Головна » 2013 » Вересень » 1 » Назавжди в пам’яті людській.
Назавжди в пам’яті людській.
«Це була людина, яка залишила в серцях багатьох незгасний світлий промінь, який ще довго виринатиме із теміні забуття цікавими екскурсіями, неймовірними відкриттями, оригінальними краєзнавчими дослідженнями, гострими публіцистичними статтями і ще багато чим іншим. Адже, його талант був справді багатогранним. Він розкрився на Волині , але засяяв не тільки для нашого краю, а для всієї України».

Саме в такому дусі лунали промови на роковинах Григорія Олександровича Гуртового, що відбулися першого вересня, у день, коли 2012 року закінчилась його земна дорога. Вшанувати пам’ять про нього прибули представники влади, музейні працівники, краєзнавці, колеги-вчителі та учні, громадяни Торчина.
Зранку представники району, музейники та дослідники історії Волині на могилах Григорія Олександровича та його дружини, Ганни Іванівни, здійснили покладання квітів.

Покладання квітів на могилі Григорія Олександровича i його дружини Ганни Iванiвни.

По тому були на панахиді, яку відслужив священник Свято-Стефанівського храму отець Степан. За цим відбувся поминальний обід. Та за столом було зовсім не до їжі. Всі розуміли: прийшли пом’янути чудову людину, тому кожен хотів сказати кілька теплих слів. Ці слова цінніші за звичайну біографічну довідку, оскільки звучали з великою щирістю та відкритістю. Варто подати хоч короткий їх зміст.
Заступник голови Луцької РДА Арсен Сидорчук відмітив постійне горіння Григорія Олександровича музейними справами, щире бажання показувати своє надбання людям. Феноменальною і неповторною людиною називав торчинського пошуковця директор обласного краєзнавчого музею Анатолій Силюк. Захоплення його активною краєзнавчою роботою висловили голова обласної організації Національної спілки краєзнавців України Геннадій Бондаренко і директор Музею військової техніки у Луцьку Ігор Пасюк.
Фундаментальний характер багатьох досліджень Г.Гуртового, зокрема, книги про козацьку історію Волині, відзначив Олександр Середюк, який є отаманом козацтва, директором Рокинівського музею історії сільського господарства Волині.

Слова спогадів вiд директора Музею історії сільського господарства Волині Олександра Середюка.

Зі словами вдячності за підтримку і допомогу в оформленні експозиції виступив директор Меморіального музею В.Липинського у с.Затурці Віталій Кушнір.
А колишні учні Григорія Олександровича – нині викладач історії СНУ Лариса Понєдєльнік і краєзнавець Петро Заклекта – згадали цікаві учнівські походи і проведення екскурсій у музеї.

Виступає колишня учениця Г.О.Гуртового Лариса Понєдєльнік.

Волинський журналіст Василь Ворон розповів, що з засновником Торчинського музею їх поєднували роки активної співпраці на громадській і журналістській ниві. Виступили також педагоги-ветерани Торчина, серед яких Антоніна Воїна й Костянтин Климович. Вони повідали про високу учительську майстерність, поетичний та художній талант Григорія Гуртового, а також про його глибоку відданість мешканцям селища Торчин та навколишніх сіл. Багатолітній вчитель Торчинської школи Галина Кравчук розповіла ще про одне подвижництво – дружини Григорія Олександровича Ганни Іванівни, яка підтримувала свого чоловіка в усіх починаннях, створила домашній затишок, необхідний для творення великих справ.
Відомий луцький археолог Олексій Златогорський зазначив, що ім’я Г.О.Гуртового викликає велике захоплення не тільки в Україні, а навіть за рубежем. Автор цих рядків теж мовив кілька сердечних слів, згадуючи високу інтелігентність та душевну щирість свого вчителя і наставника.
Зворушені родичі Григорія Олександровича дякували усім за те, що знайшли можливість прибути на роковини та поділитися своїми спогадами.
А ще, учасники жалобного обіду заходили помилуватися дітищем Григорія Гуртового – музеєм, який у липні нинішнього року отримав ім’я свого засновника. Як говорили люди, побувати в Торчині і не зайти в музей не можливо, адже в ньому витає дух справжнього дослідника, патріота Волині і Торчина. Також відвідувачі оглянули виставку «Незрадливий подвижник українського духу», оформлену у приміщенні музею. Окрім вищезгаданих осіб, експозицію дивилися ще начальник відділу культури Луцької РДА Валентина Зінчук, колишній вчитель Торчинської школи Михайло Коновал, аспірант СНУ імені Лесі Українки Лілія Радчук та інші. Фотографії і малюнки, головні монографічні праці і нагороди Григорія Олександровича показали крупинки його складної, але неймовірно цікавої біографії.

Виставка фотографiями, малюнками, основними працями розповідає про неймовірну долю Г.О.Гуртового.

Огляд виставки «Незрадливий подвижник українського духу» про Г.О.Гуртового.

Працівники Торчинського музею розповіли про плани щодо вшанування і увічнення пам’яті Григорія Гуртового. Краєзнавці, музейники, громада Торчина – всі погодились: ім’я Григорія Олександровича Гуртового повинне жити не тільки для нинішнього, а й для багатьох наступних поколінь!

Працівники музеїв i краєзнавці Волині на роковинах Г.О.Гуртового.

Представники вiд громади містечка Торчин.

Олександр Мельник,
директор Торчинського
народного історичного музею
імені Григорія Гуртового