Головна » 2012 » Грудень » 5 » У Волинському краєзнавчому музеї презентували виставку з історії пивоваріння у Чехії та на Волині.
18:21
У Волинському краєзнавчому музеї презентували виставку з історії пивоваріння у Чехії та на Волині.
У Волинському краєзнавчому музеї презентували виставку з історії пивоваріння у Чехії та на Волині.
Волинський краєзнавчий музей (директор Анатолій Силюк) і ПАТ „Луцький пивзавод” (голова правління Анатолій Конзера) під патронатом Надзвичайного і Повноважного Посла Чеської Республіки в Україні Івана Почуха та Генерального Консула Чеської Республіки у м.Львові Давіда Павліти 5 грудня 2012 року відкрили виставку „Викотіть бочки… З історії пивоваріння у Чехії та на Волині”.
Найулюбленіший трунок у світі – пиво, бере свій початок 10 000 років тому. Підмічено: на теренах слов’янського світу назва цього напою є подібною, тож походить очевидно ще з праслов’янських часів. Як підтверджують історичні джерела, понад тисячу років культивують свою любов до пива чехи, які вважають його другим хлібом. Не секрет, що чеському пиву притаманна якась особлива романтична привабливість, за якою їдуть до країни тисячі туристів. Власне про це розповідає розгорнута у стінах музею фотодокументальна виставка, надана для експонування Генеральним Консулом Чеської Республіки у Львові.
Археологічно доведено, що волиняни з прадавніх часів вирощували на своїй землі ячмінь, який був основою для приготування пива. У часи пізнього середньовіччя поборові документи з волинських корчем та шинків засвідчують значне переважання пива і ситного меду над горілкою, яка лише тоді починає завойовувати популярність…
Нове дихання волинського пивоваріння у XIX ст. пов’язане з переселенцем із Чехії – Вацлавом Земаном (1854 – 1938), який після дворічних курсів з пивоваріння у Києві збудував у 1888 році свій перший бровар в Луцьку. Нова модернова споруда заводу, яка постала на Яровиці у 1906 – 1908 роках, збереглась до наших днів і є єдиною пам’яткою виробничої архітектури початку ХХ ст. Продукція броварні пана Земана – п’ять сортів пива – добре смакувала в Луцьку та на Волині і була відомою в багатьох країнах Європи. На музейній виставці акцентуються життєва позиція Вацлава Земана, його здобутки у броварній справі, прослідковується драматична доля його спадкоємців в буремне ХХ століття. Приклад чеської родини Земанів дозволяє зробити певні узагальнення з історії волинських чехів-колоністів.
Від початку 2003 року, після реконструкції Луцької броварні Земана, в обласному центрі знову налагоджено пивоваріння. З 2004 року на виробничих потужностях ПАТ „Луцький пивзавод” розпочато випуск пива під Торговою Маркою „Zeman”, названого так на честь засновника броварні. Сьогодні підприємство випускає фірмовий квас „Zeman” та 7 сортів живого не пастеризованого пива, яке відповідає найвищим оцінкам авторитетних експертів. Етапи діяльності Луцького пивзаводу від перших повоєнних років і до сучасного модернізованого підприємства представлені на виставці через різні музейні форми.
Перед відкриттям виставки прозвучали гімни України та Чехії. Офіційного характеру дійству надала присутність у музеї Надзвичайного та Повноважного Посла Чеської Республіки в Україні Івана Почуха та Генерального консулу Чеської республіки у Львові Давіда Павліти, представників обласної та Луцької міської влади, громадських організацій.
На відкритті директор Волинського краєзнавчого музею Анатолій Силюк зауважив, що така виставка організована у Луцьку вперше. „Ми надіємося, що вона викличе значне зацікавлення не тільки серед людей, які пам’ятають ті старі часи, а й серед молоді. Тому що ми шукаємо шляхи співробітництва, інтеграції з Європою і ця виставка дає нам можливість вивчати культуру, історію і традиції виробництва, в даному випадку, пивоваріння у Чеській Республіці і продовження її на Волині”, – сказав Анатолій Силюк.
На відкритті експозиції у національних костюмах виступили учні чеського товариства „Матіце Волинська” в Луцьку. Вони виконали кілька пісень чеською мовою.
Виставка триватиме у Волинському краєзнавчому музеї протягом грудня 2012-січня 2013 року.
 
Фото Л.Максимова
Категорія: Волинський краєзнавчий музей | Переглядів: 932 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]