Головна » 2018 » August » 8 » 8 серпня важливий життєвий ювілей у лесезнавця та музейника, заслуженого працівника культури України В.М.Комзюк

Колектив Волинського краєзнавчого музею

та усі музейні працівники Волині

сердечно вітають

відомого лесезнавця та музейника,

заслуженого працівника культури України

Віру Михайлівну Комзюк

з важливим життєвим ювілеєм,

висловлюють найщирішу вдячність

за вагомий особистий внесок

у розбудову музейної справи в області,

дослідження та популяризацію життя і творчості

Лесі Українки та родини Косачів,

зичать міцного здоров’я, довгих років життя,

творчої наснаги для подальшої діяльності на ниві

лесезнавства та історичного краєзнавства Волині!

Довідково:

Віра Михайлівна Комзюк народилась 8 серпня 1948 року в селі Колодяжне Ковельського району. У 1955–1966 роках навчалась у місцевій школі, після закінчення якої працювала електрослюсарем Ковельського райоб’єднання «Сільгосптехніка». На 1969–1973 роки припадає на навчання на історичному факультеті Луцького педагогічного інституту імені Лесі Українки. За направленням поїхала працювати вчителем історії і географії восьмирічної школи с. Дольськ Любешівського району. 1979-го повернулась у рідне село на посаду завідувача Колодяжненського літературно-меморіального музею Лесі Українки, яку обіймала до 2016 року.

Саме на цій посаді Віра Михайлівна копіткою працею здобула визнання як лесезнавець, музеєзнавець, талановитий організатор творчих процесів, умілий адміністратор і господарник.

На її рахунку – створення кількох експозицій літературно-меморіального музею в Колодяжному (1980; 1990–1991 рр.) за новими науковими концепціями: виділення меморіальної частини (батьківський «сірий будинок» і літературне шале Лесі Українки), освоєння нового приміщення, побудованого для експозиції, наповненої багатьма меморіями Лесі Українки і усієї родини Косачів, раритетами, які характеризують епоху, в яку жила і творила ця унікальна сім’я, актуальними упродовж багатьох років. Музей «Лісової пісні» в урочищі Нечимному (2004 р.) – також заслуга Віри Михайлівни. Нею створена величезна кількість цікавих інформативних виставок, які експонувались не лише на Волині, але й за її межами.

Вона – автор або співавтор кількох путівників по музейних експозиціях в Колодяжному і Нечимному, буклетів, каталогів. Каталог-довідник «Прижиттєві документи і матеріали Лесі Українки і родини Косачів у музеях, установах Волині», який видавався двічі (1996, 2008), нині може бути доповнений новими надходженнями, адже над комплектуванням фонду Косачів колектив музею працює постійно. Нариси, автором яких є В. Комзюк, увійшли до збірників «Джерела безсмертного слова» (1996; упорядник і редактор В. Гей), «Леся Українка. Волинські сюжети» (2012; упорядкування Н. Пушкар, В. Комзюк).

1996-го, в рік 125-ї річниці від дня народження Лесі Українки, підготовлено і проведено першу Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Леся Українка та родина Косачів в контексті української культури», а 1999-го – наукову конференцію «Олена Пчілка і Волинь», на той час першу і єдину в Україні, пошануванню видатної української письменниці, громадського діяча, Матері. Нині ці конференції традиційно відбуваються кожні п’ять років. За їх матеріалами видаються наукові збірники.

Віра Михайлівна неодноразово брала участь у перевиданні творчого доробку Лесі Українки, Олени Пчілки, Ольги Косач-Кривинюк. Часто й сама була ініціатором таких перевидань, серед них:

• Українські народні узори. Зібрала Ольга Косач-Кривинюк. Вип. ІІ зі змінами й допов. – Ковель, 2009;
  • Український народний орнамент: вишивки, тканини, писанки: зібрала Ольга Петрівна Косач-Драгоманова (Олена Пчілка). Вип. VІІІ: репринт. відтворення першого вид. 1876 р. – Ковель, 2010.
  • Леся Українка. На крилах пісень. Репринтне відтворення видання 1893 року. – Луцьк, 2011.
  • Генріх Гейне. Книга пісень: Поезії. Переклад Лесі Українки і Максима Стависького. – Репринтне відтворення видання 1892 року. – Луцьк, 2011.
  • Олена Пчілка – дітям. – Львів: Апріорі. 2015.
  • Леся Українка. Купала на Волині. – Ковель, 2016.
  • Леся Українка. Біда навчить. – Ковель, 2016.
  • Леся Українка. Давня весна. – Ковель, 2016.
  • Леся Українка. Слово, моя ти єдиная зброє. – Луцьк, 2016.

Віра Комзюк – учасник багатьох конференцій, автор кільканадцяти статей в енциклопедичних довідниках, наукових збірниках та науково-популярних у періодичних виданнях. За багаторічну подвижницьку працю Віра Михайлівна Комзюк удостоєна багатьох нагород, серед яких найважливіші: Почесна грамота Президента України (1994 р.), звання «Заслужений працівник культури України» (1994 р.), обласна літературна премія «Одержимість» (1996 р.); звання Кавалер ордена Княгині Ольги ІІІ ст. (2009 р.), звання Почесний краєзнавець України (2010 р.), лауреат обласної премії ім. Миколи Куделі (2011 р.).

Наталія Пушкар

_______________________

Календар знаменних і пам’ятних дат Волині на 2018 рік / упр. культури Волин. ОДА ; Волин. краєзн. музей ; Волин. ДОУНБ ім. Олени Пчілки ; ред.-упоряд.: Є. І. Ковальчук, А. А. Понагайба. – Запоріжжя : Мєга-Мікс, 2017. – С. 153–155.

Категорія: Колодяжненський музей Лесі Українки | Переглядів: 523 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 4.5/8