Головна » Дошка оголошень » Музейникам
Методико-інструктивний лист про відзначення 70-ої річниці від початку Великої Вітчизняної війни.
13.05.2011
Управління культури і туризму Волинської облдержадміністрації
Волинський краєзнавчий музей
Відділ науково-методичної роботи з державними та громадськими музеями
 
 
 
 
 
Методико-інструктивний лист
про відзначення 70-ої річниці
від початку Великої Вітчизняної війни
 
 
 
Підготували:
О. Вернидубов, завідувач відділу
науково-методичної роботи;
Л. Криштапюк, старший науковий
співробітник відділу науково-методичної роботи
 
 
 
Луцьк – 2011

 
Все більше літ віддаляє нас від буремного часу Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр. У людській пам'яті назавжди залишиться безсмертний подвиг тих, хто захищав рідну землю, хто вів боротьбу з окупантами, хто визволяв край від німецько-фашистських загарбників.
Початок Другої світової війни позначений єднанням Волинського краю у лоні України та червень 1941 року чорним крилом шуліки затемнив людям днину, розірвав мирну тишу ревом бомбовозів, окупаційним чоботом нищив квіт життєвої радості. За роки окупації нацисти на Волині розстріляли, замордували 165300 мирних громадян, вивезли на рабську працю до Німеччини понад 30 тисяч юнаків і дівчат, знищили 422 населених пункти, майже всі фабрики і заводи.
Волиняни першими відчули на собі жорстокість агресора. Прийняли його удар прикордонники 90-го Володимир-Волинського прикордонного загону (командир майор М. Бичковський) і 98-го Любомльського  прикордонного загону (командир підполковник Г. Сурженко). Фашисти відвели на ліквідацію прикордонних застав півгодини. Але стійкість прикордонників перекреслила розрахунок гітлерівців. Більшість застав загонів декілька діб стримували шалений тиск переважаючих сил противника. Загинув, відбиваючи 11 діб атаки ворога, весь склад 13-ої застави під командуванням О. Лопатіна. Протягом п'яти годин вів безперервний бій з переважаючими силами противника заступник політрука 7-ої застави В.Петров, знищив біля роти фашистів. За мужність і відвагу В. Петров і О.Лопатін посмертно удостоєні звання Героя Радянського Союзу.
На території Волинської області з гітлерівцями вели бої частини 5-ої армії під командуванням генерал-майора М. Потапова – 45-а стрілецька дивізія генерал-майора Г. Шерстюка, 62-а стрілецька дивізія полковника М.Тимошенка, 87-а стрілкова дивізія генерала Ф. Алябушева, 124-а стрілкова дивізія генерала Ф. Сущого. Водночас саме на Волині в районі Луцька-Горохова-Рівного-Дубна-Бродів була здійснена перша контрнаступальна операція Великої Вітчизняної війни. Тут розгорнулася найбільша танкова битва початкового періоду війни. З обох сторін вели бойові дії понад дві тисячі танків.
У боях на території Волині також брали участь 9-й і 19-й механізовані корпуси генералів К. Рокосовського і С. Кондрусєва, 19-а танкова  дивізія генерала К. Семенченко, підрозділи 1-ї протитанкової бригади генерала К.Москаленка, 135-а стрілецька дивізія генерала Ф. Смєхотворова.
У районі Війниці у зустрічному бою з німецькими танковими колонами відзначились танкісти 19-ої танкової дивізії генерала К. Семенченко. Генерал сам очолив атаку двох своїх танкових колон, 16 ворожих танків запалали. Будучи пораненим, він не залишив командування дивізією. Генерал К.Семенченко (Указом Президії Верховної Ради СРСР від 22 липня 1941 року) отримав звання Героя Радянського Союзу.
Бої йшли на землі і в повітрі. 27 червня 1941 року над Іваничами безсмертний подвиг здійснив екіпаж літака ТБ-3 в складі льотчика Д.Тарасова, штурмана Б. Єрьоміна, стрілка Б. Капустіна, стрілка-радіста С.Ковальського. Коли фашисти підбили їх літак  Д. Тарасов спрямував його на скупчення ворожої техніки. Льотчики Д. Тарасов і Б. Єрьомін Указом Президії Верховної Ради СРСР були удостоєні звання Героя Радянського Союзу.
Не дивлячись на мужність і героїзм радянських воїнів 22 червня 1941 року були окуповані Іваничі; 23 червня – Володимир-Волинський, Локачі; 25 червня Любомль, Шацьк; 26 червня – Горохів, Рожище, Маневичі; 27 червня – Колки, Стара Вижівка; 28 червня  – Ратне; 29 червня – Турійськ, Любешів, Камінь-Каширський. Обласний центр Волині – місто Луцьк був захоплений ворогом 25 червня. На початку липня було окуповано всю Волинську область.
Такі події розгортались на теренах Волині 70 років тому на початку Великої Вітчизняної війни.
З метою відзначення 70-ої річниці від початку Великої Вітчизняної війни і вшанування пам'яті жертв Другої світової війни, керуючись Указом Президента України від 17.11.2000 № 1245 "Про День скорботи  і вшанування пам'яті жертв війни в Україні", обласна рада прийняла рішення від 03.03.2011 № 3/44, за яким було розроблено план заходів з відзначення в області у 2011 році знаменних і пам'ятних дат, пов'язаних з подіями Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр., затверджених розпорядженням голови облдержадміністрації 20 квітня 2011 року № 175.
Згідно цього плану музейним працівникам області рекомендовано:
        
1. Сприяти учасникам Великої Вітчизняної війни у поїздках місцями бойової слави на території України.
 
