Головна » 2012 » Листопад » 13 » Фонди Володимир-Волинського історичного музею поповнив скарб.
13:23
Фонди Володимир-Волинського історичного музею поповнив скарб.
Фонди Володимир-Волинського історичного музею поповнив скарб.
У Володимирі-Волинському археологам потрапили до рук срібні вироби давньоруського часу: колти, сережки, намистини, натільні хрестики.
Наприкінці серпня у Володимирі-Волинському на території гімназії №4 розпочали земляні роботи, щоб прокласти нові комунікації. Колись на цій території був посад літописного міста Володимира, так зване урочище Апостольщина. У дев’яностих та на початку двотисячних тут вже працювала археологічна експедиція під керівництвом Святослава Терського. Тобто, місце однозначно багате на знахідки. Тому ДП «Волинські старожитності» спільно з управлінням культури у перший же день призупинили роботи. Відтак археологи почали дослідження. Експедиція виявила і дослідила 14 об'єктів давньоруського часу.
В одному з об'єктів, знищеному траншеями у 1960-1970 роки, археологи наткнулися на скарб срібних прикрас давньоруського періоду. Поруч — рештки горщика. Напевно, саме в ньому хтось із мешканців давнього Володимира сховав перед житейськими бурями своє багатство.
Скарб складається зі срібного пластинчастого браслета, витого браслета, скроневих кілець (сережки так званого «київського» типу), колтів, хрестиків та намиста. Деякі предмети за аналогією датують ХІ — першою половиною ХІІІ століття. Серед знахідок — намисто з пустотілих срібних пластин, які на кінцях оздоблені фігурками у вигляді голови змії. Аналогів цим виробам науковці поки не знають. У складі скарбу також кам’яний рівнораменний хрест, оздоблений срібними пластинами, прикрашеними зерню. Ймовірно, він походить із Візантії або виготовлений за візантійськими технологіями. Цікавий також фрагмент срібного ланцюжка, що зроблений з дроту і налічує більше шести витків. Фрагмент пустотілого колту з двох пластин має бронзову дужку і, ймовірно, орнаментований фігурою двох птахів.
— До складу скарбу входили срібні вироби давньоруського часу. Усі ці речі виготовлені з тонкого срібла і дуже пошкоджені, — розповів керівник розкопу, науковий співробітник ДП «Волинські старожитності» Михайло Вашета. — Цінною знахідкою є пластинчастий браслет та колти, які не бувають однаковими.
Сережки, скроневі кільця та інші вироби й справді пошкоджені. Відтак скарб потрапив на стіл наукового співробітника Рівненського краєзнавчого музею Олексія Войтюка. Саме він займається реставрацією стародавніх артефактів. А вже після того співробітник ДП «Волинські старожитності» Михайло Вашета зробив колекційний опис скарбу.
Нещодавно скарб поповнив фонди Володимир-Волинського історичного музею. Відтак найбільш збережені речі можна буде побачити в експозиції. Археологи кажуть, що незабаром на ділянку, де знайдено скарб, буде виготовлено пам'яткоохоронну документацію, що убезпечить колишню Апостольщину від будь-яких земляних та будівельних робіт.
Сергій НАУМУК
На фото: На жаль, більшість предметів скарбу перетворилися вже на уламки...
_______________________________
Джерело: Волинь-нова. – 2012. – 13 листопада. – С. 10.
Категорія: Володимир-Волинський історичний музей | Переглядів: 683 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]