Головна » 2017 » August » 25 » Мінкультури звернулося до СБУ з проханням вжити заходів реагування з недопущення нелегального обігу предметів археологічної спадщини

Міністерство культури України як головний орган у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах культури, охорони культурної спадщини, вивезення, ввезення і повернення культурних цінностей, стурбоване ситуацією, що склалась із незаконним обігом предметів археології, зокрема через Інтернет аукціон для колекціонерів “VIOLITY” (https://auction.violity.com).

Про випадки незаконного продажу на зазначеному аукціоні старожитностей, що мають всі ознаки археологічних предметів, Мінкультури неодноразово інформувало Службу безпеки України.

Саме зусиллями співробітників СБУ Рівненської та Чернігівської областей було викрито організовані злочинні групи, які займалися незаконним переправленням культурних цінностей закордон, а також вдалося повернути у державну власність незаконно вивезений з території України та затриманий в Естонії так званий меч «Вікінгів», а також рідкісний (унікальний) комплекс ювелірних прикрас ХІІ – першої половини ХІІІ ст., які були предметами продажу на Інтернет аукціоні для колекціонерів “VIOLITY” (https://auction.violity.com).

Відповідно до статті 35 Закону України «Про охорону культурної спадщини» проведення археологічних розвідок, розкопок, інших земляних робіт на території пам'ятки, охоронюваній археологічній території, в зонах охорони, в історичних ареалах населених місць, а також дослідження решток життєдіяльності людини, що містяться під земною поверхнею, під водою, здійснюються за дозволом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини (Міністерства культури України), що видається виконавцю робіт – фізичній особі, і за умови реєстрації цього дозволу у відповідному органі охорони культурної спадщини.

Відповідно до статті 18 Закону України «Про охорону археологічної спадщини» знахідки, одержані в результаті археологічних досліджень, є державною власністю, підлягають обліку та класифікації.

Згідно зі статтею 15 Закону України «Про охорону археологічної спадщини» знахідки підлягають передачі на зберігання до визначених у дозволі на проведення археологічних розвідок, розкопок, інших земляних робіт, а також на дослідження решток життєдіяльності людини, що містяться під земною поверхнею та водою, фондів музеїв, у яких зберігаються музейні колекції і предмети, що є державною власністю і належать до державної частини Музейного фонду України.

З моменту виявлення і до передачі на зберігання згідно із законодавством України знахідки охороняються державою нарівні з об'єктами Музейного фонду України.

Зважаючи на наведене, предмети археологічного походження, які продаються наІнтернет аукціоні для колекціонерів “VIOLITY” (https://auction.violity.com) є такими, що отримані незаконним способом, без відповідного дозволу уповноваженого органу держави, або приховані від відповідного обліку.

Незаконне проведення пошукових робіт на об'єкті археологічної спадщини, знищення, руйнування або пошкодження об'єктів культурної спадщини є злочином відповідно до статті 298 КК України. Крім цього, статтею 193 КК України встановлено відповідальність за незаконне привласнення особою знайденого або чужого майна, що випадково опинилося у неї.

З метою запобігання незаконному обігу культурних цінностей, у тому числі і в першу чергу археологічних предметів, Міністерство культури України звертається до Служби безпеки України з проханням здійснити моніторинг офіційного сайту аукціону для колекціонерів “VIOLITY” (https://auction.violity.com) на предмет законності проведення операцій з культурними цінностями, та вжити відповідних заходів реагування з метою недопущення нелегального обігу предметів археологічної спадщини.

Джерело: Міністерство культури України

Категорія: Волинський краєзнавчий музей | Переглядів: 669 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 1.0/1