Головна » 2012 » September » 22 » На Волині відбулися урочистості з нагоди Дня партизанської слави та 45-річчя Лопатенського музею партизанської слави.
21 вересня 2012 року у Ківерцівському районі відбулися урочистості з нагоди Дня партизанської слави та 45-річчя Лопатенського музею партизанської слави.
Урочище Лопатень – це вічний пам’ятник невмирущої партизанської слави, жива легенда, виколисана могутніми Цуманськими лісами. Кожна стежина, кожне деревце, кожна партизанська землянка тут береже пам’ять героїв.
У роки Великої Вітчизняної війни в урочищі Лопатень і навколо нього перебувало декілька партизанських загонів: спецзагін „Переможці” під командуванням Дмитра Миколайовича Медвєдєва, спецзагони „Мисливці” та „Олімп" під командуванням Миколи Архиповича Прокоп’юка і Віктора Олександровича Карасьова, загін під командуванням Героя Радянського Союзу Григорія Васильовича Балицького та загін під командуванням Магомета. Саме з урочища Лопатень відбувся перший сеанс радіозв’язку з Москвою, який провела радистка Ніна Кокуріна. Саме тут сформувалась перша в районі партизанська група на чолі з жителем села Клубочин Олександром Філюком.
В 50-х роках з ініціативи Зіновія Марковича Євницького розпочалася велика робота по увіковіченню цих пам’ятних місць. Відкриття меморіалу відбулося 20 серпня 1967 року.
Нині в районі проживають п’ять партизанів: Мосюк Іван Вакулович (загін Прокоп’юка, стрілець), Пахольчук Іван Степанович (загін Прокоп’юка, стрілець), Тимощук Христина Микитівна (загін Медвєдєва, радистка), Денисюк Олена Яківна (загін Медвєдєва, помічник повара), Гаркуша Іван Германович (загін ім. Фрунзе, розвідник). Двоє з них взяли участь в урочистостях.
Сам Лопатенський меморіал, розкинувся на площі 12 гектарів. У глиб лісу пролягла алея білокорих беріз – алея Слави. Уздовж неї – портрети уславлених партизанських командирів. Алея приводить до кургану – двоярусного земляного насипу, на якому встановлено обеліск. На його постаменті золотом написані слова: „Героям-партизанам”. На цьому місці була стоянка партизанського загону, яким керував полковник Д.М.Медведєв.
Збереглися землянки, які розташувались півколом: штаб, комендантський взвод, госпіталь. Неподалік партизанська операційна, де в складних умовах рятував життя пораненим лікар А.В.Цесарський.
Голова районної державної адміністрації Зіновій Колісник, голова районної ради Михайло Марчук, заступник голови районної державної адміністрації Людмила Федюк, голова районної ветеранської організації Степан Дзвонко щиро дякували всім хто долучився до створення музею, тим хто працює тут зараз, за невтомну копітку працю по вшануванню подвигу партизанів та підпільників у період Великої Вітчизняної війни, по збереженню і примноженню історичної спадщини рідного краю. Бажали ветеранам міцного здоров'я, щастя, сімейного затишку та добробуту, активної участі у патріотичному вихованні підростаючого покоління.

Джерело: сайт Ківерцівського району, 21.09.2012
Категорія: Лопатенський історико-природничий музейний комплекс | Переглядів: 1331 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 5.0/1