Головна » 2012 » Лютий » 24 » У Волинському краєзнавчому музеї відкрито виставку «Втрачена хронологія»: Археологічні дослідження на Волині 2011 року.
24 лютого 2012 року у Волинському краєзнавчому музеї відкрито виставку «Втрачена хронологія»: Археологічні дослідження на Волині 2011 року.
Протягом 2011 року археологічні експедиції ДП «Волинські старожитності» ДП «НДЦ «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України працювали в різних куточках історичної Волині. Дослідження проведені у Луцьку, Володимирі-Волинському, Шацьку, Любомлі, Світязі, Жидичині, Богушівці, Крупі, Підгайцях, Шеплі, Зимному, Колодниці Волинської області та у Пересопниці Рівненської області.  Цікаві та нові матеріали отримані під час розкопок доповнюють історію нашого краю. Проте і під час дослідження і опісля, під час опрацювання здобутих матеріалів, виникають певні складності у їх науковій інтерпретації. Кожна досліджена пам’ятка має багатошаровий характер – «складається» з трьох або більше історичних періодів. Об’єкти раніших періодів (ХІХ-ХХ ст., а у 2011 році досить часто і XVII-XVIII ст.) не лише перекривають пізніші (давньоруського періоду, ранньослов’янського часу, епохи бронзи тощо), а й часто знищують їх. Це особливо помітно на ділянці дослідженій у Світязі, де споруда давньоруського часу майже повністю знищила споруду ранньослов’янського часу, у Богушівці – споруда XVI ст. знищила житло і споруду давньоруського часу тощо. У дослідника виникає своєрідне відчуття «втраченої хронології» в одному розкопі чи навіть в одному археологічному об’єкті. Реконструювати минуле та провести наукову інтерпретацію знахідок дозволяє музейна експозиція – як цілісний образ конкретного дослідження, пам’ятки, об’єкта.

На виставці показано матеріали з так званого «Топ-5 волинської археології 2011 року»: дослідження у Володимирі-Волинському, Крупі, Шацьку, Богушівці, Пересопниці, а також дослідження у Шеплі, Городищі, Луцьку, на Шацькому поозер’ї. Особлива увага приділена реконструкції давньоруського житла кінця ХІ – початку ХІІ ст. з Богушівки, що знищене під час будівництва господарської споруди у XVI ст.
Музейна експозиція дозволяє розставити всі крапки над «і» та «повернути втрачену хронологію на місце». В експозиції поступово розкрито хронологічні «пласти» епохи бронзи, ранньозалізного віку, римського часу, ранньослов’янського періоду, давньоруського часу та XVI-XVII ст.

Фото Л.Максимова.
Категорія: Волинський краєзнавчий музей | Переглядів: 627 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 5.0/1