Головна » 2012 » Травень » 30 » До 65-их роковин акції „Вісла” у Волинському краєзнавчому музеї презентовано книгу та відкрито виставку.
   30 травня 2012 року у Волинському краєзнавчому музеї, в ході пам’ятних заходів приурочених 65-им роковинам проведення заключного етапу депортації українців з етнічних земель у Польщі – акції „Вісла”, відбулася презентація книги кандидата історичних наук Олега Савчука „Свої серед своїх. Депортації українців з Холмщини і Підляшшя у 1944 – 1947 рр.”.
   Починаючи з другої половини 1990-х років, автор монографії проводив ґрунтовну роботу з віднайдення, збору та систематизації матеріалів про долю переселених на Волинь холмщаків. Крім того, Олег Савчук опрацьовував архівні джерела в Польщі та Україні. Результатом роботи стала виставка у Волинському краєзнавчому музеї, відкрита у кінці 1990-х років, та дана монографія. Автором проаналізовано особливості етнополітичних процесів на Холмщині і Підляшші наприкінці Другої світової війни і в перші повоєнні роки. А також депортаційну політику тоталітарних режимів Польщі та СРСР, спрямовану на радикальне розв’язання національного питання українсько-польського пограниччя. У книзі висвітлено політику прорадянського уряду Польщі, його репресивно-каральні заходи, спрямовані на ліквідацію політичної опозиції українців, формування мононаціональної держави. Узагальнено перебіг, форми, методи умови та етнокультурні наслідки депортації українців у 1944-1946 роках і 1947 році. З’ясовано вплив репатріаційно-депортаційних акцій на Холмщині і Підляшші на суспільно-політичну ситуацію в українському та польському соціумах.
   Особливої цінності монографії надає новий об’єктивний, ідеологічно незаангажований підхід до висвітлення і оцінки історичних подій. Книга написана науковою, але, в той же час, доступною мовою, розповідним тоном знавця. Дане видання, не залишить байдужими і холмщаків, і їхніх дітей та онуків. Книга цікава усім хто цікавиться історією України і Польщі.
   Складовою презентації стала виставка „Акція „Вісла”. Заключний етап депортації українців з етнічних земель у Польщі”, підготовлена працівниками відділу новітньої історії Волинського краєзнавчого музею, завданням якої є в деякій мірі проілюструвати монографію Олега Савчука „Свої серед своїх. Депортації українців з Холмщини і Підляшшя у 1944 – 1947 рр.” та мовою музейних експонатів більше розповісти про трагічні сторінки в історії українців, вигнаних з рідних земель у 1944-1947 роках. Донести до відвідувача весь біль від втрати історичної Батьківщини, розпач від сотень смертей у родинах українців, потоптаної, зганьбленої православної віри, руйнування традицій. У підготовці виставки використані матеріали з фондів Волинського краєзнавчого музею: документи, старі фотографії, збережені у родинах холщаків, які ілюструють картини мирного життя і трагічні, траурні хвилини, книги, предмети побуту, одяг. Своєрідною окрасою виставки є прикраси з бісеру – роботи заслуженого майстра народної творчості України Надії Гаврилівни Горлицької. Ряд матеріалів розповідає про долю її родини, саме завдяки цим людям вдалося зберегти для нас та прийдешніх поколінь Чудотворний образ Холмської Богородиці. У 2000 році ця святиня була передана на довічне зберігання державі, сьогодні займає особливе місце в експозиції Музею волинської ікони. Копія цієї ікони, спасительки, заступниці, вічної надії холщаків була представлена в залі під час презентації книги.

Фото Л.Максимова.
Категорія: Волинський краєзнавчий музей | Переглядів: 606 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 0.0/0