Протягом 2011 року
 
2. Провести на меморіальному комплексі "Вічної Слави” у м. Луцьку урочистий мітинг, панахиду за загиблими та покладання квітів до пам’ятників і пам’ятних знаків з нагоди 66-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941 – 1945 рр., Дня скорботи та вшанування пам’яті жертв війни в Україні,  визволення України та Волинської області від фашистських загарбників, Дня партизанської слави.
 
9 травня, 22 червня, 21 липня, 22 вересня,   28 жовтня 2011 року
  
3. Забезпечити підготовку та проведення в населених пунктах області урочистих заходів, присвячених Дню Перемоги, Дню скорботи та вшанування пам’яті жертв війни в Україні,  Дням визволення України та Волинської області від фашистських загарбників, Дню партизанської слави за участю ветеранів, учасників партизанського руху, підпілля, представників влади, трудових колективів, військових частин, політичних партій, громадських організацій, молоді.
 
Протягом 2011 року
 
4. Забезпечити несення почесної варти біля Вічного вогню на Меморіальному комплексі "Вічної Слави” у м.Луцьку, пам’ятників та пам’ятних знаків у інших населених пунктах області.
 
9 травня, 22 червня, 21 липня, 22 вересня,   28 жовтня 2011 року
       
5. Провести у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих та позашкільних навчальних закладах тематичні уроки, лекції, години пам’яті, бесіди з історії Великої Вітчизняної війни 1941 - 1945 років за участю ветеранів, екскурсії до музеїв, походи місцями бойової слави.
 
Протягом 2011 року
     
6. Поповнити музеї та кімнати Бойової Слави навчальних закладів матеріалами, що висвітлюють події на Волині у роки Великої Вітчизняної війни.
 
 Протягом 2011 року
 
7. Організувати виставки творів мистецтв, фотографій та плакатів воєнних років, документів та архівних матеріалів у музеях, мемуарної та історичної літератури в бібліотеках, проведення творчих зустрічей, концертних програм з виконанням пісень воєнних часів.
 
Травень – червень 2011 року
 
8. Забезпечити упорядкування меморіалів, пам’ятників, братських могил та інших місць поховання загиблих захисників Вітчизни, меморіальних дошок, музеїв, кімнат бойової слави.
 
 Протягом 2011 року
 
9. Провести обласний зліт партизанів і підпільників періоду Великої Вітчизняної війни, які діяли на території області.
 
22 вересня 2011 року
 
Подаємо  примірний тематико-структурний план музею Бойової Слави чи розділу експозиції, присвяченої подіям Великої Вітчизняної війни:
 
1. Початок Великої Вітчизняної війни. Оборонні бої на Волині: бойові дії прикордонників і регулярних частин Червоної Армії. 1941 рік.
2. Проголошення незалежності України у м. Львові та м. Києві.
3. Окупаційний режим на території краю.
4. Організація перших партизанських загонів та антифашистського підпілля на території Волині.
5. Діяльність партизанського з'єднання А. Бринського та загонів особливого призначення.
6. Утворення і діяльність  Української Повстанської Армії (УПА).
7. Чернігівсько-Волинське з'єднання партизанських загонів під командуванням О. Ф. Федорова, рейдові партизанські з'єднання та загони 1943-1944 рр.
8. Визволення Волині від фашистських загарбників.
9. Закінчення Великої Вітчизняної війни. Перемога.
10. Увічнення пам'яті загиблих і вшанування ветеранів Великої Вітчизняної  війни.
Рекомендуємо щодо вияснення точних дат визволення населених пунктів області звернутися до матеріалів Державного архіву Волинської області, видання "Хронологічні рамки окупації німецько-фашистських загарбників міст і сіл Волині у роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945" (Луцьк, 1999 р.). При розкритті подій Великої Вітчизняної війни скористатися останніми виданнями по темі:
- Волинь у Другій світовій війні. Збірник наукових та публіцістичних статей, присвячений 60-річчю визволення Волинської області від фашистських загарбників. (Луцьк. 2004 р.). (У кінці кожної статті дається список літератури по темі).
- Євницький З. "Історичні нариси про події Великої Вітчизняної війни (1941-1944 рр.) на території Ківерцівського району. – Луцьк, 2005. ч. І і ч. ІІ.
- Євницький З. "Учасники бойових дій у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр. – жителі м. Ківерці. Луцьк. 2007.
- Наукові збірники матеріалів обласних історико-краєзнавчих наукових конференцій (статті, присвячені Великій Вітчизняній війні).
По питаннях створення чи перебудови експозиції можна звернутися у відділ науково-методичної роботи з державними та громадськими музеями Волинського краєзнавчого музею.
 
Наша адреса: Волинський краєзнавчий музей. Методичний відділ.
                       43005, вул. Шопена, 20, м. Луцьк
                       тел. (0332) 24-25-90
                               E-mail: volkrmus@lt.ukrtel.net
Додав: volyn-museum |
Переглядів: 1004
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]