Головна » 2012 » Грудень » 4 » Найдавніший знімок у фондах Волинського краєзнавчого музею.
Найдавніший знімок у фондах Волинського краєзнавчого музею.
Колекціонер-філокартист і щедрий музейний меценат, автор альбому «Луцьк у старовинній листівці, гравюрі та фотографії» Віктор Літевчук подарував Волинському краєзнавчому музею надзвичайно цінний експонат — фотознімок письменника Йозефа Ігнаци Крашевського (на фото). Світлину з певністю можна датувати 1859 роком, адже саме тоді Крашевський був редактором «Gazety Codzienney» у Варшаві. Відтак — цей знімок став другим у персональній збірці письменника і найдавнішим у фондах Волинського краєзнавчого музею!
Дарунок цей — не випадковий. 28 липня нинішнього року минуло 200 років від дня народження видатного польського письменника, історика, художника, етнографа, мандрівника, політичного та громадського діяча Йозефа Ігнаци Крашевського. Понад 20 років він прожив на Волині: з його ім’ям пов’язані населені пункти Омельно, Губин, Городище, не раз бував у Луцьку. Твори Крашевського «Остап Бондарчук», «Уляна», «Історія кілка в плоті», «Хата за селом» та інші створені на Волині і присвячені її мешканцям.
Нещодавно відбулася наукова конференція, присвячена «польському Бальзакові», як називають Крашевського на його батьківщині за плідну і багатогранну діяльність. Упродовж року Волинський краєзнавчий музей накопичував матеріали про письменника.
Меценат Віктор Літевчук уже подарував кілька прижиттєвих видань творів Крашевського, серед них — познаньське видання 1867 року гумористичної драми «Пане Коханку». Як і більшість історичних творів письменника, цей «анекдот драматичний», присвячений конкретній особі — князеві Каролю Радзивіллу, воєводі Віленському, який мав таке прізвисько за часте вживання словосполучення «пане коханку» при звертанні до співрозмовника. До речі, у фондах музею зберігається живописний портрет Кароля Радзивілла.
Поляки завжди уміли шанувати кращих своїх синів, які складали славу вітчизни. Про це свідчать поштівки: «Коломия. Вулиця Крашевського» (видання 1915 р., Коломия), «Криниця. Куточок Крашевського [у місцевому парку]» (вид. 1920 р., м. Краків); Бяла Подляска. Пам’ятник Крашевському (вид. середини ХХ ст.); численні портретні зображення письменника на поштівках, виданих не лише в Польщі, а й за її межами — в Україні, в Австрії.
У 1937 році, в рік потрійного ювілею письменника — народження, перебування на Волині, і смерті — частина Банкової вулиці була перейменована у вулицю Крашевського; 1939 року її назвали вулицею Суворова (зараз — Степана Бандери).
Чимало цікавих фактів із біографії письменника було озвучено у виступах під час конференції.
Наталія ПУШКАР,
головний хранитель фондів Волинського краєзнавчого музею

Джерело: Волинь-нова, 4.12.2012
Категорія: Волинський краєзнавчий музей | Переглядів: 560 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 5.0/1