Головна » 2012 » Жовтень » 14 » На території Рокинівського музею-скансена відкрили єдиний на Волині пам’ятник козакові Мамаю (ВІДЕО).
У селищі Рокині Луцького району на території місцевого музею-скансена у день Свята Покрови – 14 жовтня – відкрили пам’ятник козакові Мамаю.
Ініціатор відкриття скульптури – місцевий краєзнавець, директор місцевого музею історії сільського господарства Волині і засновник Школи козацького гарту Олександр Середюк. Автор пам’ятника – заслужений діяч мистецтв України скульптор Володимир Шолудько.
Олександр Середюк так розповідає про героя, якому відкрили пам’ятник:«Мамай – це своєрідне втілення українського характеру. Це особливий образ українця: про нього ні казок, ні пісень не складено, а всі його знають. Його образ і промовистий, і філософський. Козак сидить біля дуба – символу могутності, з бандурою – символом культури, з люлькою – символом гордості, поруч баскує кінь – символ волі, а з боку висить шабля – символ воїнства. Він передусім чоловік мирний, заглиблений у свої думи, грає на бандурі. Але якщо його зачепити – дасть бій».
Середюк каже, що на Волині давно мусив був бути пам’ятник козакові Мамаю. Адже Волинь – це не просто «край козацький», а й «прабатьківщина бойового гопака», вважає директор рокинівського музею.
З нагоди відкриття пам’ятника Середюк навіть видав брошурку «Я козак Мамай мене не займай»: книжечку на 12 сторінок продавали під час відкриття пам’ятника за 10 гривень.
Робота над пам’ятником забрала у скульптора Володимира Шолудька трохи більше року.
Скульптуру зробили з каменя, який довгий час лежав в Рокинях.
«В мене був камінь, який лежав на промбазі… Моноліт, два на два метри. Я показав його скульптору Шолудьку. Він каже: отут мені відпиляйте, і зробимо з нього композицію: козак на фоні коня», пригадав Середюк.
Пам’ятник дуже гармонійно вписався у краєвид рокинівського дендропарку, де розміщений «Козацький зимівник» та музей-скансен, – вважає скульптор Шолудько.
До слова, Володимир Шолудько – автор пам’ятника Тарасові Шевченку в Ковелі, а також пам’ятника княгині Рівненській у Рівному. Зараз митець працює над створенням пам’ятника Тарасові Бульбі в містечку Дубно.
На відкриття пам’ятника козакові Мамаю у Рокині зійшлося трохи більше сотні людей. Більшість – місцеві жителі та представники козацьких організацій.
Урочисту стрічку з нагоди відкриття пам’ятника, розрізали по-козацьки: Олександр Середюк перерубав шаблею.
Своєрідним був і обряд освячення пам’ятника: його провів рунтато (духовний опікун рідновірів) волинської громади РУН-віри Микола Демчук. У своїй промові, перед тим як окропити пам’ятник «святою дніпровською водою», рунтато, зокрема, закликав Дажбога бути милостивим до всіх.
Після відкриття пам’ятника учні Школи козацького гарту демонстрували можливості бойового гопака.

Джерело: ВолиньPost, 15.10.2012
Категорія: Рокинівський музей історії c/г Волині-скансен | Переглядів: 864 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 5.0/1