовий розробив наукову концепцію побудови експозиції – найголовніші краєзнавчі матеріали розміщені тематичними вузлами. Це експонати, документи, речі, що розповідають про Торчин, села Луцького і сусідніх районів з найдавніших часів до наших днів. Зараз в музеї зберігається понад 15 тис. експонатів.
За 55 років роботи музею його експозицію оглянуло більше двох мільйонів відвідувачів. На експонатах музею виховалась ціла плеяда самовідданих волинських істориків-краєзнавців, просто патріотів України. Г.О.Гуртовим проведені серйозні дослідження в галузі історичного краєзнавства Волині. Одним з перших серед сучасних науковців він підняв з небуття імена видатних історичних постатей України, волинян – Галшки Гулевичівни, фундаторки Луцького братства, Стефана Стубілевича, видатного вченого-фізика, Мар’яна Перетятковича, відомого зодчого, академіка, В’ячеслава Липинського, історика, суспільно-політичного діяча, Єви Фелінської, польської письменниці та багатьох інших.
Предметом дослідження краєзнавця стала новітня історія України – голодомор 1932-1933 років, трагедія в Луцькій тюрмі в червні 1941 року, діяльність ОУН-УПА на Волині.
Багато уваги Г.О.Гуртовий приділяє дослідженню українського козацтва і доводить його волинське походження. Завершив свій пошук працею „Волинь – край козацький”, яка рекомендована як підручник до курсу «Волинезнавство». У 2003 році вийшло друком три нові книги краєзнавця: „Торчин – передзвін віків”, „Волинський Ружин і гетьмани Ружинські” та „Євреї містечка Торчин”, з часом – „Голгофа голоду (Спогади про пережите) ”.
Результатом наукових досліджень, пошуку, копіткої збиральницької праці краєзнавця стали статті, публікації, виступи на наукових конференціях. Лише за останні роки з’явилось більше 100 публікацій Г.О.Гуртового в пресі.
Григорій Олександрович Гуртовий нагороджений орденами „За заслуги” ІІІ ст.; „За мужність”. Він є лауреатом обласний премій імені Миколи Куделі, „Одержимість”. Обраний Почесним професором в галузі історії Волинського національного університету імені Лесі Українки, Почесним членом Національної спілки краєзнавців України.
Для учасників вечора-зустрічі працівниками музею розгорнуто виставку „Григорій Гуртовий – дослідник Волинського краю” із музейних бібліотеки та фондів, на якій розкрито феноменальний талант музейника, історика, художника, педагога, культурного і громадського діяча, який зібрав і зберіг тисячі пам’яток з історії та культури Волині, виховав цілу плеяду послідовників.
На вечорі Григорій Гуртовий вручив членські квитки Національної спілки краєзнавців України новим членам: Миколі Якименку, Валерію Мельнику, Євгенії Ковальчук, Володимиру Савицькому.

Фото Л.Максимова.
Категорія: Волинський краєзнавчий музей | Переглядів: 706 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 0.0/0