Головна » 2012 » Жовтень » 22 » У Любомльському краєзнавчому музеї відбудеться відкриття виставку „Незламність духу на шляху до волі (До 70-річчя створення УПА)”.
У Любомльському краєзнавчому музеї підготовлено виставку „Незламність духу на шляху до волі (До 70-річчя створення УПА)”. Відкриття відбудеться 29 жовтня 2012 року Офіційною датою створення Української Повстанської Армії вважається 14 жовтня 1942 року. УПА – найбільша в Україні мережа збройного партизанського опору, що виникла під час Другої світової війни для протидії військам СРСР і Німеччини.
На виставці представлено цікавий інформативно-ілюстративний матеріал із фондів музею, що включає світлини, особисті речі вояків УПА, які народились на Любомльщині, а також – статті про їхнє життя і діяльність у місцевій та обласній пресі, книги про Український Повстанський Рух, авторами яких є уродженці Любомльського району.
Експозиція містить такі унікальні речі як листівки ОУН-УПА післявоєнного періоду, жетон вояка УПА Жучика із с. Савоші (1949 р.), що є єдиним відомим в Україні, бофони ОУН-УПА післявоєнного періоду.
На окремій вітрині розміщено особисті речі вояка УПА, жителя с.Городно І.А.Савоша, який відійшов у вічність 2012 році. Серед них: фото, пістолет, нотний зошит для гри на кларнеті, яким він користувався в неволі з 1951 по 1957 рік, „Кобзар” Т.Шевченка 1923 року, що його Ігорю Ананійовичу, як цінну сімейну реліквію, подарувала мама. Пізніше у 1950 році „Кобзар” з іншою літературою був захований юним Ігорем у спеціальному тайнику ще перед арештом енкаведистів учасників підпільної молодіжної організації ОУН у с.Городно, до якої входив і І.А.Савош. За його розповідями, „Кобзар” великими стараннями віднайшовся аж у 1990 році і, як дорогий серцю скарб, переданий у Любомльський музей. Тут знаходяться і документи, письмові матеріали, статті у пресі та інтерв’ю із місцевим борцем за незалежність України, довготерміновим станичним Братства ОУН-УПА Любомльського р-ну І.А.Савошем.
Документи, фото, табірний номерний одяг жителя с.Руда, члена Всеукраїнського об’єднання ветеранів, політв’язня В.К.Мельничука також є важливими компонентами виставки.
Виставлені фото кінця 1940-х років надрайонового провідника ОУН-УПА, уродженця с. Куснище Сергія Богдана („Бикова”), а також багато групових світлин вояків УПА 1930-х кінця 1940-х років, на деяких із них присутній і Сергій Богдан.
В експозиції представлені групові фото із засновниками ОУН-УПА Любомльського р-ну і окремих вояків УПА.
Варто відзначити фото із зображенням пам’ятника у м.Любомлі Борцям за самостійну соборну Державу, що був встановлений з ініціативи і стараннями політв’язня радянських таборів, уродженця с.Полапи Любомльського р-ну І.Д.Сінчука. Експонуються фото репресованих Івана Демидовича Сінчука і його сім’ї та фото відкриття пам’ятника Борцям за волю України у м.Любомль 2002 року. Інформативним доповненням є статті у пресі про великого патріота, репресованого за підтримку УПА, двоюрідного брата провідника Сергія Богдана («Бикова») – І.Д.Сінчука. Він провів досить масштабну, копітку роботу з підготовки для встановлення пам’ятника і стел із викарбуваними іменами загиблих. Окрім цього, Іван Демидович встановив ще три пам’ятники борцям за незалежність на території Любомльського р-ну. Ця нелегка благородна справа дійсно увіковічнить в історії ім’я вірного сина української держави.
Окремо варто сказати про уродженця с.Боремщина Любомльського р-ну Данила Шумука, який провів довгих 42 роки за боротьбу за незалежність України у польських, німецьких, радянських в’язницях і таборах та на засланнях. І це не зламало його патріотичного духу, не погасило щирої любові до рідної, багатостраждальної країни.
За допомогою стендів із фондів музею можна ознайомитись із матеріалами про діяльність УПА, висвітлену у пресі за 1942, 1943 роки, графікою художника УПА Ніла Хасевича, схемами структур УПА на поч. 1944 року, літературними спогадами отамана поліської Січі УПА, генерал-хорунжого Тараса Бульби-Боровця.
Серед художньої літератури, присвяченій тематиці УПА, є книги письменників, уродженців Любомльського р-ну М.Коца, І.Ольховського, В.Гея, Д.Шумука.
Самобутнім довершенням виставки є рідкісний вишитий рушник 1937 року, із зображенням герба України – тризуба, герба Галицько-Волинської держави – лева, спертого на скелю, і герба Києва – архистратига Михаїла. Рушник розміщений над іконою Покрови Пресвятої Богородиці.
Щиро запрошуємо всіх охочих відвідати виставку для здобуття та розширення знань про героїчне історичне минуле нашого краю як невід’ємної частини історії становлення української держави.

Джерело: Любомльський краєзнавчий музей
Категорія: Любомльський краєзнавчий музей | Переглядів: 742 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 0.0/0